«Хоча зміни у Північній Африці та на Близькому Сході є значними, їх не слід сприймати як швидкий прихід інституційної демократії. Натомість розпочинається період, впродовж якого авторитарні та поставторитарні системи вступають у нову фазу їхнього розвитку, котрий необов’язково приведе до демократії», – заявив віце-президент з питань аналізу і стратегії американського Freedom House Крістофер Волкер.
На його переконання, наївно думати, що постреволюційні зміни відбудуться «так просто». «У країнах, які мають контрольовані, корумповані системи, політичні реформи мають проходити водночас з економічними реформами», – вказав він.
Крістофер Волкер переконаний, що основний урок, якому вчить «арабська весна» – це «коли авторитарні режими намагаються продовжити своє існування всупереч бажанню змін з боку їх громадян, настає ще більша нестабільність».
Водночас, він вказав на очевидність того факту, що авторитарні режими у Євразії, які утискають законну опозицію, перешкоджають розвитку громадянського суспільства і монополізують політичне і економічне життя, є вразливими перед силами, що зараз чинять зміни на Близькому Сході та Північній Африці.
Зі свого боку, від можливих негативних наслідків «арабської весни» застеріг керівник єгипетського Центру політичних досліджень та аналітики «Аль-Гомхурія» Самех Cейф Ельязал.
Зокрема, він не виключає можливості розділення постреволюційної Лівії на три невеликих країни.
Крім того, на думку Самех Cейф Ельязала, нинішня ситуація у Сирії, де вже понад рік тривають антиурядові виступи, також може завершитися розколом країни на дві частини: одна вздовж середземноморського узбережжя, а інша – на заході країни.
Він вказав, що результати «арабської весни» в чотирьох країнах, де вона відбулася (Туніс, Єгипет, Лівія, Ємен), різняться, хоча, демонстранти й досягли «демократії, тих змін, яких хотіли».
Колишній секретар з питань зовнішньої політики при уряді Індії Канвал Сібал також застеріг від загроз, що можуть виникнути при неорганізованому поваленні влади в державі.
«Коли вулиця викидає дикторів, це може створити свої проблеми», – сказав він.
Водночас, Канвал Сібал вказав на те, що існують різні поняття демократії і «навіть західні країни мають різні підходи». Крім того, «складним питанням» залишається селективне застосування демократії – «коли питання демократії частіше піднімають проти ворогів, ніж проти друзів» з огляду на геополітичні міркування.
Нагадаємо, у столиці України проходить дводенний щорічний «Київський безпековий форум».