Непослідовна політика покарання – кого із нардепів виключили із фракції “Слуги народу”, а кого не чіпали

Політика
2 Лютого 2022, 18:34

Народного депутата Олександра Трухіна виключили з партії "Слуга народу". Про це заявила очільниця політсили Олена Шуляк, відповідну заяву опублікували й на офіційному сайті партії. Причиною стало відео, оприлюднене журналістами "Української правди", на якому нардеп пропонує хабаря у 150 тисяч патрульному Сергію Петрику  як "бонус".

Правоохоронець попередив Трухіна, що його знімає нагрудна камера, проте "слуга" все одно зізнався, що його супутник був "бухий" та просив Петрика пустити його "тихенько в ліс", а пізніше він поговорить з Денисом Монастирським. Ймовірно, для винагороди.

Йдеться про аварію за участі Олександра Трухіна, яка сталась 23 серпня 2021 року на Бориспільській трасі. В цій історії довго не могли визначити, хто все ж таки був за кермом, а Трухін спочатку заявляв, що його взагалі не було на місці подій. Потім він підтвердив свою присутність. Пізніше низка ЗМІ почали видаляти новину про аварію або змінювати її текст, забираючи ім'я нардепа. З'явилась інформація, що за видалення матеріалів з іменем Трухіна редакціям пропонували нагороду.

Журналісти зазначили, що їм невідомо, чи залучило слідство відео з місця ДТП до матеріалів справи. У свою чергу ДБР заявило, що правоохоронець Сергій Петрик, якому й пропонували хабаря, не повідомив їм тієї інформації, яку розповів розслідувачам, а на момент виходу матеріалу Бюро не мало в розпорядженні такі записи.

"Оскільки камери відеофіксації на ділянці траси, де сталася пригода, на момент ДТП ще не були встановлені, ДБР зверталося до громадян з проханням надати додаткові фото- та відеозаписи задля прискорення розслідування. На жаль, дане звернення не призвело до очікуваного результату", – повідомило Бюро розслідувань. Також у заяві вказано, що відео будуть досліджувати і нададуть юридичну оцінку всьому, що там зафіксовано.

Читайте також: Кого зі "Слуг народу" підозрюють у вживанні наркотиків

Видається, що у "Слуги народу" немає чіткої лінії щодо того, за які порушення виключати народних депутатів із фракції чи партії. Якщо Трухін більше не "слуга", то інших депутатів можуть взагалі не чіпати. При цьому звинувачення можуть бути ідентичними з типи, які інкримінують Трухіну, можуть стосуватись держзради або порушення карантину – виключення з партії чи фракції узгоджується за невідомою системою.

У листопаді 2019 виключили з фракції Антона Полякова та Анну Скороход. Причиною називали неприйнятну поведінку всередині фракції, зокрема те, що Поляков голосував усупереч позиції "СН" та розголошував конфіденційну інформацію, тобто суперечив політичній лінії фракції при голосуванні.

Сам нардеп пов'язував виключення із публічною критикою на адресу фракції та закликами висловити недовіру генпрокурору Геннадію Рябошапці. Також Антон Поляков відомий тим, що подав найбільшу кількість правок (більше 6 тисяч) до так званого "антиколомойського" законопроєкту. З партії він пішов, самостійно написавши відповідну заяву у грудні того ж року.

Анну Скороход виключили з фракції за звинуваченням у корупції – вона нібито пропонувала народним депутатам гроші, за словами Давида Арахамії. Проте Скороход теж пов'язувала виключення з незгодою з партійною лінією, зокрема вона голосувала всупереч фракції у питанні впровадження ринку землі. 

Примітно, що звинувачення у корупції звучали й на адресу Андрія Холодова. Зокрема, нардеп від "слуг" направляв до очільника НАБУ Артема Ситника депутатське звернення, аби той повідомив про стан досудових розслідувань, які стосуються так званої "тютюнової правки", яку народний обранець активно просував. Журналісти-розслідувачі довели причетність Холодова до тютюнового бізнесу, через що його дії в НАЗК кваліфікували як такі, що містять конфлікт інтересів. Адмінпротокол на Холодова направили до суду.

