Богдан Буткевич журналіст Тижня

Невеликий вибір

21 Жовтня 2015, 19:48

Найперша й найголовніша причина – рядові українці як і раніше, повністю позбавлені можливості брати участь у виборах. Нагадаймо, що згідно з нині діючим законодавством сама можливість самовисування скасована як така. Відповідно, у місцевих радах можуть бути представлені лише партії-монополісти, які будують свої кампанії за рахунок величезних капіталів. Нинішня виборча система – це легалізована олігополія в чистому вигляді, де тільки власник чималих капіталів може собі дозволити участь у виборах.

Вимоги громадського суспільства про необхідність зниження виборчого цензу та права громадських організацій балотуватися так і не були почуті та впроваджені в життя. Жодні природні кар’єрні ліфти так і не запрацюють, відповідно, до рай- та облрад потраплять ті самі люди, що черговий раз домовилися з ким треба. Й на гроші тих, кого треба. Пряма відповідальність за це лежить вже на нинішній владі та складі парламенту, які палець об палець не вдарили, щоб щось змінити в цій ситуації.

До цього фактору слід додати й провал люстрації, про яку влада так довго й голосно говорила. І найяскравішим прикладом тому можуть бути виборчі списки майже всіх партій, які переповнені регіоналами всіх мастей. Це вже не кажучи про спецпроекти Банкової типу «Наш Край», які взагалі як губка всотали в себе всіх тих , хто не пішов до партії Ахметова-Льовочкіна. Або партію влади «Солідарність», в складі якої йдуть персонажі типу В’ячеслава Соболева, власника донецької мережі супермаркетів «Обжора», який відомий своїми сепаратистськими поглядами. Екс-регіонали настільки легко отримали місця в списках більшості партій, що це зайвий раз підтверджує наявність тотальної політичної корупції.

Читайте також: Прокляття меншовартості. Чому малоросійство культивує поразку

Не можна не згадати про те, що у нас як і раніше існують дикі прогалини в законодавстві. Так, кандидат у депутати досі практично не несе відповідальності за порушення виборчого законодавства підчас агітації. І, незважаючи на багаторазові обіцянки президента збільшити відповідальність за підкуп виборців, так нічого і не було зроблено. Саме тому Україна в черговий раз отримала гречану феєрію замість змагання програм, ідей і цінностей. Саме тому роздавати продуктові набори та навіть гроші не цураються навіть кандидати від вже згаданого БПП. Відповідно, в умовах стрімко бідніючої країни перемогу в багатьох місцях отримають ті, хто знову-таки просто купить голоси.

Якщо говорити ширше, то сама система виборів за так званим «відкритими списками» – це якийсь повторний гібрид, якого немає в жодній країні цивілізованого світу. В своєму бажанні втекти від мажоритарної частини змішаної системи, українські законодавці прийняли, по суті «тотальну мажоритарну систему». Кандидати знову запасаються продуктами, підписують соціальні договори за 300 грн. і мобілізують адміністративний ресурс. Зачакловане коло підкупу нікуди не поділося, навіть посилилося.

На додаток до всього, влада, в кращих традиціях всіх своїх популістських попередників, вирішила підкупити собі голосів за рахунок бюджету прямо перед виборами шляхом збільшення пенсій і зарплат. Тим самим розганяючи маховик інфляції. Тому хай нікого не дивує черговий стрибок курсу долара після виборів. Хоча до нього докладеться й бажання повернути собі хоча б частину шалених коштів, витрачених на виборчу кампанію. Відповідно, ці вибори стануть причиною чергового погіршення фінансового становища як всієї країни, так і конкретних гаманців конкретних громадян.

Читайте також: По колу. Порошенко повторює схеми Януковича?

Тотальна політична корупція та відсутність люстрації призвело до того, що в багатьох регіонах, зокрема, патріотична частина виборців на Донбасі, взагалі відмовляються йти голосувати. Вони просто не бачать в цьому сенсу й вважають, що ці вибори просто непотрібні. Адже з кожного стовпа на них дивляться всі ті ж регіонали, які призвели війну в їхній дім. Тільки тепер замість Партії регіонів, вони балотуються від псевдопатріотичних партій-сміттєзбірників а-ля згаданого «Наш Край». Тому їх результати легко вгадати – до влади, під омофором Банкової, повернуться представники старої номенклатури.

Можна не бути Нострадамусом, щоб передбачити, що ця виборча кампанія, точніше, сам день виборів, обернеться низкою великих скандалів. Які в підсумку можуть покласти край існуванню коаліції в парламенті й розпочати всеохоплюючу політичну кризу. Що, в свою чергу, цілком може закінчитися достроковими виборами до Верховної Ради вже навесні 2016 року. Що насправді є вкрай негативним фактором для розвитку країни – як можна бачити по нинішній кампанії, вибори в Україні на даному етапі є дестабілізуючим фактором.

Тому єдиною порадою для всіх виборців є обов’язково прийти на виборчі дільниці та намагатися робити свій вибір хоча б без урахування масового підкупу, на який йде переважна більшість політичний партій. На решту процесів, на жаль, вони вплинути не зможуть.