Невидимий капітал

ut.net.ua
19 Лютого 2008, 00:00

 

Відсутність ефективної судової системи зумовлює зростання напруження в суспільстві, але не тільки. Справжню ціну, яку платять країни з нерозвиненим судоустроєм, підрахували лише нещодавно.
Зробив це Світовий банк у одному з своїх ключових, хоч і маловідомих, звітів за 2005 рік під назвою «Де знаходиться багатство націй?» Дослідження присвячено «невідчутному» (intangible) капіталу, до якого не можна доторкнутися.
Чому мексиканський емігрант, потрапляючи в США, стає в 5 раз продуктивнішим, ніж коли він залишається в Мексиці? Справа в тому, що у розвинутих країнах більша частина (а саме понад 90%) багатства нації зосереджена в «невідчутному капіталі», що складається з таких компонентів, як довіра поміж людьми в суспільстві, ефективна судова система, чіткі та зрозумілі права власності та ефективний уряд. Якщо брати для прикладу ті ж США та Мексику, то громадянин США, відповідно доданих дослідження, має доступ до $418 000 «невідчутного капіталу, тоді як громадянин Мексики ­ лише до $34 000.
Економісти Світового банку використали математичний метод ­ регресивний аналіз, згідно з яким двома головними компонентами «невідчутного капіталу» є «правова держава» (розвинута та справедлива судова система та ефективні права власності), що становить 57% від його загальної величини, та освіта (36%).
«Багаті країни є багатими внаслідок рівня знань та досвіду населення, та внаслідок ефективності установ, які забезпечують економічну активність» ­ зазначає Кірк Хамілтон, провідний дослідник з Світового банку.
Успішна судова реформа може принести набагато більший економічний ефект, ніж багатомільярдні позики. Ефект, який можна порівняти з сотнями тисяч доларів, що непрямо, але моментально стають доступними мексиканцю-заробітчанину, який щойно нелегально перетнув кордон і потрапив на територію США.