Ніколи не пізно: історія про жінку з Індії, яка навчилася читати у 104 роки

13 Січня 2022, 14:21

Багато хто з нас навчається читати до шести або семи років, однак так везе далеко не всім. У Індії жінка прославилася завдяки тому, що опанувала цю навичку майже через століття, а якщо точніше, то у віці 104 років.

Рівень грамотності в Індії неухильно зростає, але тільки дві третини жінок вміють читати. У цієї мешканки Керали Кутіямми ніколи не було часу та ресурсів, щоб навчитися читати, і лише віднедавна вона почала заняття зі своєю сусідкою, яка працює учителькою.

 

Життя Кутіямми без читання

Питання грамотності, з яким ми стикаємося сьогодні, полягає не в тому, чи вміємо ми читати, а в тому, ЯК ми читаємо. Книги в м'якій обкладинці відіграють другорядну роль у порівнянні з електронними пристроями: дорослі тепер з більшою ймовірністю споживатимуть різноманітний онлайн-контент: огляди ресторанів та посібники з відповідальної гри в онлайн-казино тепер популярніші від класичних творів Чарльза Діккенса.

Однак для Кутіямми навіть традиційні книги були недоступними понад 100 років. У її розпорядку дня протягом століття просто не було книг, оскільки вона готувала, прибирала та годувала тварин у своєму селі Тіруванчур. Вона походить із низькокастової сім'ї, що в Індії означає життя у бідності з мінімальною освітою або без неї, особливо для жінок.

 

Юній Кутіяммі, дочці сільськогосподарських робітників, довелося нелегко. Поки батьки працювали, вона дбала про своїх 11 братів і сестер: готувала для них, прала їм одяг і утримувала в чистоті домівку. Вона вийшла заміж за власника магазину в 16 років і народила п'ятьох дітей — і знову ж таки, мала виконувати домашні обов'язки, поки її чоловік працював. Самі бачите — для книг місця просто не залишалося.

Тим не менше, Кутіямма завжди була допитливою. В інтерв'ю британській газеті The Guardian вона розповіла про те, як раніше намагалася вивчити алфавіт за виконанням своїх повсякденних обов'язків. Однак її пристрасть до читання змогла найти вихід лише коли за навчання взялася її сусідка, що працювала учителькою.

 

Як читання змінило її життя

В індійських селах, як правило, є згуртовані спільноти, мешканці яких надають один одному послуги або торгують один з одним товарами, а не за гроші.

У випадку Кутіямми дружба з сусідкою Реханою Джон, що навчала грамотності, уможливила проведення регулярних вечірніх занять. Після кількох місяців навчання та сталого прогресу, Рехана записала свою літню ученицю на іспит із грамотності у штаті Керала в листопаді — і Кутіямма стала найстарішою з жінок, які це зробили.

Її вчителька пояснила це досягнення тяжкою працею, сказавши, що її тепер уже знаменита учениця «завжди готує підручник, зошити та ручки» перед кожним уроком». На знак подяки Кутіямма приносить домашні делікатеси. «Тепер вона моя мати, — каже Рехана, — ми поділяємо рідкісний вид дружби та стосунків».

Тепер Кутіямма щодня проводить дві години читаючи місцеву газету та стежачи за поточними подіями. Один державний політик прокоментував цей чудовий подвиг на так: "Вік не є перепоною для пізнання".

 

Інші старші учні

Історія Кутіямми надихає всіх, хто сподівається навчитися чогось наприкінці життя, і вже багато інших людей потрапили до заголовків газет за освоєння базових навичок у віці старше 90 років.

У Великобританії автомобільна асоціація Motor Easy поділилася даними про найстаріших людей, які подали заявку на тимчасові права водія в 2021 році. Серед них була навіть 99-річна учениця, яка явно хотіла провести свій сотий рік мобільніше. Також були записи 96- та 97-річні учні.

Тим не менше, люди похилого віку можуть здивувати нас не тільки освоєнням нових навичок у навчанні, вони також можуть зробити подвиги у витривалості. Візьмемо, наприклад, Фауджу Сінгха, який почав бігати у 89 років. А вже наступного року він пробіг свій перший марафон і продовжував їх бігати аж доки йому не виповнилося 100 років — він пробіг марафони у Лондоні, Торонто та Гонконгу. Його зусилля настільки надихнули багатьох людей, що про нього навіть написали дитячу книгу, яка кидає виклик стереотипам про вік.

Отже, незважаючи на те, що ви робите — читаєте книги, їздите автомобілем або навіть можете пробігти 42 км, все зводиться до одного простого факту: вік — це просто число.