Максим Віхров Ексголовред «Тижня»

Новий проєкт «Тижня»: Skovoroda auditorium

3 Грудня 2022, 12:19

Всім привіт,

3 грудня виповнилося 300 років із дня народження Григорія Савича Сковороди – особи, котра не потребує представлення. В цей день ми підготували для наших читачів подарунок – проєкт Skovoroda auditorium. Це майданчик, на якому будуть публікуватись відеолекції українських інтелектуалів, які розповідатимуть про історію, філософію, літературу (поки що обійдемось без спойлерів).

Здогадуюсь, що слово «лекція» навіває на багатьох непозбувну нудьгу. Але запевняю, цього разу все буде інакше. Учасники Skovoroda auditorium – не лише фахівці, але й дуже цікаві, нетривіальні особистості, чиї розповіді справді цікаво слухати. Куняти не доведеться, а от занотувати собі пару їхніх думок або цитат точно захочеться.

Чому, міркуючи над назвою проєкту, ми обрали саме Сковороду?

По-перше, Сковорода – це символ послідовності і принциповості, тієї екзистенційної твердості, котра і тоді, і зараз є антидотом до багатьох українських проблем. Так, використання подібних символів накладає зобов’язання, але цей тягар додає стійкості і зміцнює поставу.

По-друге, Сковорода – це один з найвагоміших доказів того, що українці завжди були мислячою нацією, здатною генерувати не лише слова, але й сенси. Не дарма імперія докладала стільки зусиль, щоб поцупити у нас Сковороду, зробивши його «самобытным русским философом». Тому що без Григорія Савича просідав весь пишний фасад російської інтелектуальної величі, котрому критично бракувало підвалин. А українцям, позбавленим Сковороди і всього барокового спадку, було простіше навіювати, що вони – лише «племя поющее и пляшущее». Але часи безповоротно змінилися. І єдине, що лишається імперії – це від безсилля гатити по його музею – так, ніби сенси можна зруйнувати ракетою, а пам’ять – стерти на порох, як цеглу і бетон.

І по-третє, Сковорода – це уособлення української Традиції. Світ ловив Григорія Савича, та не впіймав. Так само й імперія століттями ловила українців, але ми вперто вислизали з її тенет, торуючи свій власний шлях. Зараз ми даємо імперії останній (для неї) бій. А потім буде відбудова. Але будувати краще на готовому фундаменті – на фундаменті Традиції. Саме тому на майданчику Skovoroda auditorium ми збираємо інтелектуалів, здатних бачити українську історію та культуру не лише в деталях, але і в їхній тяглості.

Отож, запрошую до перегляду!

А почнемо ми з лекцій філософа Тараса Лютого – і так, саме про Григорія Савича. Цикл «Сковорода: філософ самовладання» містить 10 випусків, два з яких – «Сковорода і українська барокова культура» та «Мова Сковороди» – вже доступні на нашому сайті і на youtube-каналі.

І слідкуйте за оновленнями – попереду ще багато (справді багато) класного контенту!

Щиро ваш,
головред