Сьогодні поліція затримала через використання підробленого COVID-сертифікату в аеропорті Борисполя двох жінок, одна з яких – колишня народна депутатка України. Як повідомив пізніше Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський, йдеться про Героя України Надію Савченко та її сестру Віру Савченко. Виявили несправжній документ цифрові фільтри для Covid-сертифікатів “SafeBorder”, які після сканування QR-коду демонструють, чи дійсний сертифікат. Наразі ніяких коментарів від сестер Савченко не було.
В Україні продовжують викривати систематичні випадки підробки COVID-сертифікатів не лише звичайними громадянами, але й медиками. Так сьогодні на сайті Нацполіції повідомили, що викрили лабораторію у Києві, в якій протягом кількох місяців видавали сертифікати про вакцинацію без фактичних аналізів. “Щодня послугами спільників могли скористатися 3-5 клієнтів, заплативши від 725 до 1800 гривень”, – йдеться у повідомленні. Займався пошуком клієнтів лікар лабораторії та троє медсестер, які допомагали вносити неправдиві дані в систему. За такі порушення медикам інкримінують статтю “хуліганство” ККУ, їм загрожує від 3 до 8 років позбавлення волі.
Ще одну групу шахраїв, які підробляли ПЛР-тести та сертифікати про вакцинацію затримали на Харківщині та вже вручили 7 її учасникам підозри. “За час своєї роботи вони встигли наштампувати понад 40 тисяч підроблених довідок та близько 500 фальшованих сертифікатів”, – повідомив на своїй сторінці у Фейсбуці Ігор Клименко, голова Нацполіції. Також зазначається, що на підробці довідок вони заробляли близько 4 мільйонів гривень на місяць, а клієнтів знаходили через туристичну фірму батька одного із зловмисників й пропонували людям отримати потрібний документ не здаючи його насправді.
Читайте також: Провідні світові медіа пишуть про Україну. Приводів для гордості немає: згадують фейкові сертифікати вакцинації
Член групи з математичного моделювання епідемії COVID-19 Ігор Іванов у коментарі Тижню зазначив, що зараз можна вирахувати ефективність вакцинації через кількість щеплених людей серед тих, кого госпіталізували. Наразі такі дані подають і про тих, хто вакцинувався хоча б однією дозою і не зважають, скільки пройшло після щеплення часу. Якщо кількість сертифікатів буде велика, а кількість госпіталізованих не зменшиться – в даних це свідчитиме про погану ефективність вакцинації, звідси можна припустити і що кількість підроблених сертифікатів зростає. Однак причиною зниження ефективності може стати й надто короткий період часу, який минув після введення першої дози вакцини. “Поки з наших даних порахувати цю кількість (підроблених сертифікатів, – Ред.) нереально”, – каже фахівець.
Нещодавно речник МОЗ Роман Борщ заявив, що МОЗ не може точно сказати, скільки підроблених ПЛР-тестів чи COVID-сертифікатів наразі купили українці. Однак він зазначив, що міністерство почало співпрацю з кіберполіцією та СБУ щоб покращити процедуру виявлення підробок.
У зв’язку із чимдалі більшим поширенням підроблених медичних документів міністр внутрішніх справ Денис Монастирський сьогодні звернувся із офіційною заявою та повідомив, що сьогодні майже 800 кримінальних проваджень відкрито через фейкові ковід-сертифікати й закликав повідомляти про факт підробки на гарячу лінію кіберполіції.
Вперше в Україні судове рішення про підробку COVID-сертифікатів винесли 4 жовтня. Тоді лікарю із Дніпропетровської області заборонили працювати за фахом один рік та виписали штраф на 34 тисячі гривень.