“Не кидаємо своїх”: як МЗС України відповідає на події в Афганістані

Політика
17 Серпня 2021, 17:27

12 серпня Міністерство закордонних справ України закликало українців утриматися від будь-яких поїздок до Афганістану до стабілізації безпекової ситуації. "У зв’язку із ескалацією збройного конфлікту в Ісламській Республіці Афганістан, Міністерство закордонних справ України наполегливо рекомендує громадянам України утриматися від будь-яких поїздок до Афганістану до стабілізації безпекової ситуації, а тим, хто продовжує перебувати в цій країні, – негайно залишити її територію", – йдеться у заяві дипвідомства.

 

В МЗС підкреслили, що у разі загрози життю або здоров’ю, виникнення інших обставин, які вимагають негайного консульського реагування, слід невідкладно звертатися до Посольства України в Республіці Таджикистан, до зони відповідальності якого належить Афганістан. 

 

Читайте також: "Військового рішення немає": як світові лідери реагують на ситуацію в Афганістані

 

15 серпня президент Володимир Зеленський повідомив, що з Кабула українським літаком евакуювали майже 80 осіб, зокрема 8 українців та громадян Нідерландів, Хорватії, Білорусі, Афганістану, які попросили про термінову евакуацію. “Україна не кидає своїх і допомагає іншим. У разі подальших звернень, зробимо все для допомоги співвітчизникам та іноземцям у біді”, – заявив очільник МЗС України Дмитро Кулеба. 

 

16 серпня Кулеба повідомив, що доручив українському посольству в Ісламабаді посилити колег в Душанбе. "Тепер 2 українські дипмісії – в Таджикистані та Пакистані – моніторять ситуацію і готові допомагати громадянам", – написав міністр закордонних справ.

 

Також 16 серпня близько 70 країн, серед яких Україна, виступили зі спільним закликом дозволити усім іноземним громадянам і афганцям, які цього бажають, залишити Афганістан після переходу влади до "Талібану". Відповідна заява опублікована на сайті зовнішньополітичного відомства ЄС. "Закликаємо всі сторони поважати і сприяти безпечному і впорядкованому від'їзду іноземних громадян і афганців, які бажають залишити країну", – сказано у заяві. Зазначається, що "ті, хто має повноваження і владу по всьому Афганістану, несуть відповідальність за захист людського життя і власності, а також за негайне відновлення безпеки і громадського порядку".

 

Станом на ранок 17 серпня бажання евакуюватися з Афганістану виявили понад 120 українців афганського походження та членів їхніх родин. Речник українського МЗС Олег Ніколенко повідомив, що МЗС підтримує з ними зв'язок і опрацьовує безпечні шляхи евакуації. 

 

Ніколенко нагадав, що в аеропорту Кабула знаходиться літак, який має вивезти наших громадян. Водночас на території Афганістану почала діяти заборона польотів для цивільних повітряних суден. Наразі дозволи видаються лише військовим літакам. Неконтрольованою також залишається ситуація і в самому аеропорту. За словами Ніколенка, МЗС, посольства та причетні відомства нині докладають максимальних зусиль, аби вирішити питання вильоту літака з українцями найближчим часом.

 

"Пріоритет номер один – безпека. Евакуація розпочнеться лише тоді, коли будуть створені для цього безпечні умови. Паралельно опрацьовуються й інші варіанти евакуації наших громадян", – повідомив речник МЗС. Він запевнив, що Україна не залишить своїх громадян в Афганістані напризволяще. "Ті українці, які перебувають у країні і мають бажання повернутися, повинні негайно повідомити про себе посольство в Таджикистані або Пакистані. Родичі можуть зателефонувати на "гарячу лінію" МЗС. Тоді дипломати зможуть спланувати найбезпечніший варіант допомоги", – пояснив Ніколенко.

 

Читайте також: Повернення талібів: чому так сталося і що буде потім?

 

Також речник українського дипвідомства повідомив, що на військовій базі в Афганістані заблоковані 12 українців. "МЗС відомо про дванадцятьох українців, які зараз перебувають на військовій базі в Афганістані. Наше посольство підтримує із ними зв‘язок і буде інструктувати про подальші кроки, щойно з‘явиться можливість евакуації", – зазначив Ніколенко.

 

Раніше один із українців, який знаходиться на цій базі, на умовах анонімності розповів LIGA.net, що на військовій базі в Афганістані виявилися заблокованими 12 українців, які працювали за приватним військовим контрактом. За його словами, таліби прогнали стару охорону, самі стали замість неї і не випускають українців з бази. Заблоковані українці 16 серпня звернулися до Міністерства закордонних справ і до військового аташе з проханням про евакуацію, однак запропонована евакуація через Пакистан наразі для них нездійсненна.