Німецький інвестор вийшов з проекту газопроводу в обхід України

16 Квітня 2013, 09:32

Вчора була закрита угода з продажу німецьким концерном RWE AG 16,67% своєї частки в газопроводі Nabucco закрили 15 квітня. Частку викупив австрійський нафтогазовий концерн OMV, наростивши таким чином свою участь у проекті до 33,32%, пише «КоммерсантЪ-Украина».

Переговори між RWE і OMV тривали з грудня 2012 року. Німецький концерн заявляв, що готовий вийти з проекту у зв'язку зі зміненими умовами, – спочатку терміни реалізації проекту були перенесені з 2014 на 2018 рік, а потім його ціна зросла з 7,9 млрд до 14 млрд євро. До того ж, за інформацією агентства Deutsche Presse-Agentur, RWE зазнавав труднощів у зв'язку зі зміною політики Німеччини у сфері ядерної енергетики і мав намір заощадити кошти за рахунок виходу з Nabucco.

Вихід з проекту RWE ускладнить його реалізацію, переконані в НАК "Нафтогаз України". "Німеччина повинна була стати основним споживачем газу з Азербайджану. А тепер серед засновників консорціуму не залишилося ні однієї німецької компанії. Це позбавляє проект фінансування і створює проблеми зі збутом газу", – пояснив співрозмовник видання.

З іншого боку, зараз перспективним вважається проект TANAP (його власники – це видобувач газу Азербайджан і транспортер – Туреччина – Ред) відзначає глава альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик.

TANAP повинен пролягти з Азербайджану до Греції і Болгарії через Туреччину в 2019 році. Його вартість оцінюється в $6-7 млрд, а потужність на першому етапі складе 16 млрд кубометрів газу на рік, а в подальшому буде збільшена до 60 млрд кубометрів газу на рік. Акціонерами проекту виступає азербайджанська SOCAR (80%), турецькі BOTAS (15%) і TPAO (5%).

Просування TANAP вигідно Україні – країна вже підписала меморандум з Азербайджаном про постачання до 10 млрд кубометрів газу на рік в Україну, нагадує експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук.

"За цим газопроводом ми зможемо гарантовано отримувати газ, тоді як обсяги з Nabucco майже повністю повинні були йти до Австрії і Німеччини", – відзначає Корольчук.

Постачання азербайджанського газу з морського газоконденсатного родовища Шах-Деніз розпочнуться в 2019 році. Азербайджан раніше запропонував Україні забезпечити поставки газу через Трансанатолійський трубопровід або за рахунок будівництва терміналу з його зрідження в Грузії і перевалки через LNG-термінал в Україні. Цей проект мав дозволити Україні диверсифікувати поставки газу.

Nabucco – проектований магістральний газопровід протяжністю 3300 км з Туркменії і Азербайджану в країни ЄС, насамперед Австрію і Німеччину. Проектна потужність – 26-32 млрд кубометрів газу на рік. Передбачувана вартість проекту – 14 млрд євро. За 16,67% проекту належать компаніям MOL (Угорщина), SNTGN Transgaz SA (Румунія), Bulgargaz (Болгарія), BOTAS (Туреччина).
 

Позначки: