Нерядова Урсула

Світ
24 Грудня 2015, 13:35

«Кожне покоління має свого канцлера, і для мого це Анґела Меркель», — каже фон дер Лайєн. Так вона завжди відповідає на запитання (а ставлять його постійно), чи хоче стати наступницею Меркель. Питання це виникає знову й знову, тому що ніхто не вірить, що амбітний міністр оборони цілиться кудись нижче. Тепер воно цікавить ще більше, адже німці починають зазирати в майбутнє, в епоху «після Меркель».

Ще влітку канцлерка, яка на посаді десятий рік поспіль, видавалася беззаперечною кандидаткою на наступних федеральних виборах 2017-го. Але вже восени міграційна криза заскочила зненацька багатьох німців, зокрема й однопартійців Меркель із Християнсько-демократичного союзу (ХДС). За результатами одного з опитувань, зараз противників переобрання Меркель на четвертий термін більше за тих, хто підтримує ідею. Із соціологічних досліджень випливає, що правоцентристський ХДС зможе зберегти за собою посаду канцлера, тож наступником Меркель стане, ймовірно, хтось із її однопартійців. Під час нещодавно проведеного анкетування членів партії 33% віддали перевагу міністрові фінансів Вольфґанґу Шойбле. Але йому 73 роки. На другому місці опинилася 57-річна фон дер Лайєн, яка набрала 31%.

Вона походить із заможної родини, тісно пов’язаної з політикою. Її батько Ернст Альбрехт упродовж 14 років був прем’єром федеральної землі Нижня Саксонія. Він називав доньку Рьосхен («трояндочка») й обожнював її. Родина мешкала в заміському маєтку серед різної живності, камерної музики та гостей із середовища німецької еліти. Рьосхен стала справжнім фахівцем із дресури коней. Але в 1970‑х через боязнь нападів німецьких лівих терористів дівчина поїхала навчатися в Лондонській школі економіки під вигаданим іменем Роуз Ладсон.

Читайте також: Авіація Німеччини вперше взяла участь в операції проти ІДІЛ у Сирії

Повернувшись до Ганновера, де фон дер Лайєн вивчала медицину, в університетському хорі познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком, теж медиком. Разом вони переїхали на чотири роки до Каліфорнії — вона досі в захваті від того, наскільки ліберально в Америці ставилися до працюючих жінок. Після повернення до Нижньої Саксонії місцева культура здавалася їй міщанською. Деякий час вона сиділа вдома, виховуючи на своїй фермі сімох дітей. Але в 2003 році фон дер Лайєн пішла батьківською стежкою в політику й стала міністром Нижньої Саксонії у справах жінок і сім’ї.

На думку фон дер Лайєн, коли спільноту розривають відцентрові сили, виникає потреба в «доцентровій силі, яка відіграватиме об’єднавчу роль». У цій ролі вона бачить Німеччину

У 2005-му Меркель, обійнявши посаду канцлера, зробила фон дер Лайєн міністром Німеччини у справах сім’ї, пенсіонерів, жінок та молоді. Новоспечена пані міністр із запалом узялася до роботи, вимагаючи збільшення фінансування дитячих ясел, щоб дати жінкам можливість працювати. Ліві партії почали хвилюватися, що вона зайшла на їхню територію. З підозрою до неї ставилися й деякі соціально консервативніші колеги по ХДС.

Коли фон дер Лайєн у 2009-му підвищили до міністра праці, вона знову здивувала лівих і спричинила переполох серед правих. Тепер вимагаючи квоти для жінок у правлінні компаній і запровадження мінімальної зарплати на загальнодержавному рівні. Це налякало бізнес, і Меркель змусила її дати задній хід. Але 2015-го «велика коаліція» християн-демократів і соціал-демократів (СДП) прийняла законопроекти і про квоту, і про мінімальну заробітну плату. Заслугу за це СДП приписала собі, але фон дер Лайєн отримала те, чого прагнула.

Найбільшим викликом для неї стала посада міністра оборони. Вона повинна справлятися з дедалі важливішою на міжнародній арені роллю країни, яка досі не довіряє власній армії. Крім нового зав­дання — допомога союзникам у боротьбі проти «Ісламської держави» («ІД») — Німеччина скерує 650 військових до Малі на допомогу французам. І вона вже проводить навчання курдських бойовиків пешмерга на півночі Іраку для протидії «ІД».

Читайте також: У Німеччині заарештували вербувальника ІДІЛ

Але «Міністерство оборони — це бомба з годинниковим механізмом», — вважає Даніель Ґоффарт, один з авторів біографії фон дер Лайєн. «Позитивне залишається без уваги, помічають лише негатив». Плани закупівель часто перевищують кошториси. Не так давно, наприклад, виявилося, що один із видів штурмових гвинтівок на озброєнні армії змінює траєкторію польоту кулі, коли нагрівається. Половина з 60 німецьких бойових реактивних літаків Tornado має технічні неполадки. Якщо під час закордонної місії щось піде не так, винною зроблять фон дер Лайєн. До того ж вона не може визначати загальну стратегію, це компетенція Меркель.

На шляху до найвищої посади в неї можуть ви­явитися й інші перепони. Зараз триває розслідування щодо наявності плагіату в її докторській дисертації, присвяченій позитивній ролі теплих ванн під час пологів. До того ж деяким німцям (особливо німкеням) здається, що не можна ідеально виконувати стільки різних ролей водночас: виховувати сімох дітей, доглядати батька, який страждав на хворобу Альцгеймера й помер рік тому, керувати величезними міністерствами й мати прекрасний вигляд.
Щоб не зупинитися на кар’єрній драбині, нинішньому міністру оборони доведеться уникати помилок. Тому може здатися, що кожне її висловлювання — результат ретельних репетицій. Але їй також потрібне бачення лідерства Німеччини. Вона порівнює Європейський Союз із сім’єю, можливо, за аналогією з власним жвавим родинним колом. Така спільнота не може мати одного лідера. Але коли її розривають відцентрові сили, виникає потреба в «доцентровій силі, яка раз за разом відіграватиме об’єднавчу роль». Це, на її думку, роль для Німеччини. Можливо, колись їй самій і доведеться її виконувати.

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved
Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

Автор:
The Economist