Росія попри санкції Європейського союзу завезла для електростанцій в окупований український Крим турбіни, вироблені компанією Siemens, хоча раніше німецький концерн заборонив РФ використовувати свої енергетичні технології на півострові. Тиждень розібрався, як продукт європейської фірми все ж опинився на окупованій території.
Передісторія
Ще у 2014 році друга за ринковою вартістю компанія в Німеччині приєдналася до санкцій проти Росії. Тоді глава концерну Джо Кезер заявляв, що Siemens має намір жорстко дотримуватися обмежувальних заходів. Через рік в інтерв'ю німецькому тижневику Кезер розповів, що через дію міжнародних санкцій оборот концерну на російському ринку впав майже удвічі, але, за його словами, компанія продовжить підтримувати санкції проти РФ. Того року, зазнаючи фінансових труднощів і проблем, компанія збиралась проводити радикальну реорганізацію і звільнити співробітників по всьому світу.
У серпні 2016 агентство Reuters вперше повідомило про турбіни Siemens для анексованого Криму. Російська державна компанія "Технопромэкспортом" закупила чотири одиниці призначені, як декларувалося, для електростанції на Таманському півострові Росії. Вони були зроблені на спільному підприємстві Siemens та російської енергомашинобудівної компанії "Силовые машины" – Siemens Gas Turbine Technologies LLC, що знаходиться в Санкт-Петербурзі.
Але, за словами співрозмовників агентства, дві із чотирьох турбін переправлять в порт Севастополя з Таманського півострова. За даними розслідування, тоді будівельники двох електростанцій у Криму завершили роботи з підготовки до установки турбін.
У німецькій компанії зазначили, що турбіни постачатимуться лише для електростанції в місті Тамані, на півдні Росії, яка відокремлена від півострова протокою, а не в сам Крим. Однак три джерела сказали агентству, що обидві електростанції на півострові будуються під турбіни Siemens і вони сумісні лише з обладнанням, виробленим концерном. Юристи тоді казали про відсутність будь-яких порушеннь, якщо третя сторона поставить турбіни в Крим.
Тернистий шлях
Згодом заступник міністра юстиції України Сергій Пєтухов повідомив, що Siemens заборонила використовувати свої електротурбіни в окупованому Криму. З його слів, під час підписання контрактів ЄС з Росією, вписуються положення, що обмежують використання на території Криму товарів та технологій, передбачених санкціями.
У листопаді 2016 року "Технопромэкспортом" заявив, що російська дочка німецької компанії перешкоджає відвантаженню частини призначеного для Тамані газотурбінного устаткування, без якого турбіни не зможуть працювати. Тоді в Siemens відмовилися від коментарів.
Пізніше "Технопромэкспортом" оголосив, що через фінансові труднощі хоче продати турбіни, які купив у Siemens для проекту будівництва електростанції в Тамані, але конкурс на цей проект так і не відбувся. Згодом в Росії заявили, що через проблеми з поставками європейського обладнання газові турбіни для Кримської електростанції планують закупити в Ірані.
Але вже у березні Siemens повідомив, що концерн виконав контракт з російським "Технопромэкспортом" і поставив йому чотири газові турбіни в рамках договору, де майданчиком для цих турбін вказаний Тамань.
Наступна зупинка Крим
І ось у липні Reuters пише, що турбіни таки були доставлені в Крим. Російський "Технопромэкспортом" переправив їх морем із російського Тамані до Севастополя. Також у соцмережах почали з’являтися фотографії та відео, із яких вочевидь випливає, що це турбіни виробництва компанії Siemens.
Інформацію про доставку турбін в Крим підтвердили чиновник, що працює в кримській енергетичної галузі, і співробітник, який бере участь в будівництві компанії. А представники Єврокомісії і міністерства економіки Німеччини не змогли надати оперативний коментар на запит Reuters.
Проте у самій компанії відреагували на повідомлення: "У нас немає підстав вважати, що газові турбіни, згадані в новинах, були доставлені до Криму". У заяві Siemens мовиться, що було вжито усіх можливих юридичних заходів, щоб не допустити завезення виробів фірми у підсанкційний Крим. Але при цьому в концерні зазначили, якщо ці дані підтвердяться, то компанія не обслуговуватиме турбіни, а саме не буде надавати ніяких поставок чи послуг для монтажу, підтримки роботи і гарантійного обслуговування. Також компанія повідомила про створення робочої групи, яка перевірить інформацію.
А ось як в самій Росії пояснили появу в Криму газових турбін: "Компанія "Технопромэкспортом" закупила чотири комплекти газових газотурбінних установок для енергооб'єктів в Криму на вторинному ринку і провела модернізацію даних установок силами російських заводів і інжинірингових компаній, оскільки не вдалося досягнути угоди щодо постачання турбін з Іраном. Але у компанії не уточнили назву фірми-виробника закуплених турбін та ім'я продавця.
Неназвані співрозмовники пояснили російському виданню РБК, що у турбіні можна замінити велику кількість деталей, це все одно буде турбіна Siemens, а "серйозну модернізацію" зробили для того, щоб не підставляти німецьку компанію.