Незаконні забудови Києва: вирубка скверів, сусідство з ядерним реактором та масові бійки

20 Травня 2015, 13:35

Локальні протистояння

На початку року, 3 січня, сусіди нелегальної забудови на Жмаченка, 28, вийшли на протест. Це була вже друга акція проти вирубки дерев у зеленій зоні. Вона починалася мирно, проте завершилася сутичкою. 

Місцеві жителі Спробували обписати паркан гаслами проти новобуду, їм завадив представник компанії-забудовника. На його сторону стали близько 40 представників "Громадської варти" Деснянського району в камуфляжі і українським прапором на нашивках, які, разом з тим, вважаються переодягненими тітушками.

В результаті сталася бійка, під час якої одній з активісток зламали руку. Постраждалу забрала швидка.

Міліція на місце конфлікту прибула згодом і прийняла заяви від постраждалих.

23 березня у Печерському районі Києва місцеві жителі перекрили дорогу автомобілями, протестуючи проти будівництва житлового комплексу на 50-метровому схилі гори Звіринець.

У безстроковій акції тоді взяли участь близько 40 осіб. Вони вимагали винести питання про забудову на Звіринці на порядок денний Київради і скасувати виданий раніше дозвіл на зведення хмарочосу. Місцеві наголошували, що робітники вже встигли вирубати дерева на схилі пагорба, після чого там стався зсув ґрунту. Крім того, активісти скаржилися на захоплення забудовником автомобільної стоянки.

Представники забудовника спробували протаранити загорожу з автомобілів за допомогою вантажівки. Міліціонери, які були присутні поряд, не втручалися.

19 травня на вулиці Барбюса, 28а стався конфлікт між представниками забудовника ТОВ "Житло-Буд", який планує зводити висотку на місці закритого дитячого садка №84, та місцевими жителями, які організували цілодобові чергування. Як повідомив депутат Київради Ярослав Діденко, невідомі о 7-й ранку "побили людей, які захищають дитсадок". Зазначалося, що представники забудовника напали на бабусь, які сиділи біля в'їзду територію ДНЗ і спробували завести будівельну техніку. Однак втрутилася міліція, нападників затримали.

В той же час, прес-служба столичної міліції повідомила, що сутички не було, хоч конфлікт і виник.

"За попередньою інформацією, інцидент виник через спробу забудовника завезти будівельну техніку на майданчик", – заявила міліція.


Ядерне сусідство

Від 2006 року тягнеться конфлікт мешканців будинків на проспекті Науки із забудовником, який намагається звести висотку під номером 42а поряд з Інститутом ядерних досліджень. 

Місцеві жителі зазначають, що висотку планували зводити над системою резервного водопостачання, яка підключена до ядерного реактора. За їх словами, будівельні роботи пошкодили б її, що у майбутньому могло призвести до екологічної катастрофи ядерного характеру.

Без тиску забудовника на активістів не обійшлося і тут. Так, в ніч з 20 на 21 лютого невідомі проникли до гаражів трьох місцевих жителів. Нічого цінного зломщики не взяли, оскільки на той момент авто мешканців були відсутні.

Під час протистояння активісти зводили барикади, перекриваючи проїзд у двір для будівельної техніки, влаштовували акції під КМДА, проводили слухання. Навіть зверталися до прокуратури (і Генеральної, і Голосіївського району) з проханням відкрити справу за фактом незаконного будівництва, проте їм відмовили. 

20 березня активісти під час прес-конференції закликали президента і Кабмін зупинити незаконну забудову.


Місто з хмарочосів на Микільській слобідці

Конфлікт із забудовниками поблизу ст.м. Лівобережна тягнеться з 2005 року. Саме тоді компанія-забудовник отримала в оренду землі на березі Дніпра під зведення аквапарку та загальний благоустрій території. Втім, як виявилося згодом, замість зеленої зони планують зводити цілий комплекс висотних житлових будинків. Прокуратура міста 2013-го року зупинила будівництво, втім вже 2014-го роботи відновилися.

4 лютого активісти, протестуючи проти забудови, перекрили Броварський проспект і палили шини. Відбулися сутички із представниками забудовника. Свої дії протестувальники пояснили тим, що компанія-забудовник відмовився виконувати всі приписи, які визначали будівництво як незаконне.

Майже через два місяці, 1 квітня, місцеві жителі знову билися із невідомими охоронцями. Активісти намагалися знести паркан, їм завадила охорона, яка відкрила вогонь із травматичної зброї. Кілька протестувальників та міліціонер отримали травми. МВС затримало стрільців, була вилучена зброя. Відкрито провадження за статтею "хуліганство".

