Під прицілом ракетних ударів росіян, зокрема, опинилися об’єкти української критичної інфраструктури. Насамперед ворог намагається завдати збитків нашій енергетичній системі. Після обстрілів швидко відновити генерацію непросто. Тому українців попереджають про аварійні вимкнення електроенергії. Також уже діють заплановані графіки вимкнення світла. Крім того, споживачів повідомили про зростання вартості електроенергії. Так, з 1 червня 2024 року єдиний тариф для населення становить 4,32 гривні за кіловат. Такий тариф діятиме до 30 квітня 2025 року. Рішення про зростання вартості електроенергії ухвалили на засіданні уряду в п’ятницю 31 травня.
Раніше українські домогосподарства платили за тарифом 2,64 гривні за кіловат електроенергії. Тобто з початку літа ціна зросла на понад 60 %.
Водночас навіть за умови зростання вартості електроенергії в країні залишається диференційований підхід для споживачів. Наприклад, діє так званий нічний тариф — з 23:00 до 7:00. Кіловат електроенергії з 1 червня коштує 2,16 гривні. Раніше споживачі платили 1,32 гривні.
Крім того, в опалювальний період (з 1 жовтня по 30 квітня) для домогосподарств, що мають електроопалювальні установки кіловат електроенергії обходитиметься 2,64 гривні, якщо споживатимуть за місяць до 2000 кіловатів. Якщо більше — 4,32 гривні.
«Підвищення тарифу — це складний, але потрібний крок. Мета — не залишитися без світла, утримати систему. На нас чекає масштабна реконструкція, яка потребує величезних сил і коштів», — прокоментував змінення тарифів міністр енергетики Герман Галущенко.
У Міненергетики пояснюють, що нинішнє зростання тарифів безпосередньо пов’язане з руйнуванням ворогом енергетичної інфраструктури. Попри це через війну та складну економічну ситуацію влада не може підвищити тарифи до економічно обґрунтованих — майже 7,5 гривні за кіловат. Водночас тариф, що діяв до червня 2024-го — 2,64 гривні, — покривав лише третину вартості електроенергії.
«Ті, хто не може оплачувати послуги з електропостачання за новим тарифом, отримуватимуть допомогу від держави — адресні субсидії», — запевнив Герман Галущенко під час оприлюднення інформації про зростання тарифів.
За прогнозами уряду, розмір платіжки українського домогосподарства за умови середнього щомісячного споживання електроенергії в обсязі 170 кіловатів зросте до 285 гривень. Такі ж цифри в розмові з Тижнем називає Геннадій Рябцев, експерт з енергетики.
«Електрична енергія — не основна стаття витрат у платіжці споживача. В опалювальний період більша частина комунальних витрат за теплопостачанням та підігрівом води, — каже він. — Водночас потреба в зростанні тарифів на електроенергію була давно. Встановлені Кабміном ціни були значно нижчі за собівартість генерації електричної енергії. Оскільки уряд не може компенсувати Енергоатому та Укргідроенерго різницю в цінах, то тарифи й зросли. Особливо враховуючи значно більші затрати на відновлення пошкоджених і виведених з ладу об’єктів енергоструктури».
Нинішнє підняття тарифу — це лише компенсація собівартості генерації. Аж ніяк не гроші для масштабного відновлення й відбудови енергосистеми, розмови про що почастішали останнім часом.
«Фактично це ті кошти, які потрібні зокрема для поточних витрат — підтримання генерації в належному стані. Ідеться про поточні ремонти, витратні матеріали, зарплати енергетикам, паливо для автомобілів аварійних бригад і все, що з тим пов’язано».
Зростання ціни може стати стимулом до економії електроенергії українцями. «Попри всі заклики енергетиків до споживачів бути економнішими, особливо у вечірні години, абсолютна більшість їх ігнорує, — каже Геннадій Рябцев. — Якщо добровільне скорочення споживання не фіксується, потрібно стимулювати його збільшенням ціни».
На думку експерта, нинішнє зростання ціни на електроенергію мало б бути більшим. Адже тариф повною мірою не покриває всі затрати на генерацію електричної енергії навіть однієї компанії. Але поки в уряді на це не наважилися.