Засідання Ради безпеки ООН 24 вересня увінчалося ухваленням історичної резолюції про боротьбу з розповсюдженням ядерної зброї та скорочення ядерних арсеналів. Президентові США Баракові Обамі, який головував на засіданні, вдалося заручитися міжнародною підтримкою своїх антиядерних ініціатив. Резолюція закликає членів ООН приєднатися до договорів про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ) та нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), а також до укладення договору, що накладе заборону на виробництво придатних для виготовлення ядерної зброї матеріалів.
Однак у резолюції не було згадано жодної держави, до якої у світової спільноти є «атомні» претензії. На сьогодні згідно з ДНЯЗ право на володіння ядерною зброєю мають п’ять країн. Ще чотири держави є ядерними де-факто, але не де-юре. У розробці ядерної зброї підозрюють також Іран.
[1530]
СЛОВНИЧОК
Договір про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) був схвалений Генеральною Асамблеєю ООН 1 червня 1968 року. Набрав чинності 5 березня 1970-го після здачі на зберігання ратифікаційних грамот державами-депозитаріями: СРСР, США, Великою Британією, а також 40 іншими країнами. Сьогодні учасниками Договору є всі незалежні держави світу, крім Ізраїлю, Індії, Пакистану та КНДР. ДНЯЗ покликаний завадити розширенню кола держав, що мають ядерну зброю, забезпечити необхідний міжнародний контроль за виконанням країнами взятих за умовами Договору зобов’язань, а також створити широкі можливості для мирного використання атомної енергії.
Договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ) був схвалений Генеральною Асамблеєю ООН 10 вересня 1996 року і відкритий для підписання 24 вересня 1996-го. Держави-учасниці зобов’язалися не проводити та запобігати проведенню будь-яких випробувальних вибухів ядерної зброї та будь-яких інших ядерних вибухів. На сьогодні Договір підписали 177 держав, зокрема 41 держава з 44 необхідних для набрання ним чинності (не підписали тільки КНДР, Індія і Пакистан), ратифікували 138 держав, зокрема 34 держави з 44 необхідних для набрання ним чинності (не ратифікували Єгипет, Індія, Індонезія, Іран, Ізраїль, КНР, КНДР, Колумбія, Пакистан і США).