Вже наступного дня Київська міська рада прийняла рішення про недопущення незаконних забудов. За відповідне рішення проголосували 88 депутатів.

А 23 квітня мер Віталій Кличко звернувся до виконувача обов’язків прокурора м. Києва Олега Валендюка з тим, аби правоохоронні органи перевірили дозвільну документацію на будівництво.

Попри це, будівництво досі триває.


Бійки на Осокорках

Сутички із забудовником, який намагається звести торгово-розважальний центр Le Boulevard біля ст.м. Осокорки тривають від 2014-го року. Місцеві жителі неодноразово виходили на протести, доходило до силових протистоянь. У 2015-му ж масові бійки почалися у квітні.

Так, 23 числа на місці будівництва на протест зібралися активісти і спробували знести паркан. В результаті почалися сутички, сторони конфлікту використовували димові шашки, камені та пляшки. Охорона забудови також використовувала травматичну зброю. В результаті травми отримали активісти і троє правоохоронців. Протестувальники, за даними МВС, спалили два підсобні вагончики будівельників. Почалося провадження за статтею "хуліганство".

Наступна ж бійка сталася 19 травня. Місцеві жителі знову вийшли на протест проти забудови. Обстановка почала загострюватися, коли активісти спробували виламати стовпи, на які мали кріпитися секції металевого паркану. Охоронці об'єкту спробували завадити протестувальникам. У хід пішли сльозогінний газ, каміння. Невідомі використовували ракетниці. ЗМІ повідомили про більше, ніж 10 постраждалих.

Згодом міліція повідомила про шістьох затриманих. За словами правоохоронців, ще 40 осіб планували затримати після встановлення їх осіб. Через це мітингувальники перекрили рух проспектом Бажана. Вже вночі 20 травня стало відомо, що міліція відпустила всіх затриманих активістів і рух дорогою розблоковано.

Паркан навколо будівництва був наполовину зруйнований.

За наявною інформацією, забудовником цього об'єкту є "Скай-Буд ЛТД", що належить депутату Київради від "УДАРу" Сергієві Котвицькому. Раніше забудовник повідомив, що погодив з місцевими жителями всі спірні питання. Активісти спростовують дану інформацію, стверджуючи, що з ними нічого не обговорювали.

20 травня Кличко попросив Київраду розірвати договір зі скандальним забудовником на Осокорках.


Зупинені будівництва

27 січня міліція зупинила будівництво великих житлових комплексів "Перлина Троєщини", "Сосновий Бор", "Східна Брама" і "Мозаїка".

Як повідомляється на сайті МВС, у столиці проведено низку обшуків самовільних будівництв, здійснюваних підприємствами будівельної компанії (у повідомленні не зазначалося, якої саме), на самовільно захоплених земельних ділянках. Обшуки проводилися в рамках кримінального провадження за ч. 4 ст. 197-1 та ч. 2 ст. 209 Кримінального кодексу.

Відзначається, що "Перлина Троєщини", "Сосновий Бор", "Східна Брама" і "Мозаїка" будувалися без дозвільних документів. Вилучена будівельна техніка.

4 березня Київська міська рада надала статус скверу ділянці площею 0,48 га по вул. Вершигори, 9г в Дніпровському районі. За таке рішення проголосували 87 депутатів. На цій ділянці намагалися звести 25-поверхівку, і місцеві жителі кілька разів зносили будівельний паркан забудовника. Комунальному об'єднанню "Київзеленбуд" доручено здійснити заходи з благоустрою та оформлення ділянок.

4 квітня МВС викрили незаконного забудовника на проспекті Науки 66-70. Як повідомила прес-служба МВС, до Голосіївського районного управління надійшло повідомлення від киянки, що на проспекті Науки на будівельному майданчику невідомі розпочали активну діяльність: вирізають дерева, привезли будівельні вагончики. Також на цьому місці з’явилась постійна охорона.

Під час огляду об’єкту будівництва правоохоронці виявили тимчасову споруду обладнану під офіс. У ній працювали менеджери з продажу квартир. На прохання правоохоронців «забудовники» не змогли надати жодних дозвільних документів на будівництво чи благоустрій території. Слідчий відділ Голосіївського районного управління відкрив кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.15, ч.4 ст.190 Кримінального кодексу України (шахрайство).