НБУ заборонив іноземцям інвестувати валюту «у валізах»

Акценти
9 Листопада 2012, 12:15

Таким чином, постановою №450, яка набуде чинності після офіційної публікації, регулятор забороняє інвесторам зараховувати на інвестиційні рахунки готівкову валюту, ввезену в Україну і задекларовану на митниці. У них залишається право відкривати інвестиційні рахунки та поповнювати їх безготівковим способом за кордону. Про це повідомляє газета «КоммерсантЪ-Украина».

«Згідно з декларацією, в країну можна ввозити понад 10 тис. євро. У нас в країні зараз є умови для розміщення грошей. Можливо, постанова прийнята з метою фінансового моніторингу коштів нерезидентів», – припускає голова правління банку «Хрещатик» Дмитро Гриджук.

«Ці інвестрахунки підлягають конвертації, і за рахунок них можна купувати державні папери. А валютні ризики беруть на себе інвестори», – пояснив він.

Як відомо, вимога письмового декларування фізичними особами-резидентами і нерезидентами ввезення/вивезення сум готівки понад 10 тис. євро існує з 2008 року.

Банкіри сподіваються, що ця вимога Нацбанку не знизить інтерес іноземних інвесторів до українського ринку.

«Як правило, офіційно працюючі компанії спокійно перераховують кошти за кордону. Готівку використовують тоді, коли підприємства не хочуть оприлюднювати свої розрахунки і інвестиції», – зазначає заступник голови правління одного з найбільших банків.

«Нацбанк зацікавлений у тому, щоб в країні було менше фінансових махінацій і зловживань. Для нормальних іноземних компаній таке обмеження не повинно стати перешкодою для інвестицій», – вважає він.

Як стверджують експерти, ця вимога пов'язана із загальним курсом Нацбанку на обмеження готівкового обігу та брудних грошей в країні.

«Раніше фізособи повинні були пред'явити в кредитній установі для зарахування грошей митну декларацію, але у банків часто виникали проблеми через те, що документи були неправильно заповнені», – розповідає член торгового комітету асоціації «Фондове партнерство» Оксана Параскева.

«Найбільше це обмеження вдарить по дрібних роздрібних інвесторах», – додає вона.

Нагадаємо, що у серпні НБУ прийняв постанову, якою змінив правила переміщення готівки і банківських металів через митну територію України. Так із 31 серпня фізичні особи-нерезиденти та юридичні особи можуть ввозити і вивозити готівкову іноземну валюту в Україну без документів, що підтверджують її зняття з банківських рахунків. 

90