Новини України та світу 1 вересня. Коротко

1 Вересня 2022, 20:08

Підписуйтесь на канал Тижня у Telegram

Равіль Маганов, голова другого за величиною в Росії виробника нафти «Лукойл», сьогодні помер після падіння з вікна лікарні в Москві. Про це Reuters повідомили два джерела, обізнані із ситуацією. Поки обставини його падіння залишаються незрозумілими. Двоє людей, які добре знали Маганова, сказали Reuters, що вважають малоймовірним інформацію, буцім він покінчив життя самогубством.

Інше джерело, близьке до компанії, повідомило, що в керівництві «Лукойлу» переконані, що Маганов покінчив із собою, але анонім не бачив доказів або документів, які підтверджують це. У заяві «Лукойлу» йдеться, що Маганов «помер після важкої хвороби».

Це вже не перший російський керівник вищої ланки, пов’язаний з енергетичною промисловістю, який помер за нез’ясованих обставин за останні кілька місяців. На наступний день після введення військ в Україну 24 лютого, керівник енергогіганта «Газпром» Александр Тюлаков був знайдений мертвим у своєму гаражі під Санкт-Петербургом.


Сьогодні команда експертів ООН на чолі з Рафаелем Гроссі прибула ЗАЕС та перетнула лінію фронту на контрольовану Росією територію на півдні. Вони мали оцінити ризик радіаційної катастрофи після тривалого неналежного обслуговування станції через її російську окупацію.

Після затримки на кілька годин через обстріл поблизу майданчика, команда дісталася до Запорізької АЕС з великою присутністю російських військових. Голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив, що за декілька годин перебування на Запорізькій АЕС команді вдалось побачити «ключові речі», які він і хотів побачити. Підвечір з'явились повідомлення, що Гендиректор Гроссі залишив ЗАЕС разом із більшою частиною команди. «Енергоатом» підтвердии, що на Запорізькій АЕС залишились 5 представників місії МАГАТЕ – вони розвантажують привезене обладнання та будуть далі спостерігати за роботою на станції.


Польський уряд оцінив загальну вартість втрат від Другої світової війни під час нацистської окупації у 1,3 трлн євро і повідомив, що «попросить Німеччину провести переговори щодо репарацій».

Про це заявив на конференції віцепрем'єр-міністр Ярослав Качинський. Він відзначив, що процес отримання Польщею репарацій буде «тривалим і складним». 

З 2017 року над звітом про вартість років нацистської окупації працювали близько 30 істориків, економістів та інших експертів. Уряд країни стверджує, що Польща не отримала повної компенсації від Німеччини за нацистські злочини у країні, тоді як Берлін каже, що компенсація була виплачена країнам Східного блоку в післявоєнні роки.


За повідомленням Euronews, проти двох чиновників міністерства економіки Німеччини ведеться розслідування за підозрою в шпигунстві на користь Росії. Тижневик Die Zelt повідомив вчора, що високопосадовці відповідають за дуже чутливі енергетичні питання. Федеральне відомство з охорони конституції вже почало розслідування після озвучення підозр від членів міністерства. Чиновники мінекономіки публічно не коментували повідомлень про шпигунство.

В останні роки Німеччину сколихнуло кілька справ про шпигунство, в яких найчастіше звинувачують Росію. Минулоріч у жовтні колишнього співробітника компанії з ІТ-безпеки умовно засудили за постачання інформації про німецький парламент Росії, а на початку 2022-го асистента-дослідника Аугсбурзького університету засудили через шпигунство за європейською космічною програмою Ariane.


За повідомленням Генштабу сьогодні окупанти намагались встановити повний контроль над територією Донецької області та утримати захоплені райони Херсонської, Харківської, Запорізької та Миколаївської областей. На Слов'янському напрямку була невдала спроба наступу неподалік населеного пункту Долина. Також наступ фіксувався в бік Веселої Долини, Соледара, Бахмутського та Зайцевого, що в напрямку Бахмута.

Сьогодні було чути вибухи у Херсоні та поблизу міста, а також Запорізької АЕС.

Автор:
Тиждень