Нові комунальні тарифи: газ, електрика та тепло подорожчали. Вода на черзі

1 Квітня 2015, 15:11

Вартість тарифів на комунальні послуги в Україні переважно залежить від вартості продажу газу для теплокомуненерго та інших підприємств, які здійснюють послуги з забезпечення населення теплом, світлом і водою. Цей показник, більшою або меншою мірою, закладає основу у процесі встановлення комунальних тарифів. 3 березня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) підняла вартість такого газу в 2,2 рази з 1 квітня – до 2934 грн за 1 тис. кубометрів палива.


Того ж дня ухвалили рішення про підвищення вартості газу для населення. 1 кубометр коштуватиме 7,18 грн. Водночас, у період опалення з 1 листопада по 30 квітня тариф на перші 200 кубометрів газу складатиме 3,6 грн за 1 кубометр. Тарифна сітка скасовується, а все, що споживач використає понад вказану кількість підлягатиме стандартній оплаті. Загалом тарифи на газ підвищуватимуть у кілька етапів протягом трьох років.


Разом з тим, 31 березня НКРЕКП ухвалила рішення знизити граничну вартість газу для промислових споживачів та бюджетних установ на 19,1%. Таким чином, максимальна ціна газу для промисловості буде майже такою ж, як і для населення – 7200 грн за 1 тис. куб. м замість 8900 грн за таку ж кількість раніше (без урахування ПДВ, цільової надбавки, тарифів на транспортування, розподіл і постачання).


Окрім того, 3 березня стало відомо, що тарифи на опалення для населення зросли на 71,8% з 1 квітня. Так званий середньозважений тариф на тепло відтепер становить 537,2 грн за 1 Гкал. Вартість тарифу на продаж для населення тепла визначається НКРЕКП для кожного підприємства постачальника окремо. Ціна 537,2 грн за 1 Гкал є середньою по Україні. Вона вказана без урахування ПДВ.


Тарифина електроенергію зростатимуть у п'ять етапів протягом двох років. Перший етап почався 1 квітня. Для населення, яке споживає до 100 кВт/год на місяць, тариф підвищать до 36,6 коп. за кВт/год.; від 100 до 600 кВт/год – до 63 коп за кВт/год, а понад 600 кВт/год – до 1,407 грн. Водночас, громадянам дозволили встановлювати двофазові лічильники світла, які дозволять половину тарифу за електрику в нічний час (з 23:00 до 07:00).


Офіційного рішення про підвищення тарифів на централізоване постачання гарячою водою для населення наразі немає. Раніше у Мінрегіонбуді анонсували підвищення з 1 квітня на 55-57%. Однак, 26 березня НКРЕКП ухвалила рішення тільки про підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення від 4% до 100% з 1 травня залежно від конкретного водопостачального підприємства. Для першої групи водоканалів, яких в Україні 11, зростання тарифу на водопостачання та водовідведення в середньому становитиме 12%; для другої групи (27 водоканалів) – зростання становитиме в середньому 8%. Для чотирьох водоканалів останньої групи зростання становить від 15% до 100%.


Також варто зазначити, що всі рішення про підняття тарифів у 2015 році ухвалені, серед іншого, з посиланням на розпорядження Кабміну від 27 лютого 2015 року № 129-р «Про схвалення проекту Листа про наміри Уряду України і Національного банку України до Міжнародного валютного фонду та проекту Меморандуму про економічну та фінансову політику».


Разом з підвищенням тарифів в Україні обіцяють суттєво збільшити кількість осіб, які отримують субсидії. За словами прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, на такі цілі в бюджеті передбачили 25 млрд грн. Кількість сімей, які мають субсидії зросте з 1,2 млн до 4 млн, що становить 10-12 млн громадян. Водночас, в уряді обіцяють збільшити термін субсидій з шести до 12 місяців та спростити їх отримання. Заяву на оформлення субсидії та декларацію про доходи громадяни зможуть відправити поштою для уникнення черг.

читати ще