Після місяців кулуарних перемовин та змін кандидатур голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оприлюднила свою нову команду єврокомісарів. За них після обговорення на слуханнях, які розпочнуться у жовтні, ще має проголосувати Європейський парламент. Зважаючи на досвід попередніх формувань головного виконавчого органу ЄС, остаточний список єврокомісарів, імовірно, відрізнятиметься. Але загальні тенденції, зокрема щодо підтримки України, вже стають зрозумілими.
Урсула фон дер Ляєн була рішучою прихильницею підтримки України ще під час свого першого терміну на посаді і її позиція надалі залишається незмінною. Це відображається і в переліку номінантів до нової Єврокомісії.
Наприклад, одразу кілька кандидатів з країн Балтії отримали ключові портфелі у регулюванні відносин з Росією. Так, естонка Кая Каллас, нова очільниця зовнішньополітичної служби ЄС, є однією з найвідвертіших критиків Росії в блоці. Саме вона була однією з тих європейських політиків, які не мали ілюзій щодо експансіоністських планів Путіна та торговельних зв’язків із Москвою.
У грудні 2023-го Каллас, наприклад, заявила про необхідність створити спецтрибунал для покарання відповідальних за війну Росії проти України, а у березні цього року вона закликала партнерів у Європі та НАТО збільшити видатки на оборону, щоб не спровокувати своєю слабкістю ймовірний напад Росії. Її фінська колега Хенна Вірккунен була номінована на посаду виконавчої віце-президентки з питань технологічного суверенітету, безпеки і демократії.
Особливу увагу привернув новостворений портфель комісара з питань оборони, що відображає нові виклики, з якими зіштовхується Європа. Посаду отримав колишній прем’єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс, який активно підтримує Україну та є прихильником більш жорсткої позиції щодо Кремля. Політик також є співавтором Європейського плану для України від 2017 року.
Як зазначає видання Politico, під час свого перебування в Європарламенті як відповідального за Росію (був доповідачем з питань відносин з Росією, — Ред.) Кубілюс наголошував на необхідності постійної військової підтримки України, виступаючи за план, який передбачає виділення західними союзниками 0,25 відсотка ВВП, щоб допомогти перемогти Путіна на полі бою.
Кубілюс також закликав змусити Москву сплатити рахунок за відновлення України, використовуючи для цього всі заморожені російські активи, а не лише прибутки, які вони генерують. У Вільнюсі політик запропонував створити урядовий департамент або міністерство, яке б займалося лише питаннями України.
Нова Єврокомісія: виклики для членства України в ЄС
Крім того, наступних п’ять років стануть ключовими для розширення ЄС, тому Урсула фон дер Ляєн призначила спеціальну уповноважену з питань розширення. Ним стала ліворадикальна Марта Кос зі Словенії, яка хоч і загалом підтримує Україну, але також робила заяви, які відзначилися примирливим тоном щодо Москви.
Урсула фон дер Ляєн оголосила, що Кос відповідатиме зокрема за заявки на членство України та Молдови. Враховуючи чутливість її роботи, заяви Кос щодо України, безсумнівно, стануть предметом пильної уваги під час чотиригодинних слухань у Європейському парламенті щодо кожного кандидата на вступ до ЄС, пише Politico.
«Ці коментарі привернуть пильну увагу в Києві та Кишиневі, де посадовці побоюються, що їхні заявки можуть застрягти на роки або десятиліття», — пише видання.
Кос також може бути важко відповісти на питання про її професійне минуле, зокрема на нещодавні звинувачення у зв’язках з таємною поліцією колишньої Югославії понад три десятиліття тому, хоч вона і заперечує, що була інформатором. Крім того, політикиня зовсім недавно — з 2013 по 2020 рік — була послом Словенії в Німеччині та Швейцарії і подала у відставку після скарг співробітників посольства на неналежне управління.
Водночас речник МЗС України заявив, що Київ зосередиться на діях чиновників, а не на їхніх словах.
«Ми завжди дивимося на те, що люди роблять, а не на те, що вони говорять. Звичайно, коли лунають вислови, які суперечать нашим інтересам чи є неповажними щодо України, ми реагуємо, але наше головне завдання — дивитися на дії, а не на слова», — сказав Politico Георгій Тихий.
Очікується, що наступна Єврокомісія приступить до виконання обов’язків до кінця року, тобто одним із її перших завдань буде розгляд результатів президентських виборів у США в листопаді.
Водночас видання Reuters наголошує, що друге президентство Дональда Трампа може радикально вплинути на єдність Заходу щодо підтримки України проти вторгнення Росії та погіршити торговельні відносини між Брюсселем і Вашингтоном.
Щоб Європейський Союз міг переконати світ у тому, що він серйозно ставиться до своїх геополітичних зобов’язань, наступна Єврокомісія повинна бути проактивною у підходах до безпеки. Наприклад, створити кращі позиції для України, щоб унеможливити нову війну Росії через кілька років.