Марія Старожицька кореспондент

Не забудьте вимкнути телевізор

ut.net.ua
5 Вересня 2008, 00:00

 

Ще не було в телевізійному просторі такої кількості переходів ведучих з каналу на канал, повних змін амплуа на тлі загальної тенденції до танців, розваг і пліток. Відклавши детальний аналіз ситуації на початок жовтня, Тиждень поцікавився у ведучих програм із різних каналів, що саме з анонсованого колегами-суперниками в боротьбі за глядацьку увагу в цьому телесезоні вони дивитимуться.
 
Буду дивитися Савіка Шустера на «Україні». Прикро, що не буде «Дуелі» із Сергієм Рахманіним – він добре себе показав. Мені дивно, що також не буду дивитися на Анну Безулик як ведучу «Я так думаю». Важко сказати, чому виник свідомий або підсвідомий відхід від політичної аналітики. Можливо, це перестраховка перед наближенням президентської виборчої кампанії. Що дивитимуся, то це 5-й канал, з його «Майданом» і «П’ятьма копійками» – він у мене на роботі завжди ввімкнений.
 
 
 
З нетерпінням очікую на «Службовий романс» Володі Зеленського й Руслани Писанки на каналі «Інтер». Звичайно, буду відстежувати документалку на каналі СТБ. А ще хочеться побачити перший «великий» сезон на каналі ТVі, який починає своє мовлення в Україні і над яким працюють Микола Княжицький та Євген Кисельов. Чекаю програми Андрія Куликова «Свобода слова» на ICTV, адже мені здається, що цього сезону в цьому форматі є можливість запропонувати унікальний продукт – відвертий, незаангажований, змістовний. І ще, сподіваюся, буде дуже цікавий серіальний показ на Новому каналі.
 
Подивлюся принаймні дві перші програми Савіка Шустера на каналі «Україна», аби вирішити, чи варто буде дивитися далі. Також цікаво, що зроблять у новому сезоні журналісти програми «За вікнами» телеканалу СТБ і що саме робитиме Богдан Кутєпов на каналі TVі, назву його програми розслідувань анонсували як «Знак оклику». А взагалі буду, як і звик, дивитися лінійку вихідних днів на НТВ – програми «Максимум», «Російські сенсації», «Ти не повіриш» та інші. І, звичайно, мені не байдуже, що саме станеться з новинами на «1+1» – поки що там змінили всіх ведучих.
 
Маю намір дивитися ранкові блоки конкурентів, насамперед «Інтера» – якщо сам не встигатиму, то в запису. На Новому каналі у «Підйом» прийшов Геннадій Попенко, мійдавній товариш, також із ним ранковий ефір вестимуть камедіклабівці, звичайно, цікаво, як це виглядатиме в ефірі. Дивитимуся новини на IСTV, генеральний директор цього каналу, Олександр Богуцький, заінтригував новою програмою журналістських розслідувань. І, звичайно, задля загального розвитку треба знати, що зробить Шустер на «Україні» – принаймні, опікування французьким телепродюсером його програмою «Шустер lіve» – це щось нове для нашого телепростору.
 
Починатиму ранок зі «Сніданку з «1+1»: в Ілони Довгань та Сергія Швеця гарні ефектні образи й цікаве подання тем, вони обидва експериментують у новому для себе жанрі. Звичайно, також дивитимусь програму «100% Україна» на «1+1» – мені традиційно подобається стиль роботи Ганни Безулик. Шкодую, що з ефіру зникнуть новини телеканалу НТН. Мені взагалі не подобаються зміни, що відбуваються, зокрема, у випусках новин на більшості каналів – коли ведуча посміхається, розповідаючи про трагічні події – автомобільна катастрофа, загинули люди, а вона каже: «Подивимося далі подробиці цієї пригоди». Це не пригода, це трагедія! Новини стають наскрізь жовтими, вони розповідають про катастрофи та вбивства, а не про сутність речей, що відбуваються в державі та за її межами, що саме стоїть за подіями.
 
Я, як правило, не дивлюся українське телебачення – віддаю перевагу послугам «тарілки»: англійське BBC та італійське телебачення данина моєму минулому життю в цій країні. В новому сезоні я дивитимуся програми Андрія Куликова та Савіка Шустера, але і до них, і до мене в студії ходять одні й ті самі люди, і говорять майже те саме – насправді це вже нецікаво. Помітив зростання пропозиції розважальних програм практично на всіх телеканалах, але вважав і вважаю їх перегляд марнуванням часу. Здається що керівники каналів пішли в глибоку «розважалівку» або намагаючись відвести країну від реального розуміння політичної ситуації, або повторюючи російський досвід перетворення телебачення на знаряддя управління мізками громадян. Утім, можливо, вони просто зрозуміли, що люди втомилися від політики.

 [821][822]

 
ПІДСУМОК
ІЛЬКО МАЙДАЧЕВСЬКИЙ

 Новиє русскіє бабкі

 
Звичайне й зрозуміле збудження будьякого телевізійника на початку сезону, а також гучні промо-акції каналів трохи закладають вуха сторонній людині й заважають їй адекватно сприймати те, що насправді діється в українському просторі. А взагалі війна телекомпаній нині відбувається навіть не на фронті новин і, тим більше, не на фронті іміджевих програм. Справжня зброя в боротьбі за рейтинги (а інші результати професіоналів не цікавлять) – це серіали прайм-тайму. Зрозуміло, що по-справжньому змагаються не Артем Шевченко з Ганною Безулик, і навіть не «ТСН» із «Подробицями», а «Монтекрісто» («1+1», 21:15) із «Галиною» («Інтер», 21:35). Усі ці продукти – «Палаючий лід», «І все-таки я кохаю…», «Вулиці розбитих ліхтарів-6», «Щасливі разом», «Завжди кажи завжди» тощо – зроблені або в Росії, або передусім для Росії (навіть якщо юридична адреса продакшн-студії розташована в Києві, а зйомки проводили під Одесою). На праймівських серіалах і подекуди недільних кінофільмах канали заробляють гроші, тож обличчя Каті Пушкарьової та няні Віки вони цінують дорожче, ніж обличчя Алли Мазур та Людмили Добровольської.
 
Що ж стосується авторських програм чи новин, то їх поки створюють (або, принаймні, мали б створювати) не заради рейтингу, а заради встановлення довірливих лояльних стосунків зі своїм глядачем, який за допомогою цих знаків навігації залишатиметься саме на цій кнопці, а не гратиметься пультом у пошуках чогось цікавішого. Ведучий авторської програми – це немовби дорожний щит, який нагадує, що ви перебуваєте на трасі «Київ–Одеса», а не, скажімо «Харків–Сімферополь», принаймні, саме це в приватних розмовах стверджують досвідчені телепродюсери. Винятки завжди є: «Танці з зірками», «95-й квартал» і, звісно, Савік Шустер, за яким, попри всі претензії, слід визнати одне досягнення: він спромігся зробити ток-шоу головною подією каналу, на якому в той час працює.
 
Але, загалом на українському телебаченні поки що змінилося мало: від переміни місць доданків сума не змінюється. Погоду на ньому в цьому сезоні, як і раніше, визначатимуть у будні «Вогонь кохання», по суботах і неділях Філіпп Кіркоров і щодня – «Новиє русскіє бабкі».
 
 
НАЙГУЧНІШІ ЗМІНИ ОБЛИЧ ТЕЛЕСЕЗОНУ ОБЛИЧ 2008–2009