Зікора Антон журналіст

Новітня історія коаліції

ut.net.ua
30 Листопада 2007, 00:00

Давайте визнаємо: незважаючи на те, що Верховна Рада працює, хоч і зі скрипом, політична криза в країні триває. Здається, кінця й краю цьому не видно. Те, що відбувається сьогодні, природно, сприймається як цирк. А як на це подивляться з майбутнього? Шукаючи відповідь на це запитання, хроніку політичної кризи ми намагалися уявити у майбутньому підручника з історії України. Адже хтось писатиме цей підручник років за п’ять-сім. Отже… 

Параграф №13. Перше засідання парламенту шостого скликання. Черговий зрив створення коаліції
23 листопада Верховна Рада України шостого скликання почала свою роботу. О 12.00 урочисто одягнені депутати зайшли до сесійної зали. У фракції Партії регіонів виявилося 174 народних депутати, у БЮТу – 156, НУ-НСу – 72, КПУ – 27, у Блоці Литвина – 20. Всі, окрім комуністів, прийшли в Парламент, щоб відстоювати інтереси народу. А комуністи – для сміху.
 
Народний обранець, 2-й номер у списках КПУ Євген Волинець приїхав у Київ для роботи у Верховній Раді у плацкартному вагоні поїзду «Донбас». Тим самим він довів правоту слів Віктора Януковича: «Донбасс» порожняк нє гоніт». (Згадайте, як інший комуніст – Володимир Ілліч Ленін прибув у Петроград в опломбованому вагоні 3 квітня 1917 року через територію ворожої Германії для створення революційної ситуації). Оселили нового народного депутата у відомчому готелі «Київ», у кімнаті розміром 13,5 квадратних метрів. Оглянувши своє нове житло, Волинець поскаржився, що сюди й дівчину привести нікуди. «Побачив номер в готелі, й вирішив з одруженням зачекати,» – сказав нардеп.
 
Процес формування демократичної коаліції не припинявся в той час ні на хвилину. І сьогодні, у грудні 2012 року, згадуючи ті дні, ми можемо проаналізувати причини, чому справа рухалася так важко. Експерти стверджують, що головною причиною непорозумінь є масове зникнення депутатів від блоку НУ-НС. Тоді щодня президентська сила втрачала десь від трьох до восьми своїх бійців, причому бійці то зникали, то з’являлися. Парадокс полягав у тому, що ніхто точно не знав ні прізвищ зниклих народних обранців, ні їхньої точної кількості. Ніхто нічого не знав і про політиків, котрі повернулися звідти, куди вони пропадали. (Хоча деякі версії щодо цього висувалися. Наприклад, депутат Довгий замість того, щоб поставити свій підпис під коаліційною угодою, надіслав із Ефіопії SMS, що він знаходиться в цій країні на лікуванні). Президент Віктор Ющенко квапив зі створенням коаліції, представники ЗМІ були шоковані. «Страна, я писаю!» – вкотре писала в ті дні одна відома журналістка.
 
Ціна Верховної Ради 
У пік розпалу кризи Юлія Володимирівна Тимошенко заявила, що регіонали купують депутатів по 10 мільйонів доларів за кожного. Журналісти авторитетного журналу «ТИЖДЕНЬ» помножили цю цифру на 450 – кількість народних депутатів. Вийшло, що в цілому вартість ВР оцінюється в 4,5 млрд дол. (та придбати всіх і одразу було б значно дешевше). Правда, представник БЮТу Олег Ляшко казав, що деякі невідомі пропонували йому 20 млн дол. за те, щоб він забув своє прізвище, але підкупити депутата не вдалося. Хоча ті, хто знають депутата особисто, переконані за суму і в десять разів меншу… він би не продався.За зачиненими дверима тривають напружені переговори
 
Тим часом, незважаючи на політичну кризу, економічна ситуація в країні продовжувала стабілізуватися з кожним днем. Жирів у маслі ставало щодня більше. Саме в листопаді 2007-го різко обвалилися ціни на капусту, що засвідчило створення міцних підвалин для процвітання народу. Країна стала найбільшим у світі експортером цього овочу, витиснувши зі світового ринку всіх конкурентів. «Український тигр» харчувався капустою й годував нею своїх сусідів, одержуючи величезні прибутки від продажу білокачанної цариці полів.
 
Та все одно коаліцію, як ми вже знаємо, створити не вдавалося. Щодо цього депутат від Партії регіонів Ярослав Сухий заявив: «Зараз розпочинається штучний пошук – кому штани заважають танцювати, кому туфлі тиснуть, ще щось». БЮТівцям жали светри: на одному аукціоні почався розпродаж ошатних светрів, з фірмовими знаками БЮТу. Перший светр, можливо від Лії Вуїттона, «пішов» орієнтовно за 500 грн. (Завдання. З огляду на заявлену вартість светрів і кількість прихильників Юлії [265]Тимошенко в Раді, розрахуйте загальну вартість всіх БЮТівських светрів).
 
Єдиним виходом для депутатів-опонентів, які вже не могли дивитися один на одного, став розподіл Парламенту. «Жовтогарячі» політики вирішили відвідувати будинок Верховної Ради по вівторках, «біло-блакитні» – по четвергах. У вівторок 27 листопада «помаранчі» вирішили піти до Парламенту без «януковичів». Серед демократів було багато авторів різних дивних законопроектів, й вони хотіли чути від публіки: «Аффтар жжот!» Але ходить на роботу без своїх опонентів було нецікаво, й вони врешті-решт обламалися приходити до напівпорожньої зали. Початок нового року за Юліанським календарем в Україні пройшов без сутичок.
 
Формування коаліції тривало.
 
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

для засвоєння матеріалу:
1. Для чого у Парламент прийшли комуністи?
2. Чим мотивував відмову від одруження депутат Євген Волинець?
3. Висловіть свої припущення, куди зникали представники блоку НУ-НС.
4. Самостійно, використовуючи додаткову літературу, розкажіть про корисність капусти.
5. За чим скучали «жовтогарячі» хлопці та дівчата?
6. Повторіть швидко 10 разів слово «БНУ-НС».