“Нові обмеження та заборона польотів”. Як у світі реагують на появу нового мутованого штаму COVID-19

Суспільство
26 Листопада 2021, 18:26

Варіант нового мутованого штаму коронавірусної хвороби називається B.1.1.529. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) заявила, що знадобиться кілька тижнів, щоб зрозуміти вплив нового варіанту, оскільки вчені працюють, щоб визначити, наскільки він передається. Скоро штаму дадуть грецьку кодову назву.

Тиждень зібрав усе, що відомо про новий мутований штаму коронавірусної хвороби.

Професор Туліо де Олівейра, директор Центру протидії епідемії та інновацій у Південній Африці заявив, що в цьому вірусі "незвичайна сукупність мутацій" і це "дуже відрізняється" від інших варіантів, які поширюються. Це означає, що вакцини, розроблені з використанням оригінального штаму, можуть бути не такими ефективними.

"Цей варіант нас здивував, адже він зробив великий стрибок в еволюції і мутавав значно більше, ніж ми очікували" — сказав він.

Чим відрізняється цей варіант

Професор де Олівейра зазначив, що загалом зафіксовано понад 50 мутацій і понад 30 з них на білку-шипі, який є мішенню більшості вакцин і ключем, який вірус використовує, щоб відкрити двері в клітини нашого тіла. Цей варіант має 10 мутацій порівняно з двома у варіанті Delta, який зараз охопив світ. Швидше за все, походить від одного пацієнта, який не зміг перемогти вірус.

 

Фото: Як і чому створюються нові варіанти короновірусу

Професор Річард Лесселс з Університету Квазулу-Натал у Південній Африці заявив, що цей вірус може мати підвищену заразність і швидше поширюватися від людини до людини, а також може обійти захист імунної системи. Було багато варіантів, які на папері здавалися найстрашнішими, але ними не стали. На початку року бета-варіант був причиною занепокоєння людей, оскільки  найкраще обманював імунну систему, але врешті-решт саме дельта, яка швидко поширювалася, захопила світ.

У провінції Гаутенг у Південній Африці було 77 повністю підтверджених випадків, чотири випадки в Ботсвані та один у Гонконзі (що безпосередньо пов’язано з поїздками з Південної Африки). Однак є підозри, що варіант поширився ще ширше. Так як цей варіант, здається, дає дивні результати (відомі як випадання S-гена) у стандартних тестах, які можна використовувати для відстеження варіанта без повного генетичного аналізу. Це свідчить про те, що 90% випадків у Гаутенге вже може бути цим варіантом, і він "вже може бути присутнім у більшості провінцій" Південної Африки.

Читайте також: У МОЗ зробили прогнози, коли в Україні почнеться вакцинація бустерною дозою вакцини. Розповідаємо, де у світі це вже роблять

Невідомо наскільки швидко цей варіант буде поширюватися в країнах із набагато вищими показниками вакцинації, ніж 24% як у Південної Африки. Тож наразі у нас залишився варіант, за яким потрібно уважно спостерігати та думати про те, що і коли робити. Урок пандемії полягає в тому, що ви не завжди можете чекати, поки отримаєте всі відповіді.

 

Де у світі виявлені випадки?

 

Більшість країн посилюють обмеження на поїздки після того, як на початку цього тижня на півдні Африки було виявлено новий варіант коронавірусу. 

Велика Британія і Сінгапур першими вживають суворих карантинних заходів та забороняють польоти з Південної Африки та сусідніх країн. У свою чергу ЄС пропонує заборонити польоти з цього регіону.

ВООЗ стверджує, що наразі було повідомлено про менше 100 випадків цього варіанту. Випадки захворювання були в основному підтверджені в Південній Африці, а також в Гонконзі, Ізраїлі, Ботсвані та Бельгії.

Міністр охорони здоров'я Великобританії Саджид Джавід заявив у п'ятницю, що ймовірність поширення захворювання у інших країнах є високою. Більшість випадків захворювання зафіцсовано в Південній Африці в найбільш густонаселеній провінції Гаутенг, столицею якої є Йоганнесбург.

За словами доктора та члена наукової групи моделювання пандемії грипу (Spi-M) Майка Тілдеслі, лише близько 24% населення Південної Африки повністю вакциноване, тож це може призвести до швидкого поширення випадків захворювання там, повідомив ВВС у п’ятницю

У Гонконзі цей варіант поширився під час карантину в готелі між людиною, яка прибула з Південної Африки, та іншим гостем готелю, у якого через кілька днів був позитивний результат, повідомило Департамент охорони здоров’я. Обидва були повністю вакциновані.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Нафталі Беннетт заявив у п'ятницю, що країна "на межі надзвичайного стану" через новий варіант, і його крраїна "діятиме швидко, сильно і негайно".

За данимиміністерство охорони здоров'я країни, один випадок був виявлений у людини, яка повернулася з Малаві. Результати тестів ще не підтвердили ще двох підозрюваних у перенесенні нової інфекції. Кажуть, що всі троє були повністю вакциновані.

Читайте також: Місце призначення — Україна: "Ось що буде, якщо в країні лише 16% вакцинованого населення від Covid-19"

 

Як на новий штам реагують різні країни

 

ВООЗ попереджає країни, які поспішно вводять обмеження на поїздки, що вони повинні використовувати "підхід, що ґрунтується на оцінці ризику та наукоаих доказах". Тим не менш, дедалі більше країн, включаючи Великобританію та Нідерланди, тимчасово припиняють рейси з таких південноафриканських країн:

  • Південна Африка
  • Ботсвана
  • Намібія
  • Зімбабве
  • Есватіні (колишній Свазіленд)
  • Лесото

Сінгапур, Італія, Франція та Ізраїль також внесли Мозамбік до своїх червоних списків.

Японія оголосила, що з суботи мандрівникам з південної Африки доведеться пройти 10-денний карантин і за цей час пройти чотири тести.

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн закликала всі країни ЄС включити "екстренне гальмування" і припинити авіарейси з регіону.

«Зараз важливо, щоб усі ми в Європі діяли дуже швидко, рішуче та згуртовано», – сказала вона в п’ятницю.

З суботи Чехія заборонить в’їзд усім, хто провів у цих країнах більше 12 годин.

Німеччина, яка зараз переживає четверту хвилю зараження через варіант Delta, дозволить лише німцям прилітати до Німеччини з Південної Африки з п’ятниці ввечері. Навіть якщо мандрівники повністю вакциновані, їм все одно доведеться провести 14 днів на карантині.

Читайте також: Дельта, Лямбда, Мю та інші. Як нинішні вакцини захищають від різних штамів SARS-CoV-2 і чи варто чекати нових версій

Місцеві ЗМІ повідомляють, що Індія посилила контроль над тестуванням для мандрівників, які прибувають з Південної Африки, Ботсвани та Гонконгу.

У свою чергу міністерство закордонних справ Південної Африки розкритикувало заборони краї та назвало це "поспішним рішення", яке приймають до того, як ВООЗ зробив будь-які висновки щодо цього варіанту.