Новини України та світу 19 вересня. Коротко

19 Вересня 2022, 22:30

Президент США Джо Байден заявив, що збройні сили США захищатимуть Тайвань у разі китайського вторгнення. Заява викликала гнівну відповідь Китаю – Пекін заявив, що Байден послав неправильний сигнал тим, хто прагне незалежності Тайваню. Відповідаючи на питання в інтерв’ю CBS у неділю, чи будуть сили США захищати демократичний острів, на який претендує Китай, Джо Байден відповів: «Так, якщо насправді станеться безпрецедентний напад». На прохання пояснити, чи він мав на увазі, що «на відміну від України, сили США – американські чоловіки та жінки – захищатимуть Тайвань у разі китайського вторгнення», Байден відповів: «Так». Інтерв’ю CBS стало останнім випадком, коли Байден порушив давню лінію заявленої політики США щодо нейтралітету стосовно Тайваню. Кілька місяців тому схожі питання вже підіймали дискусії. Тоді Байден під час свого візиту до Японії заявив, що США захищатиме Тайвань, втім пізніше працівники Білого Дому спростували ці слова. Цього разу його заява була більш чіткою.

Росія ймовірно втратила щонайменше чотири бойові літаки в Україні протягом останніх 10 днів, заявили британські військові. У заяві йдеться, що зростання втрат з боку російьских військових було частково наслідком того, що російські ВПС пішли на ризик, намагаючись надати повітряну підтримку російським сухопутним силам під тиском наступу українських військ, повідомляє Міністерство оборони Британії. «Існує реалістична ймовірність того, що деякі літаки заблукали над територією противника та потрапили в більш щільні зони протиповітряної оборони, оскільки лінії фронту швидко переміщувалися», – йдеться в повідомленні.

Більше ста людей зібралися в неділю в Єревані з вимогою вийти з Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ). Організацію і її операції очолює Росія, до ОДКБ входить поміж інших країн Центральної Азії, і Вірменія. Востаннє ОДКБ долучалась до придушення протестів у Казахстані на початку 2022 року. Демонстранти у Єревані стверджували, що Альянс зробив недостатньо для захисту країни під час недавніх боїв з Азербайджаном на території так званого Наґорного Карабаху. Протестуючі закликали владу зблизитись із західними державами, тому що, на їхню думку, ОДКБ існує лише для захисту інтересів Росії.

Сербія не дозволить Косово приєднатися до ООН, незважаючи на сильний тиск з боку США та європейських країн, заявив президент Сербії Алєксандар Вучич. Сербія досі вважає територію Косова своєю колишньою провінцією, яка проголосила незалежність у 2008 роц. Наразі Бєлґрад покладається на членів ООН, які мають право вето, Китай і Росію, щоб протистояти міжнародному визнанню Косова. Виступаючи в кулуарах Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку сьогодні, Вучич сказав, що навіть якщо Сербія повністю не визнає суверенітет Косова, «ви ніколи не зможете вигнати Приштину з ООН», коли вона отримає там місце.

Також протести відбулись у Молдові. Щонайменше 5000 людей вийшли на мітинг у Кишиневі в неділю, вимагаючи відставки уряду та президентки Майї Санду. Протестуючі звинувачують владу у високій інфляції та зростанні цін на енергоносії. Молдова купує газ у російського газового гіганта «Газпром» за контрактом, укладеним минулого року. Ціна коливається щомісяця і розраховується від спотової ціни на газ і нафту в залежності від сезону. Цього року спотові ціни зросли.

Іранська поліція назвала смерть Махси Аміні «прикрим інцидентом» і заперечила, що дівчині було завдано фізичних ушкоджень під час ув'язнення, повідомило сьогодні напівофіційне інформаційне агентство Fars News. 22-річну Аміні в Тегерані у вівторок затримала поліція моралі Ірану, яка стежить за правилами носіння хіджабу жінками, після чого дівчина впала у кому й померла. На записах із камер відеоспостереження, оприлюднених державними ЗМІ Ірану, видно, як вона падає в несвідомий стан у центрі «перевиховання», куди її доставила поліція моралі через порушення правил носіння хіджабу. Іранські офіційні особи заявили, що Аміні померла через «серцевий напад» після арешту, але її родина стверджує, що у Махси Аміні раніше не було захворювання серця, повідомляє Emtedad news.

З моменту звільнення від російських окупантів міста Ізюм на Харківщині ексгумовано 146 тіл, переважна більшість з яких – цивільні особи. Серед тіл виявили 2 дітей. У частини загиблих є ознаки насильницької смерті, також є тіла зі зв'язаними руками та слідами катувань. У померлих виявлені мінно-вибухові травми, осколкові та колото-різані поранення. Про це повідомив голова ОВА Харківщини Олег Синєгубов. За його словами ексгумація досі триває. 

Автор:
Тиждень