ОНУХ художник, куратор, письменник

Німий страх

11 Грудня 2024, 13:34

«Здається лицемірством, що Дональд Трамп збирається обрати Канаду і Мексику, двох найближчих союзників Сполучених Штатів, і покарати їх вищими митами. Але в понеділок, 25 листопала, він заявив, що першого дня своєї президентури накладе 25-відсоткове мито на імпорт з обох країн, яке залишиться в силі, аж поки нелегальні наркотики (фентаніл) і нелегальні мігранти не перестануть перетинати кордон.

Канада і Мексика — це ключові торговельні партнери, економіки яких пов’язані з Америкою майже так же тісно, як економіки Огайо й Пенсильванії. Світ рухається в напрямку nearshoring (імпорту з сусідніх країн) і friendshoring (імпорт із дружніх країн), щоб уникнути затримок у доставках через відстані чи політичні конфлікти. Немає сенсу визначати митні тарифи з двома країнами, які однаково близькі, як і дружні», — написав у своєму коментарі фейлетоніст The New York Times Пітер Кой.

«Цей тариф буде діяти доти, доки не припиниться вторгнення наркотиків, зокрема фентанілу, і всіх нелегальних чужоземців у нашу країну!»

«І Мексика, і Канада мають абсолютне право і владу, щоб легко вирішити цю давно назрілу проблему. Ми вимагаємо, щоб вони скористалися цією владою, а поки вони цього не зроблять, їм доведеться платити дуже велику ціну!» — написав обраний президент Трамп на своїй соціальній платформі Truth Social.

Він іще не посів посаду, а вже в своїм твітом глибоко зачепив і образив канадійців і мексиканців.

З огляду на попередні обіцянки Трампа можна було сподіватися, що до цього йде, зрештою, ми пам’ятаємо одну з його «золотих думок», що тарифи/мита — це «найгарніше слово в словнику». Цього разу він намагається використовувати тариф як інструмент не в економічній дискусії, але як політичний важіль.

Багато канадійців сприйняло слова майбутнього президента як спробу впливу на внутрішню політику Канади. Для того, щоб ставити Канаду й Мексику в один ряд у справі нелегальної міграції (з Канади в США вона становить 1% нелегальної міграції з півдня через Мексику) і контрабанди наркотиками, немає жодного логічного підґрунтя, це здається ще одним прикладом управляння а-ля Трамп.

Уже почалися хвилювання на Волл-стріт. Там відреагували зниженням акції виробників автомобілей. Передовсім це, зрештою, американські автомобілі. Зріс також американський долар, що шкодить американському експорту, тоді як канадський і песо впали, через що канадські й мексиканські продукти стали дешевшими.

Заява Тампа спричинила цунамі серед канадських політиків, бо, як не як, наші економіки дуже тісно пов’язані і менша у вісім разів Канада, без сумніву, постраждає, якщо справді буде запроваджено 25% тариф, що не означає, що Канада беззахисна. Сполучені Штати отримують 60% імпортованої нафти з Канади, разом із автомобілями, машинерією, дерев’яними виробами й великими обсягами електроенергії. Канада — це експортер багатьох рідкісних копалин, необхідних, наприклад, на виробництві електрокарів і електронних елементів. Цікаво, як швидко це вплине на ціни і ймовірну додаткову інфляцію?

Консервативні канадські політики перед очікуваними виборами, які мають відбутися протягом наступного року, намагаються здобути собі якнайкращі позиції і починають безпардонно атакувати правлячих лібералів, які і без цього, здається, слабшають з кожним днем, але хто знає, можливо, парадоксальним чином нахабний шантаж Канади з боку Трампа може змінити динаміку внутрішньополітичної ситуації.

Читаючи колонку Пітера Коя, я не міг відігнати думки про Найджела Фараджа і Брекзіт. Брекзіт став катастрофою для Великої Британії. Відокремлення від Європи форсувалося групою консерваторів, які уявляли собі, що Англія в наші часи може функціонувати самостійно, як тоді, коли була імперією. Очевидно, що це була ілюзія, а нині Англія визнає свою помилку. Здається, що трампісти керуються схожою логікою, вірячи, що можуть діяти самі і що міжнарожні торговельні відносини не працюють на їхню користь. Мита, які пропонує Трамп, свідчать, що вони, можливо, спробують вийти з Північноамериканського Союзу. Проте Трамп забуває, що американська політика вже понад сто років спирається на принцип, що Північна й Південна Америки знаходяться у сфері впливу Сполучених Штатів, що не означає виключно економічного чи політичного шантажу з боку «великого брата».

Під час свого першого терміну Трамп різко розкритикував угоду NAFTA (Північноамериканська зона вільної торгівлі) як шкідливу. Потім «домовився» про наступницю цієї угоди, USMCA (Сполучені Штати, Мексика, Канада). USMCA практично ідентична NAFTA, але вона дозволила Трампу оголосити перемогу! Слід сподіватися, що щось схоже станеться із запропонованими тарифами. Якщо Трамп їх справді запровадить, невдовзі відбудуться квапливі перемовини. Трамп оголосить про перемогу і нічого не зміниться.

Автор:
ОНУХ