Тимофій Милованов президент Київської школи економіки, професор Піттсбурзького університету

(Не)щасливі українці

27 Серпня 2021, 11:29

Я економіст. І хочу розповісти про економіку з погляду держави. Чесно й без прикрас. Що зміниться, а що змінити не вдасться.

Пенсіонери. За даними Пенсійного фонду в Україні налічують 11,1 млн пенсіонерів. Тривалість життя поступово зростає, а народжуваність знижується, тобто Україна старіє. У майбутньому стане більше пенсіонерів на одну людину, яка працює, ніж зараз. Водночас зростатиме продуктивність праці, але навряд чи таке зростання компенсує демографічні проблеми.

Є кілька (непопулярних, а тому малоймовірних) рішень: істотне збільшення пенсійного віку, підвищення податків або видача віз для молоді з країн третього світу.

У майбутньому пенсіонери за змогою працюватимуть, сподіватимуться на підтримку дітей (за наявності) та житимуть на заощадження (якщо їх вдасться створити). Можливостей працювати буде більше, зокрема й віддалено та на часткову зайнятість. Робота теж поступово ставатиме різноманітнішою, що залежатиме від розвитку економіки. Частка пенсіонерів матиме власний бізнес. Сьогодні це легше робити. Інструментів для заощаджень також стає більше. З’являються приватні пенсійні фонди, можна заощаджувати в українських або й іноземних цінних паперах. Не всі знають, як це робити, але з часом з’являтиметься дедалі більше відповідних сервісів.

Читайте також: Найкращий період у нашій історії

Фундаментальні демографічні проблеми навряд чи вдасться розв’язати. Тому завдання держави — створити й розвинути фондовий ринок, здійснити накопичувальну пенсійну реформу, підвищити рівень фінансової грамотності серед літніх людей, забезпечити ефективну роботу правоохоронних органів по боротьбі з фінансовим шахрайством і підтримувати макроекономічну стабільність, насамперед низьку інфляцію, щоб заощадження не зникали.

Учителі та медики. Сьогодні в Україні вони належать переважно до державної сфери. У них низькі зарплати, на роботі наявна корупція. А в розвинених країнах усе навпаки — зарплати високі, професії престижні, корупції майже немає.
Держава намагається врятувати, реформувати й розвинути ці галузі. Збільшити зарплати, створити кращі умови для роботи. Також з’явився приватний сектор, що частково розв’язує ці проблеми.

У майбутньому держава й далі підтримуватиме держсектор освіти та медицини. Але приватний сектор розвиватиметься швидше й надаватиме послуги вищої якості. Попит на якість зростатиме, люди будуть готовими за неї платити. Ба більше, збільшуватиметься попит на якість за білу оплату (деінде сьогодні можна отримати її за хабарі, але з часом цього стане менше).

Приватний бізнес розвиватиметься, особливо в галузях нової економіки. Багато залежить від того, чи успіх нової економіки пошириться на всю країну, чи залишиться сконцентрованим тільки в обмежених галузях. Побудова держави вимагає першого

Професіонали поступово переходитимуть у приватний сектор. Професії вчителя та медика стануть престижними й заможними, але вимагатимуть довгого навчання та високого рівня компетенцій.

Держслужбовці. Теж професія з проблемами. Зар­плати в сфері низькі, як і престиж, а тиск великий. До того ж стабільність кар’єри зникає через сучасний стиль політики. Через автоматизацію також скорочуються позиції, а з часом і цілі спеціалізації. Є можливості для корупції або заробітку на стороні, що неетично, токсично й дедалі небезпечніше.

Майбутнє цих професій залежить від розвитку економіки. З політичних причин офіційні зарплати не зможуть стати ринковими, а тому не зростатимуть значно швидше, ніж економіка й середні зарплати в країні. Загалом престиж і стабільність у цій сфері можуть повернутися, але кількість держслужбовців з часом значно зменшиться.

Vox Populi. Ексклюзивне опитування громадської думки

Власники бізнесу та співробітники в новій економіці. Люди, які сьогодні засновують або працюють у компаніях в нових галузях економіки — ІТ, інших креативних індустріях, агро- й високотехнологічній промисловості, сучасних сервісах тощо, мають чудові перспективи. Ці люди виграли від лібералізації, відкритості та глобалізації української економіки. Вони або народилися в уже незалежній Україні, або змогли адаптуватися, змінити культуру, опанувати нові навички й не побоялися змінити професію та галузь. Їхнє майбутнє видається дуже успішним. І таких людей ставатиме дедалі більше.

Приватний бізнес розвиватиметься, особливо в галузях нової економіки. З часом він також почне надавати якісні послуги в галузях, які є традиційно державними. Люди, які працюватимуть у приватних компаніях, що швидко розвиваються, будуть успішними й забезпеченими. Ситуація в державному секторі невизначена. Багато залежить від того, чи пошириться успіх нової економіки на всю країну, чи залишиться сконцентрованим тільки в обмежених галузях. Побудова держави вимагає першого.