Нові супутники Сатурна та «неметеорити» у Чилі

Наука
16 Жовтня 2019, 13:36

Сатурн випередив Юпітер за кількістю супутників

 

Астронавти нещодавно виявили 20 невідомих досі супутників Сатурна, що збільшило кількість відомих супутників цієї планети до 82 – на три більше, ніж в Юпітера.

 

Усі 20 супутників є невеликими, з діаметром біля п’яти кілометрів. 17 з цих нововиявлених супутників мають ретроградну орбіту, тобто вони рухаються навколо Сатурна у напрямку, протилежному до обертання планети. Цим 17 супутникам треба більше трьох земних років, щоб зробити одне коло навколо Сатурна.

 

Супутники Сатурна розподіляються на декілька груп, які мають однакові базові орбітальні параметри. Кожна з цих груп є свідченням існування великого супутника, який рухався у відповідній зоні, але був зруйнований або через зіткнення супутників між собою, або через зіткнення із зовнішніми об’єктами, типу астероїдів чи комет.

 

Ілюстрація від Інституту науки Карнегі

 

Вчені використовують найбільші телескопи світу для того, щоб завершити інвентаризацію малих супутників навколо великих планет. Ці дослідження допомагають краще зрозуміти, як були сформовані та як розвивались планети Сонячної системи.

 

Так, наприклад, існування нововиявлених супутників свідчить про те, що вони виникли внаслідок зіткнень вже після того, як Сатурн повністю сформувався. Адже, цей газовий гігант під час формування був оточений пилом та газом. Якби цим крихітним супутникам довелось проходити крізь весь цей матеріал на своєму шляху навколо Сатурна, тертя пригальмувало б їх рух і направило спірально у напрямку до планети.

 

Читайте також: Вир світів

 

Цікаво також, що тепер усі охочі можуть взяти участь у найменуванні цих нещодавно виявлених супутників. Єдине, супутники мають бути названі на честь гігантів скандинавської, галльської чи інуїтської міфології. Свої пропозиції разом з обґрунтуванням можна направляти через Твіттер на @SaturnLunacy з хештегом #NameSaturnsMoons.

 

Чому в NASA роздратовані останньою ракетою Ілона Маска

 

Кілька тижнів тому компанія Ілона Маска SpaceX презентувала свій вражаючий корабель Starship для подорожей на Місяць та колонізації Марса. Виявляється, у NASA були не в захваті від презентації цієї новинки.

 

 

Справа у тому, що ще у 2014 році NASA замовило у компанії Ілона Маска будівництво космічного корабля Crew Dragon, який би використовувався для транспортування екіпажу. Цей проект є дуже важливим для NASA, оскільки наразі в Сполучених Штатах немає власного космічного корабля для доправлення астронавтів на Міжнародну космічну станцію. Тож, США змушені платити Росії по $85 млн. за оренду одного місця у тісному російському кораблі.

 

Було заплановано, що SpaceX передасть NASA корабель Crew Dragon ще у 2017 році, але його будівництво не завершено й досі. Ілон Маск у нещодавньому інтерв’ю заявив, що Crew Dragon буде готовий для транспортування астронавтів у космос вже за три-чотири місяці. Однак у NASA не дуже вірять у ці терміни через минулі затримки, і вважають, що Сполученим Штатам знову доведеться орендувати місця в російських капсулах. За таких умов, не дивно, що презентація Starship викликала роздратування у NASA, які хотіли б бачити такий же рівень ентузіазму щодо інвестицій, оплачених з податків американців.

 

Читайте також: Яких змін зазнає людський організм у космосі

 

Але здається, що сторони все ж таки досягли порозуміння після особистого спілкування. Маск переконав NASA, що його компанія SpaceX зосереджує свою роботу саме на будівництві Crew Dragon, а робота над Starship забирає не більше 5% ресурсів компанії. Цікаво також, що у значній частині будівництво Starship фінансувалось японським мільярдером, який особисто хоче здійснити політ на Місяць.

 

У Чилі з неба впали вогняні кулі, і це не метеорити
 
 
Величезні вогняні кулі впали з неба на територію Чилі ще наприкінці вересня, але й досі невідомо, що це було і звідки взялося. Наразі відомо лише, що це були не метеорити.

 

Отож, 25 вересня на території містечка Далькауе провінції Чілое приземлились палаючі непізнані летючі об’єкти. Об’єкти приземлились у семи місцях, де одразу ж спалахнули пожежі, які досить швидко були погашені волонтерами.

 

Геологи з чилійської Національної служби геології та гірничої справи незабаром прибули для детального вивчення місць падінь палаючих куль. Поки дослідники проводили свій аналіз, історія поширилась місцеві новини, соціальні медіа та національні видання.

 

28 вересня геологи оприлюднили свою офіційну оцінку, де зазначили, що на жодній з семи ділянок не було виявлено слідів метеориту. Якщо загадкові об’єкти не були метеоритами, логіка підказує, що вони ймовірно були космічним сміттям, але чиновники заявляють, що буде проведений більш детальний аналіз зразків ґрунту, зібраних з усіх сімох ділянок. Тож, до кінця цього місяця геологи обіцяють оприлюднити остаточні результати, і нарешті стане відомо, що ж це впало з неба того непересічного для Чилі вересневого вечора.