Крім того, "слуга" не мав права запрошувати інформацію про стан розслідувань як народний депутат, такі подання можуть стосуватись лише депутаської діяльності. Зараз на сторінці політсили Андрій Холодов зазначений як заступник голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики. Такий вияв імовірної корупції для виключення з фракції виявився недостатнім.

Також за звинувачення у можливій корупції поки не постраждав і В'ячеслав Медяник – "слугу" зловили на переписці у залі засідань ВР, у якій він обіцяв бізнесмену посприяти з деякими питаннями у Генпрокуратурі та обіцяв лобіювати потрібні інтереси. Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) зареєструвала провадження за фактом можливого злочину. Пізніше Володимир Зеленський заявляв, що всі члени комітету фінансів мають пройти детектор брехні через звинувачення у корупції, а з ними разом і В'ячеслав Медяник через ситуацію з перепискою.

Наразі Медяник зазначений і на сайті Ради, і на сайті партії як член фракції "слуг". Він заступник голови Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності.

Скандальна історія сталася наприкінці 2021-го з колегою Медяника по комітету і фракції Миколою Галушком. Те саме видання "Українська правда" опублікувало відео, на якому зафіксовано як Галушко облаяв поліцейських, які зупинили авто його водія. Галушко вибачився за вчинене. Питання про його місце у фракції не підіймали. Він досі член СН і очолює підкомітет з питань охоронної і детективної діяльності Комітету Ради з питань правоохоронної діяльності.

 

Окремо кілька "слуг" виключили з фракції за звинуваченнями у держзраді. У січні 2021 США ввели санкції проти Олександра Дубінського за звинуваченнями у роботі на російський уряд, а вже на початку лютого його виключили з фракції. У березні того року на сайті "слуг" з'явилась також заява про виключення з партії.

Нині перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко, а тоді голова партії "слуг" заявляв, що Володимир Зеленський пропонував Дубінському добровільно покинути парламент через звинувачення у втручанні в американські вибори, але нардеп відмовився, після чого почали збирати голоси за його виключення.

За звинуваченням у держзраді також виключили з фракції Євгена Шевченка. У квітні 2021 він їздив до Мінська на зустріч із невизнаним президентом Білорусі Аляксандром Лукашенкою та підтримував затримання Рамана Протасєвіча. У травні 2021 нардепа таки виключили з фракції, проте кримінальну справу проти нього відкрили аж у грудні цього року.

Читайте також: Слуги скандалу

Поміж іншого, у той час як у Великій Британії прем'єр-міністру Борісу Джонсону хочуть висловити недовіру через порушення карантину та присутність на одній з робочих вечірок, народний депутат та очільник закарпатського осередку "Слуги народу" Микола Тищенко двічі потрапляв у скандали із порушенням вимог локдауну, однак з фракції його за це не виключили. 

Йдеться про закриту вечірку в честь дня народження дружини Тищенка у квітні минулого року, коли у Києві діяли суворі карантинні обмеження та оголошений "червоний" рівень небезпеки у зв'язку з коронавірусом. За фактом порушення карантину у поліції відкрили кримінальне проваждення, але в результаті нардеп отримав від партії лише догану. Тищенко вибачився перед українцями, проте не визнав порушення локдауну.

За рік до цього журналісти-розслідувачі повідомили, що ресторан "Велюр", власником якого є Тищенко, працював на карантині та приймав відвідувачів, хоча сам депутат пізніше заявляв, що лише проводив там зустрічі, а страви готують на виніс. У цьому "слуга" був непослідовний, адже пізніше казав, що "гості йдуть з ресторану голодні", а заклад виконує виключно функцію "штабу". Журналісти також стверджували, що до ресторану приїздять автомобілі й інших народних обранців. 

У "СН" колеги виступали за притягнення до відповідальності Миколи Тищенка та стягнення з нього штрафу (зокрема це був Андрій Холодов), однак про виключення з фракції не йшлось.