Німецький суд відмовив в екстрадиції Онищенка

27 Травня 2020, 17:23

Вищий земельний суд Ольденбурга (Німеччина) відмовив в екстрадиції в Україну підозрюваного в створенні корупційних схем екс-депутата Олександра Онищенка. Рішення ухвалили в середу, 27 травня, передає Deutsche Welle.

 

Судді вирішили, що нині не можна встановити, що кримінальне переслідування Онищенка в Україні здійснюється з політичних мотивів.

 

Як зазначається в поясненні до ухвали, «існує значна ймовірність» того, що в разі екстрадиції Онищенка «не буде дотримано мінімальних стандартів міжнародного права щодо умов утримання в тюрмах», у тому числі й Європейської конвенції з прав людини. А тому екстрадиція є недопустимою.

 

«Раніше суд звернувся до української влади з проханням надати «детальний опис» умов утримання під вартою, на котрі міг би розраховувати Онищенко в слідчому ізоляторі в Києві. Однак тоді українська сторона поінформувала німецький суд «лише в загальних рисах» щодо того, що міжнародних стандартів буде дотримано. Таких запевнень суддям в Ольденбурзі було замало», – йдеться в повідомленні.

 

Судді послалися на доповідь Ради Європи, що ґрунтувалася на зібраному під час проведеного в 2017 і 2018 роках експертами Європейського комітету запобігання тортурам візиту до в'язниць в Україні. У зробленій після цього доповіді експерти комітету вказали на «нелюдські умови утримання ув'язнених, що принижують людську гідність».

 

Так само судді скасували ордер про арешт Онищенка.

 

Зазначається, що Онищенко з моменту свого арешту в Нижній Саксонії в листопаді 2019 року провів кілька місяців у в'язниці Ольденбурга. Протягом цього часу йому зробили операцію на серці в розташованій поблизу лікарні. Після рішення суду він може залишити в'язницю.

 

Нагадаємо, Олександр Онищенко – український олігарх, нафтогазовий трейдер, екс-депутат від «Партії регіонів». Він фігурує у провадженні щодо розкрадання понад 1,6 млрд грн з 2013 по 2016 рік під час видобутку та продажу природного газу в рамках договорів про спільну діяльність з ПАТ «Укргазвидобування». Збитки підприємству «Укргазвидобування» оцінюються в більш ніж 740 млн.

 

З 2016 року Онищенко знаходиться в розшуку в Україні.

 

26 липня 2018 року НАБУ завершило досудове розслідування щодо нього.

  

У липні 2019 року він намагався балотуватися на дострокових виборах до Верховної Ради. Шостий апеляційний суд Києва зобов’язав Центральну виборчу комісію зареєструвати його кандидатом у депутати від «Соціалістичної партії України» по 93 мажоритарному виборчому округу (Київщина). Однак, згодом Верховний Суд задовольнив апеляційну скаргу ЦВК і зняв Онищенка з кандидатів у депутати.

 

13 листопада голова Національного антикорупційного бюро Артем Ситник повідомляв, що Онищенка можуть екстрадувати до України у грудні 2019 року.

 

3 грудня стало відомо, що Онищенка затримали в Німеччині.

 

13 травня Вищий антикорупційний суд України розпочав розгляд по суті «газової справи».