Німеччина більше не бачить проблем із розвитком демократії в Україні

3 Березня 2011, 08:24

Глава німецького МЗС, вийшовши до представників ЗМІ, перерахував обговорювані питання і не згадав серед них демократичних свобод. Більше того, пізніше глава німецької дипломатії повідомив, що Берлін задоволений прогресом України в цій сфері.

“Ми розглядаємо ті процеси, які відбуваються у вас після “помаранчевої революції”, як важливі кроки по утвердженню демократії та правової держави”, – заявив він.

Заява Вестервелле викликала здивування німецьких журналістів. “Коли ви говорите про прогрес, ви враховуєте останній рік, чи все-таки за останній час спостерігався регрес?” – уточнив представник агентства DPA. Дипломат ухилився від відповіді, сказавши лише, що очікує від Києва продовження демократичних перетворень.

“Керівництво українського уряду підтримує свободу ваших громадян і створює можливість проведення реформ”, – заявив згодом Вестервелле в ході зустрічі зі студентами у Київському національному університеті ім. Шевченка, підтвердивши своє позитивне ставлення до ситуації в Україні.

Вестервелле окремо відзначив, що не бачить проблем зі свободою ЗМІ в Україні: “Небезпека маніпуляції (у сфері медіа–ред.) існує тільки там, де є монополія, наприклад, державна. А у вас є збалансована різноманітність ЗМІ”.

Німецький дипломат не став коментувати причини зміни позиції Берліна, але дав зрозуміти, що сьогодні рівень розвитку демократії в Україні на тлі інших країн виглядає непогано.

“Ми з вами стали свідками “жасминової революції” в Тунісі і революції на площі Тахрір у Каїрі. Це відбувається не так далеко від нас … А по сусідству, в Білорусії, знищується демократія”, – відзначив глава МЗС Німеччини.

У ході візиту Вестервелле повідомив представникам української влади і журналістам ще про одну зміну позиції офіційного Берліна. Так, він заявив про підтримку віддаленої перспективи членства України в Євросоюзі.

“Німеччина вважає Україну частиною спільного європейського простору … Ми підтримуємо Україну на її шляху до Європи”, – заявив він на спільній із Грищенком прес-конференції. А на зустрічі зі студентами уточнив: “Україна повинна стати частиною об’єднаної Європи”.

Видання відзначає, що до цих пір під час контактів на високому рівні Німеччина не втрачала можливості дорікнути Україні в недостатній увазі до дотримання прав і свобод людини. Наприклад, під час візиту Віктора Януковича до Берліна федеральний канцлер Ангела Меркель публічно заявила про проблеми в цій сфері, а після місцевих виборів в Україні німецький посол Ганс-Юрген Хаймзет заявив, що порушення, які мали місце, “підірвали суспільну довіру до процесу виборів і в консолідацію демократії”.

Нагадаємо також, що у січні державний міністр в МЗС Німеччини Вернер Хойер заявив, що переслідування нинішньою владою колишніх членів уряду Юлії Тимошенко може стати серйозною перешкодою на шляху України до Європейського Союзу.