Едвард Лукас старший віцепрезидент Центру аналізу європейської політики (CEPA, Варшава й Вашингтон)

Нова зброя Путіна

7 Березня 2018, 12:42

 

Вочевидь, Владімір Путін хоче у такий саме спосіб покращити справи в Кремлі. Майбутня політична вистава, що хибно називається «виборами», не привертає уваги публіки. За браком несподіванок (усі знають, що зрештою головним персонажем буде Путін), режисери шоу вдалися до дешевого фарсу, як-от теледебати, на яких нібито ліберальна кандидатка Ксенія Собчак облила водою нібито радикального опонента Владіміра Жириновського. Та всім байдуже.

 

Тому без бластерів не обійтися. Нещодавно російський лідер виголосив велику промову. Він представив таку собі непереможну (і начебто нову) ядерну зброю, проілюструвавши свої слова низькосортними відеосимуляціями, на яких вона обходять американські системи протиракетної оборони. Серед нових прибамбасів: крилата ракета з ядерною енергоустановкою, підводний дрон із ядерною боєголовкою і дистанційним керуванням, потужна міжконтинентальна балістична ракета, а також гіперзвуковий літальний апарат, швидкість якого у 20 разів перевищує швидкість звуку.

 

Промова Путіна, без сумніву, привернула увагу росіян — завдяки медіа-індустрії, яка примусово годує громадськість Путінськими словами і «подвигами». Путін поскаржився, що Захід намагався надавити на Росію, але безуспішно. Мовляв, росіян ніхто не хотів слухати, а тепер доведеться. Граючи на цих штучностворених страхах ворожого оточення та підступності Заходу, російський лідер може заохотити більше виборців до участі у запланованому на 18 березня фарсі (хоча з досвіду відомо, що їхні голоси з’являться в будь-якому разі).

 

Читайте також: Що в голові Путіна

 

Виступ Путіна вразив людей і за кордоном, хоч і не так, як розраховував Кремль. Не має бути жодних сумнівів щодо статусу Росії як ядерної наддержави. У резерві стратегічного ядерного арсеналу росіян 2 тис. боєголовок, які можна запускати з підводних човнів, літаків та наземних пускових установок. Тож росіяни легко розправляться з американськими протиракетними системами. Ті системи розраховані як протидія наступу слабеньких країн-парій, на зразок Ірану чи Північної Кореї, а не масштабній атаці Росії чи Китаю.

 

Кремлівським можновладцям слід говорити про ядерну зброю тихо й спокійно. Ніхто не збирається атакувати Росію. Справжні небезпеки у відносинах між Сходом і Заходом: випадковий збройний конфлікт і коштовні та безглузді перегони озброєнь. Обидві проблеми вимагають дипломатичного підходу — треба подбати про «гарячі лінії» та інші заходи безпеки, збереження та посилення контролю над озброєннями.

 

Хизуючись новою зброєю (байдуже, чи реальною), Путін виставляє Росію слабкою і задерикуватою. Бравада щодо новинок в збройному арсеналі свідчить, що наявних засобів стримування росіянам для відчуття впевненості бракує. Ба більше, такий розвиток озброєнь — геть не продуманий. Розробка крилатої ракети з ядерною установкою — це жах із технологічної точки зору. Для цього потрібно випробовувати ракети з незахищеним реактором. Підводний дрон — не така вже й погана ідея, але з ним виникає та ж проблема, що із субмаринами, а саме — надійні комунікації з головним командуванням. Гіперзвуковий літальний апарат вимагатиме безпрецедентного інженерно-технічного проектування, щоб уникнути навантаження через маневрування на великих швидкостях. Гігантська міжконтинентальна балістична ракета може слугувати фалічним символом, а от у військовому плані особливої користі не дасть.

 

Читайте також: 10 помилок у сприйнятті Росії

 

Інші озброєння в арсеналі росіян — більш практичні, зокрема зенітно-ракетний комплекс С-400, який може завадити спробам НАТО укріпити сили союзників на східному фланзі. Та справжня проблема в інших важелях впливу, до яких вдається Кремль: втручання у вибори, залякування критиків, перекривання поставок газу (це нещодавно відчула на собі Україна), дипломатичні ігри «поділяй і володарюй» й інформаційні війни. Захід нарешті починає «прокидатися» до всього цього.

 

Путін звернувся до народу з проханням вигадати назви своїм новим Wunderwaffen. Я пропоную такі: Обман (Брехня), Подделка (Підробка), Пугало (Опудало) і Потёмкин (Потьомкін — на честь графа, який, за переказами, наказав побудувати декоративні села, щоб вразити Катерину Велику).