Німецькі баталії довкола ракет TAURUS

14 Травня 2025, 13:57

Кілька днів тому новообраний канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що відтепер не буде жодних публічних дискусій про конкретні поставки озброєнь для України. За його словами, рішення про тип і обсяг військової допомоги, як і раніше, покладатимуться на Кабінет міністрів і будуть координовані з міжнародними партнерами, але не виноситимуться на обговорення громадськості.

Коли ж Мерца запитали, чи може Володимир Зеленський розраховувати на те, що Німеччина таки передасть Україні ракети Taurus, той відповів, що так. Крім того, зробити це політика закликав і віцеголова німецького Бундестагу Омід Нуріпур. «Фрідріх Мерц проголосував своїм іменем за те, щоб Taurus було доставлено якомога швидше. І швидко забути про це після складання присяги було б не найкращою ідеєю. Сподіваюся, що нам невдовзі вдасться допомогти Україні з усім необхідним», — сказав він, пише n-tv.

Однак практика обмеження дискусій щодо поставок озброєнь знаменує повернення до секретності, яка існувала за часів канцлера Олафа Шольца у перші місяці після повномасштабного вторгнення в Україну до червня 2022 року. Втім тоді, коли Мерц був лідером опозиції, він різко критикував такий крок.

«Нас змушують чекати, є виправдання, немає точної інформації про те, що насправді постачає Німеччина. А потім все це виправдовується тим, що це потрібно тримати у таємниці з міркувань безпеки», – сказав він в інтерв’ю NTV та RTL у квітні 2022 року. Коли ж Мерца запитали, що би він зробив по-іншому, якби був канцлером, то він відповів, що краще б інформував громадськість.

Тож не дивно, що тепер, коли він сам ступив на шлях секретності, його заява викликала чимало гострих дискусій та звинувачень. Так, український дипломат Андрій Мельник заявив, що повернення до секретності щодо поставок зброї Україні «повертає погані спогади про часи, коли уряд намагався приховати відсутність військової підтримки за допомогою секретності навесні 2022 року».

За словами Мельника, і сьогодні для українського суспільства важливо знати, яка зброя постачається з Німеччини та як швидко, а публікація поставок зброї є водночас і потужним сигналом для Росії. «Путін повинен точно знати, що новий німецький уряд зробить у військовому плані, щоб змусити його досягти справедливого та тривалого миру», — переконаний дипломат.

Тим часом, чинний посол України у Німеччині Олексій Макеєв має іншу позицію. «Хороший шахіст думає на кілька ходів вперед. Чого він не робить — він не розкриває ці ходи своєму противнику», — зазначив він в коментарі агенції dpa, додавши, що посол України «посвячений у такі таємниці».

Водночас голова Комітету з питань оборони Європейського парламенту Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн закликала Мерца до прозорості у питанні постачання крилатих ракет Taurus. «Зрозуміло, що Фрідріх Мерц не хоче продовжувати дебати про окремі системи озброєнь публічно — рішення, що мають вплив на безпеку, повинні ухвалюватися у відповідних комітетах з людьми з відповідним рівнем деталізації. Тим не менш, коли справа доходить до постачання Taurus, ми очікуємо на прозорість. ХДС сам брав участь в ініціюванні цих дебатів протягом тривалого часу — тепер він також повинен взяти на себе відповідальність», — сказала вона.

У Мерца ж кажуть про створення «стратегічної невизначеності», яка допоможе тримати Росію у невідомості та ускладнити контрзаходи. Політолог Карло Масала з Університету Бундесверу в Мюнхені в інтерв’ю німецькому виданню RedaktionsNetzwerk Deutschland зазначає, що аргумент про стратегічну невизначеність є лише частково переконливим.

«Німеччина поставила Україні майже весь спектр озброєнь, за винятком Taurus та Eurofighter. Оскільки я вважаю, що про постачання останніх не може бути й мови, то залишаються тільки Taurus», — каже він.

Голова СДПН Ларс Клінгбейль напередодні також зазначив, що на відміну від попередньої коаліції, де рішення про постачання зброї в Україну ухвалювала лише канцелярія, тепер цим займатиметься коаліція в цілому. Тому Карло Масала припускає, що секретністю Мерц, ймовірно, намагається зберегти суперечки всередині коаліції. Німецький політолог також підкреслив ще один момент: у зв’язку з фактичним припиненням дії боргу у сфері оборонних витрат, українцям можна було би виділити кошти, щоб вони самі купували чи виробляли зброю.

Тим часом, речник німецького уряду Штефан Корнеліус заявив, не вдаючись у подробиці, що Німеччина вже готує рішення про надання «вогню на великі відстані», маючи на увазі далекобійне озброєння. Тож Taurus, найімовірніше, таки будуть одним із них.

читати ще