Нове польське кіно. Священник з колонії, незрячий джазовий піаніст та легіони Першої світової

Культура
24 Жовтня 2020, 17:33

Ювілейний п’ятнадцятий фестиваль «Дні польського кіно» – проект Польського Інституту у Києві триватиме цьогоріч з 16 по 25 жовтня. Цього року через пандемію різножанрові польські фільми останніх років, що вже здобули нагороди на престижних міжнародних фестивалях, визнання глядачів та світової кінокритики, можна буде подивитися не виходячи з дому до 24 жовтня. У кінотеатрах для перегляду офлайн можна зібратися лише на відкриття і закриття фестивалю. Усі фільми демонструватимуть польською мовою з можливістю вибору українських або англійських субтитрів.

 

Відкриття фестивалю у кінотеатрі «Жовтень» почалося з лауреата 44 Фестивалю польських художніх фільмів у Ґдині («Найкраща режисура» та «Приз глядацьких симпатій») та номінанта на премію «Оскар» за «найкращий міжнародних художній фільм» 2019 року психологічною драмою "Тіло Христове"  (Boże Ciało) 

Boże Ciało": w poszukiwaniu duchowości [RECENZJA] - WP Film

Історія 20-річного Даніеля, який зазнає духовної трансформації під час перебування у юнацькій колонії.Через  злочин, який він скоїв, він не зможе вступити до семінарії. Після дострокового звільнення, хлопця відправляють працювати до теслярної майстерні, але він і не думає полишати свою мрію а, перевдягаючись у священника, вирушає відправити Cлужбу у сільській церкві в Підпакрпатському воєводцтві.

 

В процесі перегляду фільм викликає багато суперечливих емоцій як і співчуття, сміх (бо коли колишній ув'язнений стає священником, комічних ситуацій не уникнути) і відчай. Адже часом людина може мати талант і усі потрібні здібності, здатна закохуватися і прагнути справедливості, може вести за собою людей, але скоєна у молодому віці помилка не дає вирватися із замкнутого кола і почати нове життя.

Читайте також: Кращі фільми Kharkiv MeetDocs

Ян Комаса відомий польський режисер і кіносценарист. Найвідоміші фільми – «Зала самовбивць» (2011) та «Місто 44» (2014) Він є лауреатом престижної нагороди «Паспорт „Політики”» та відзначений медаллю «За заслуги в культурі «Gloria Artis».

 

Другим фільмом доступним для перегляду лише онлайн є біографічна драма "Ікар. Легенда про М'єтка Коша" (ikar. legenda mietka kosza) режисера Мацєя Пєпшиці.

 

У центрі сюжету М’єтек, який втрачає зір ще дитиною. Мати віддає його на виховання до центру для незрячих дітей, де порядкують монахині. Там він дізнається, що музика може бути способом бачення та зв’язку зі світом. Він навчається грі на фортепіано, доки не відкриває для себе творчість Білла Еванса. Відтоді він бачить перед собою одну мету – стати найкращим джазовим піаністом у Польщі.

Читайте також: Мангетенський фествиаль короткометражок

Лауреат «Срібних Левів» та кількох індивідуальних відзнак 44 Фестивалю польських художніх фільмів у Ґдині, а також Польської кінопремії «Орли».

 

Третій фільм запропонований до перегляду – це комедійна драма "Ніщо не минає"  (Nic nie ginie) режисерки Каліни Алабрудзінської.

Назву фільму можна перекласти як "Ніщо не гине" або "Нічого не минає безслідно" і ця стрічка про курс терапії.Клаудія, загнана у кут критикою матері, одержима прагненням допомогти іншим. Пшемек обожнює Польщу і ненавидить дурних людей. Тобто усіх. Донателло любить прісноводних черепах, Актор – лише себе. Майя живе так, як сказав Neflix. Усі вони беруть участь в психологічному курсі під турботливим наглядом терапевта Ремка. І творять найсмутнішу комедію року.

Також польський кінематограф може похвалитися і трилерами. Стрічка "Наднова" (Supernova) режисера Бартоша Кругліка розповідає про трьох людей, одне місце і одну подію, яка змінить життя кожного з них

У центрі сюжету універсальна історія, яка заснована на реальних подіях, розповідає про кілька годин із життя сільської громади. Фільм показує стан людини, яка опинилася у пограничній ситуації, та змушує замислитися, чи випадково все відбувається у нашому житті. Кривава історія на межі драми, трилеру та фільму-катастрофи. Лауреат 44 Фестивалю польських художніх фільмів у Ґдині за «найкращий режисерський дебют».

 

Також фільмом "Залізний міст" (Żelazny most)​ на фестивалі  "Дні польського кіно" представлений жанр мелодрами. Стрічка режисерки Моніки Йордан-Млодзяновської оповідає драматичну історію трьох героїв, пов’язаних любовними стосунками

Каспер, який працює бригадиром на шахті, має роман з дружиною свого друга Оскара – теж шахтаря. Щоб мати можливість зустрічатися зі своєю коханкою Магдою, Каспер відправляє Оскара працювати у віддалених та небезпечних ділянках шахти. Під час їх чергового побачення у шахті трапляється аварія, і Оскар опиняється відрізаним обвалом. Сюжет фільму нагадує біблійну історію про любовний трикутник царя Давида та дружини його солдата Урії Вірсавії (Ветсавії, Бетшабе). Давид послав чоловіка коханки у найгарячіші точки, щоб той не повернувся. Так і сталося і пізніше цар одружився із вдовою.

І врешті в офлайн покажуть заключний фільм – один з найдорожчих фільмів польського кінематографу «Легіони» (Legiony) режисера Даріуша Гаєвського.

Legiony 2019 Oryginalny PL online - VOD

Це військова мелодрама про покоління воїнів 1914-1916 років, яке здобуло незалежність Польщі. Історія про молодих людей, які не вагаючись кинулись у боротьбу за відновлення державності, а також про тих, хто усвідомив, що лише у вільній Польщі вони здійснять свої мрії. Історичну стрічку зняли із застосуванням найсучасніших кінотехнік.