На першому етапі створення ССО протягом 2016 року військові частини, які увійдуть до лав нових сил підпорядкують командуванню ССО, на другому етапі, до 2017 року, відбуватиметься перепідготовка сил за стандартами НАТО. Про це розповів у інтерв’ю «Радіо Свобода» керівник ССО Ігор Луньов.
За його словами, концепція створення та розвитку ССО довгий час опрацьовувалася і узгоджувалася з експертами, які служили в управлінні спецоперацій Генерального штабу в різні роки, обговорювалася з представниками офісу НАТО, зокрема Литви.
Як зазначив Луньов, у Литві створено аналогічний окремий вид сил. Представники цієї країни допомагають Україні у правовому полі і в питаннях організації підготовки фахівців.
«На сьогоднішній день концепція пройшла всі етапи узгодження і затверджена наказом міністра оборони України. ССО є окремим видом сил. Зараз триває робота над законом про Сили спеціальних операцій. Сформовано командування ССО, яке буде безпосередньо керувати військовими частинами, які будуть передані силам спецоперацій. В першу чергу це бойові частини, а також частини інформаційно-психологічних операцій», – підкреслив командувач ССО.
Він зазначив, що концепція передбачає поетапне набуття оперативно-бойових навичок.
Як розповів командувач Сил спецоперацій, на першому етапі, протягом 2016 року, військові частини спеціального призначення будуть підпорядковані командуванню ССО. У цьому ж році будуть створені військові частини управління, обслуговування і охорони.
«Одне з ключових питань – створення Центру спеціальних операцій. Рішення про його створення вже прийняте, визначено місце дислокації, затверджено штатний розклад спеціалістів», – повідомив Луньов.
Також він заявив: «Ми вивчали практику західних партнерів, нам допомагали представники офісу НАТО. Просто зараз на базі військової частини спеціального призначення в Хмельницькому проходять навчання майбутні інструктори для цього центру. Також із залученням інструкторів країн НАТО готуються окремі маленькі підрозділи – групи спецназу. Інструкторами центру стали військовослужбовці, які мають бойовий досвід в зоні АТО і розуміють, що вони хочуть отримати від фахівців НАТО».
Коментуючи другий етап, Луньов повідомив, що до кінця 2017 року планується удосконалити підготовку всіх частин за стандартами НАТО. Зокрема, має відбутися синхронізація українських підрозділів з аналогічними підрозділами НАТО. Заплановані спільні навчання з західними колегами.
«Завдання створення ССО для нашої країни не нове. ССО виконують не тільки розвідувальні завдання, але також, наприклад, інформаційні – нам потрібен ресурс, ми повинні працювати з інформацією, піаром тощо. На цьому етапі увагу планується приділити технічному оснащенню військових частин – у цьому нам готові допомагати західні партнери. Мова йде про засоби зв'язку, навігації, доставки та евакуації», – сказав він.
Як повідомлялося, 5 січня стало відомо про призначення Луньова керівником ССО.