Німеччина: коаліція примирення чи розбрату?

Світ
13 Березня 2018, 17:47

Вчора представники трьох німецьких партій нарешті підписали 177-сторінковий коаліційний договір. Ще залишається офіційна процедура вибору канцлера у середу і відлік роботи нової великої коаліції можна починати.

 

Як пише німецька Die Welt, майбутній віце-канцлер та міністр фінансів Олаф Шольц під час підписання заявив, що коаліція не починається «як шлюб по любові». За його словами, ХДС та СДП «ґрунтовно різні партії», але тим не менш «можуть конструктивно співпрацювати та впорядковано урятувати». За словами голови баварської ХСС Горста Зеєгофера, який у новому уряді обійме посаду міністра внутрішніх справ, а також міністра будівництва та Батьківщини (остання посада – це винахід самого Зеєгофера ще у 2013-му, а в цьому уряді її він сам і посяде), підписана у той день коаліційна угода – це угода для «маленьких людей» – тих, хто належить до середнього класу.

 

Цікаво, що опозиційні партії «Альтернатива для Німеччини» та Вільна демократична партія розкритикували коаліційну угоду приблизно в одному дусі. Йорґ Мойтен із АДН заявив, що Німеччина «сама себе заблокує», очільник Вільних демократів Крістофер Лінднер заявив, що «від коаліційної угоди віє духом абсолютної державної фіксації».

 

Читайте також: У Німеччині лідери трьох партій підписали коаліційну угоду

 

В цілому німецька преса доволі критично реагує на нову велику коаліцію і передбачає напружену роботу. Зокрема, про це пише Frankfurter Allgemeine Zeitung. Навіть в межах однієї партії є новообрані міністри та очільники партії із діаметральними поглядами і ставленнями до свого лідера, як пише видання. Так, напруження наростає між новообраним міністром охорони здоров‘я, представником ХДС, Єнсом Шпаном та новообраною генеральною секретаркою партії Аннегрет Крапм-Карренбахер. Обох називають серед наступників Меркель на посаді, тільки з тією різницею, що Крамп-Карренбахер вважають людиною, яку підтримує і хотіла б бачити своєю наступницею Меркель, а Шпан привертає на себе увагу як молодий політик, що тримається консервативних поглядів своєї партії, від яких Меркель дещо відступила, змістивши ідеологічно ХДС ліворуч. Die Welt називає нинішню коаліцію «Великою коаліцією конфлікту». Видання передбачає, що найбільші суперечки будуть між представниками партій-учасниць коаліції у царині європейської політики.  

 

Власне тут є різноголосся між Анґелою Меркель та її майбутнім віце-канцлером та міністром фінансів Олафом Шольцом. Так, зокрема, Меркель та її партія й далі хочуть “допомагати” французькому президенту Еммануелю Макрону. Як пише Даніель Фрідріх Штурм із Die Welt, СДП ж боротиметься за європейську податкову політику та інвестиції, що сприятимуть зниженню безробіття серед молоді. А те, що Олаф Шольц буде не лише міністром фінансів, але й віце-канцлером, означатиме, що він намагатиметься протягувати рішення своєї партії. “Конфлікт із Меркель вже дуже близько”, – підсумовує оглядач. Колишній мер Гамбурга і один із найбільших суперників Мартіна Шульца на позиції основного кандидата на посаду канцлера від СДП під час цієї кампанії, а тепер друга людина в уряді Меркель, – привертає до себе не мало уваги медіа. Вони його вже обізвали “Шольцоматом” за роботоподібні, пересипані жаргонними словечками промови. Як пише видання local.de, Шольц як представник СДП, опинився на посаді міністра фінансів, вперше з 2009 року. У попередніх коаліціях цю посаду обіймали представники ХДС. Інші видання писали, що передача цієї посади представнику партії, що набрала всього 20% голосів на виборах, це свідчення слабкості Меркель та того, на які поступки вона згодна йти заради збереження власної посади.

 

Шольц не новачок у фінансах. Як меру Гамбурга йому з цим доводилося мати справу. Крім того ніхто не приховує його канцлерських амбіцій і того, що він використовуватиме свою посаду, аби заробити бонусів для наступної кампанії, а урядувати цьому уряду залишилося усього три з половиною роки.

 

Читайте також: Die Welt: велика коаліція у Бундестазі, майбутнє електромобілів та кегельбани, що зникають

 

“Раптовим переможцем» назвала Die Welt новопризначеного міністра закордонних справ Гейко Мааса. Як і призначення на посаду міністра закордонних справ в цій каденції уряду, так і взагалі поява в минулому уряді на посаді міністра юстиції для журналістів, оглядачів та багатьох політиків була певним сюрпризом. До того він лише програвав на усіх місцевих виборах у Саарі (у 2004, 2009, 2012 роках). Як пише Die Welt, людиною яка витягла Мааса із його порочного кола в Саарі і привела до Берліна, був попередній міністр закордонних справ Зігмар Габріель. До речі, Маас один із небагатьох соціал-демократів, хто може знаходити спільну мову із часто непередбачуваним Габріелем, пише Die Welt. “Маас завжди залишався лояльним (до Зігмара Габріеля – Ред.), що може наразі полегшити Габріелю відхід». Крім того, видання також відзначає, що попри лояльність до Габріеля, він зумів зберегти чудові відносини із очільницею партії Андреа Налес, яка разом із Олафом Шольцом наполягла на відставці Габріеля. 

Щодо політики Мааса як міністра закордонних справ, то про це можна лише здогадуватися. Дехто жартує, що його дружина, актриса Наталі Вернер може бути радницею свого чоловіка, бо має більше досвіду із апаратом Міністерства закордонних справ, аніж сам новий міністр. Раніше вона грала дипломатку Карлу Лоренц у серіалі німецького каналу ARD і багато спілкувалася із представниками німецького зовнішнього відомства. «Це міністерство настільки потужне, що ви можете бути добрим міністром вже з першого дня», – цитує Die Welt одного із дипломатів. Дехто ж каже, що апарат контролював кожного міністра. 

 

Читайте також: Die Welt: популізм у Європі, можлива торговельна війна із США та вплив російських хакерів

Минулого року Маас, як частину свого курсу із боротьби із «Альтернативою для Німеччини» видав книгу “Вставайте замість коритися» (“Aufstehen statt wegducken”). Там, як пише Die Welt, окрім іншого, йдеться про зовнішню політику і її Маас характеризує трьома географічними точками – Шенгеном, Верденом та Аушвіцем. Усі ці три точки означають, що Маас відчуває за собою відповідальність за європейське примирення та єдність всередині ЄС. Перший його зовнішній  візит заплановано для Парижа, що вже є добрим сигналом. Що ж до України, то вочевидь зовнішня політика нового уряду не змінюватиме векторів. Хоча близькість Мааса та Габріеля дещо насторожує. Крім того, політику щодо України означено в коаліційній угоді, підписаній трьома партіями.  Там, зокрема, є пункт “Двостороння та регіональна співпраця у Європі та світі” із підпунктом “Україна”, де йдеться про підтримку відновлення повної територіальної цілісності та посилення стабільності та соціального розвитку. Коаліція “очікує послідовного впровадження порядку денного реформ в Україні”. Крім того, Німеччина готова брати участь у відновленні Донбасу.