Юрій Макаров журналіст, телеведучий, ексголовред «Тижня»

Не псуй!

19 Вересня 2021, 11:40

 А я лише дізнався, що Таня Муїньо (Tanu Muiño) виграла в 3 (трьох) із 5 (п’яти) номінаціях на премію MTV Video Music Award у категоріях: «Відео року», «Найкраща режисура» та «Найкращі візуальні ефекти». Церемонія відбулася кілька годин — ну, коли ви це читатимете, то кілька днів тому — в баскетбольному Barclays Center у Брукліні, вела її сама Доджа Кат (господи, хто це?), а дивилися в прямому ефірі, напевно, десь так під мільярд фанів попмузики в усьому світі.

Мушу визнати, що жодного, ну просто жодного імені переможців я не чув і, найімовірніше, не почую. І кліп цей, за який Таню Муїньо визнали найкращою з найкращих, мене залишив, м’яко кажучи, байдужим. Не моя стилістика, не моя естетика, ну й музика, якщо вже чесно, теж не моя. Просто: Таня — українка (її батько кубинець, звідси таке романтичне прізвище), вона одеситка, за фахом математик, а нині режисер, кліпмейкер, а ще фотограф, стиліст, дизайнер і… можна, я обійдуся без фемінітивів? Вона автор 52 кліпів, які станом на вчора зібрали в мережі загалом 1 млрд 128 млн 135 тис. переглядів. Мій снобізм — ніщо проти абсолютних цифр нашого глобалізованого цифрового світу. Головне, що моя землячка дісталася самісінької верхівки піраміди, за місце на якій змагаються мільйони честолюбців планети, й це сталося завдяки її особистому професіоналізму та креативу, тому мені зрештою пофіг, наскільки це резонує з моїми смаками для особистого вжитку. Головне, що в потужній міжнародній індустрії прозвучала Україна, а зараз це важливо як ніколи.

Читайте також: У пошуках успіху

У нашому цинічно-прагматичному й водночас ганебно сентиментальному світі імідж країни має матеріальний вимір. Імідж — це щось інакше, ніж репутація, він має радше ірраціональне коріння, позбавлене безпосередніх причинно-наслідкових зв’язків, але від нього залежить, як із нами поводитимуться: чи вкладатимуть гроші, чи їздитимуть на відпочинок, чи надаватимуть кредити й гранти, чи довірятимуть зброю. Усі пам’ятають, як довго варила воду адміністрація Обами, не наважуючись постачати нам летальні «Джавеліни». В американців були свої міркування, але якби ми мали достатньо позитивний імідж, громадська думка в самих Штатах змусила б розв’язати питання. Спробуйте образити Ізраїль, де теж не бракує корупційних скандалів, звісно, не в наших масштабах, але хай там як! Бо своєю відвагою та економічними успіхами цитадель цивілізації на Близькому Сході забезпечила собі статус дружини Цезаря. Берімо приклад!

Імідж — це щось інакше, ніж репутація, він має радше ірраціональне коріння, позбавлене безпосередніх причинно-наслідкових зв’язків, але від нього залежить, як із нами поводитимуться

На імідж багато чого впливає, крім політики та економіки: спортивні перемоги, мистецькі досягнення, подекуди випадкові й малозначущі події — аж до газетної замітки або невдалої репліки офіційної особи. Імідж довго налагоджується й миттєво псується. Поза всяким сумнівом, у цю таємничу субстанцію варто й треба вкладатися, це тепер називається подекуди «м’яка сила», подекуди «культурна дипломатія», нарешті тут діє спеціально уповноважена установа — Український інститут. Але мало пояснювати світові, що «нашими» були Малевич і Татлін, Леонтович і Крушельницька, Корольов і Вернадський, Сікорський і Антонов, фактичний винахідник рентгену Іван Пулюй і винахідник (гаразд, один з винахідників) жорсткого диска Любомир Романків, а також половина, якщо не всі засновники Голлівуду. Так, треба ознайомлювати іноземців з сучасними досягненнями країни Євромайдану, до того ж бажано нестандартно. Непогано працює Паралімпіада. Чудово — Джамала. Або он Оксана Линів везе в Німеччину «Трістана та Ізольду» Ваґнера. Ваґнера в Німеччину з України, розумієте?

Читайте також: Чи потрібна Україні латинка: реакція соцмереж на пропозицію Данілова

Проте, повторюю, важливо не лише переконувати й вражати, а й не псувати. Коли спецслужби Білорусі викрадають у нас на Печерську опозиціонера, це ніяк не впливає на репутацію Бацьки, на якому й так ніде тавра ставити. Але коли українські «спеціалісти» за браком важливіших справ викрадають у Кишиневі серед білого дня суддю-втікача, це пляма на біографії — не його, нашій! Коли українські політики зливають спільну з американськими спецслужбами операцію з вилову російських військових злочинців, це ганьба на весь світ, а ще ж не оприлюднено дослідження Bellingcat! Коли в нас махлюють із призначенням голови Бюро економічної безпеки або того-таки Нафтогазу, дарма потім робити чесні оченята: «Чого це нам немає траншу?», «Чому нас не кличуть у НАТО?», «Чому Nord Stream не заблокували?».

Підсумовуючи сказане, позитивний імідж — це передусім відсутність ганебних проколів. У світі не люблять слабких, не цінують скромних, але, головне — не терплять брехунів. Якщо для багатьох у світі Україна й досі є втіленням свободи та стійкості, то це не завдяки політикам. Від них єдиного вимагається: не ганьбитися, не псувати. Невже так важко? Ну, ви розумієте, це я так, риторично…