Згідно з положеннями нового КПК, відразу після подання заяви в міліцію, заявник автоматично стає потерпілим, минаючи стадії слідства і збору доказів.
З набранням чинності кодексу, в судовому процесі буду брати участь двоє суддів і троє присяжних. "Суд присяжних" буде вводитись при розгляді справ, пов'язаних з злочинами, покарання за вчинення яких передбачає довічне ув'язнення.
Також змінюється модель ведення судового розгляду. Передбачається, що домашній арешт може бути застосований до особи, обвинуваченій в злочині, за вчинення якого законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі.
Слідчі дії і допити, згідно з новим КПК, можуть проводитися із застосуванням фото-і відеозйомки. Також проголосованими нормами КПК стверджується, що слідчі дії не можуть проводитися, крім виняткових випадків, у нічний час (з 22:00 до 06:00).
Також встановлюється, що захисник повинен мати свідоцтво про право на адвокатську діяльність та бути в Єдиному реєстрі адвокатів України.
Одночасно з набранням чинності нового КПК починає функціонувати Єдиний реєстр досудових розслідувань.
Нагадаємо, новий Кримінально-процесуальний кодекс був підписаний президентом Віктором Януковичем 14 травня.
Верховна Рада прийняла КПК у цілому в ніч із 12 на 13 квітня. Після прийняття проекту кодексу в першому читанні до нього було внесено близько 4 тис. поправок.Опозиція заявила, що КПКбуло ухвалено з порушеннями.
Читайте також: Кримінально-політичний кодекс