Німецькі журналісти довідалися подробиці передачі документів НАТО російському агенту в Римі

10 Червня 2016, 13:46

Португальський агент нацбезпеки Фредеріко Карвалью продав російським спецслужбав секретні документи НАТО, однак станом на тепер невідомо, чи була угода першою. Про це йдеться у статті «Португальський агент продав Москві документи НАТО» Зімона Камма для видання Die Presse.

«Слідчі давно спостерігали за ним. Після прослуханої телефонної розмови поліція схопила його, коли він обмінювався конвертами з російським шпигуном в Римі. Деталі, які стали відомі після арешту високопосадовця Служби інформації і безпеки Португалії (SIS), нагадують сценарій фільму про Джеймса Бонда. Два агенти – російський і португальський – зустрічаються один з одним на площі в центрі Риму. Слідчі італійської та португальської кримінальної поліції спостерігають за цим і чекають слушного моменту. Вони побачили два конверти: в одному – секретні документи про НАТО і ЄС, в іншому – €10 тисяч готівкою. Досі неясно, які саме документи Фредеріко Джил Карвалью хотів передати агенту російської Служби зовнішньої розвідки (СЗР). За повідомленнями ЗМІ, мова може йти про конфіденційні документи з секретною інформацією про економіку і політику НАТО і ЄС», – йдеться у публікації.

Повідомляється, що затримати Карвалью та його російського колегу Сєргєя Ніколаєвіча Позднякова допомогла невелика помилка португальського шпигуна.

«Карвалью в неділю було відправлено до Лісабона, у вівторок його привели на допит до слідчого судді, він залишається під вартою. Його адвокат назвав звинувачення у шпигунстві «необгрунтованими» і «абсурдними». За кілька днів до арешту 57-річний португальський агент зробив фатальну помилку. Він відхилив запрошення, сказавши, що його не буде в Португалії в цей час. Це призвело слідчих в стан бойової готовності, оскільки він не повідомив свого роботодавця, службу SIS, про перебування за кордоном. Російський шпигун досі перебуває в римській в'язниці, ним виявився Сєргєй Ніколаєвіч Поздняков. Процес екстрадиції 46-річного росіянина триває, і поки незрозуміло, чи відправлять його в Португалію. Росія хоче запобігти його видачі за всяку ціну, тому збільшила дипломатичний тиск на італійську владу», – додано у статті.

В іншій частині публікації йдеться, що історія з Карвалью може свідчити про велику поразку системи безпеки Португалії.

«Для Португалії цей випадок означає фіаско в сфері політики безпеки. Службі інформації і безпеки Португалії давно було відомо про пристрасть Фредеріко Джила Карвалью до мешканок Східної Європи, зокрема, самої Росії, що доводить його сторінка у Facebook. SIS вважала це «потенційною проблемою». Тому, незважаючи на понад 20-річний стаж служби, Карвалью перевели до відділу, який займається менш конфіденційними питаннями. Управління безпеки НАТО в Бельгії, яке координує і контролює політику безпеки Альянсу, розпочало розслідування. У найближчі дні в Лісабоні очікують слідчу комісію НАТО, щоб проаналізувати ступінь розголошення державної таємниці. Нещодавно стало відомо, що в Римі обидва шпигуни зустрічалися не вперше. Одне з пріоритетних завдань слідчих полягає в тому, щоб з'ясувати, які секретні документи були продані, і передусім, чи видав португальський агент імена і місцезнаходження західних шпигунів російським спецслужбам. Крім того, неясно як Карвалью вдалося отримати доступ до надсекретних документів, а потім винести їх з будівлі SIS. Слідчі органи не виключають можливість того, що у нього є спільники в самій Службі інформації і безпеки Португалії», – додали у публікації.

Як повідомлялося, про затримання підозрюваних у шпигунстві на користь РФ в Італії стало відомо наприкінці травня.