Нова ядерна бомба Дональда Трампа

Світ
26 Квітня 2017, 11:29

Лише через місяць після інавгурації новий президент США Дональд Трамп в своєму інтерв’ю інформаційному агентству Reuters заявив, що вважає американський ядерний арсенал відсталим і він хотів би відновити його перевагу. Трамп підкреслив, що він би бажав, щоб світ був взагалі вільний від ядерної зброї, але в існуючий ситуації « Сполучені Штати повинні бути на вершині».

Підтвердженням цього бажання нового господаря Білого дому є нещодавне проведення ВПС США випробувань модернізованої ядерної бомби. Мова йде про В61-12, авіаційну інерційну бомбу, яка вже майже 50 років є на озброєнні ЗС США. Трьохметровий боєприпас може мати потужність від 10 до 340 кілотон в тротиловому еквіваленті.

Читайте також: У США заявили про готовність випробувати міжконтинентальну балістичну ракету

Розробки цього боєприпасу почалися ще у 1961 році, а на озброєння офіційно була прийнята у 1968 році. З цього часу бомба зазнала чисельних модернізацій, остання з яких, дванадцята була нещодавно випробувана на полігоні Тонопа в пустелі Невада. Підчас випробувального запуску в березні цього року перевірялася робота неядерних систем боєприпасу та спроможність літаків нести оновлену модифікацію. Для тестового запуску використовувався літак F-16 зі складу 422 випробувально-оціночної ескадрильї авіабази Нелліс, втім бомба є універсальною і сумісною з найбільш масовими літаками ВПС США, а саме B-2A, B-21, F-15E, F-16C/D, F-16 MLU, PA-200 та новітнім F-35.

За словами Пола Воуга, директора напрямку авіаційних засобів Центру ядерного озброєння ВПС, якого цитує сайт airforce-technology.com, «бомба В61-12 підсилить потенціал авіаційного компонента ядерної тріади США як для бомбардувальників так і для літаків подвійного призначення і зміцнить НАТО». Частину з оновлених боєприпасів, а саме 180, буде розміщено в країнах Європи, зокрема 70  в Італії (на базах Авіано та Джеді Торре), 50 шт. в Туреччині (Інчирлик), по 20 бомб отримують Бельгія, Німеччина та Нідерланди.

Читайте також: Після атаки. Тріумф Трампа та нові загрози

В поточній модифікації були покращені системи хвостового керування та низка інших вузлів, додано електронних систем керування та регулятор потужності заряду. Крім того, бомба отримала новітні сенсори та радар. Завдяки цим вдосконаленням В61-12 повинна стати більш керованою, забезпечуючи точність наведення до 30 м (з допомогою лазеру та системи GPS). Роботи по оновленню обладнання велися з 2011 року і коштувала США більше $2 млрд. Подальші тестові запуски будуть проводитися ще три роки, а перше серійне виробництво нової модифікації в рамках програми продовження життєвого циклу ядерних боєприпасів очікується до 2020 року.

Програма модернізації проводиться під керівництвом Центру ядерного озброєння ВПС у співробітництві з Департаментом енергетики Національної агенції з питань ядерної безпеки. За планами військових, після вдосконалення бомба буде залишатися на озброєнні щонайменше до 2025 року.