НБУ: Приватбанк до націоналізації був фінансовою пірамідою

12 Липня 2017, 15:30

"Приватбанк" до націоналізації був фінансовою пірамідою. Про це повідомила прес-служба Нацбанку України.

Як зазначається, такого висновку дійшла компанія EY за результатами аудиту фінансової звітності Приватбанку за МСФЗ станом на 31 грудня 2016 року та результатами аналізу потреби банку у капіталі.

"Всі висновки незалежного аудитора компанії EY ще раз підтвердили раніше зроблені НБУ оцінки щодо незадовільного фінансового стану Приватбанку на момент націоналізації та обґрунтованість рішення держави щодо входження в капітал банку задля захисту понад 20 млн. його клієнтів та збереження фінансової стабільності у країні. Тому такі рішення ревізії та перегляду не підлягають", – сказала заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.

НБУ наводить такі ключові висновки аудитора:

1)    Резерви під знецінення кредитів та авансів клієнтів – 184,3 млрд. грн., що повністю підтверджує "діру" в балансі банку на момент націоналізації та катастрофічно низьку якість активів.

2)    Від’ємний балансовий та регулятивний капітал Приватбанку, які станом на 31 грудня 2016 року складали "-882" млн. грн. та "-2.6" млрд. грн. відповідно. Це у свою чергу підтверджує необхідність додаткової докапіталізації банку.

3)    Концентрацію корпоративного кредитного портфелю банку на основних сферах бізнесу колишніх акціонерів – серед позичальників банку немає жодного великого підприємства, не пов'язаного з групою Приват.

4)    Суттєвий обсяг знецінених кредитів – 206,5 млрд. грн., з них лише невелика частина – кредити фізособам та МСБ (14,9 млрд грн). Це засвідчує ризиковану кредитну політику, що проводилась колишнім менеджментом. Для порівняння: обсяг коштів населення в банку на момент входження держави в капітал складав 151,2 млрд. грн. Тобто, у банку до націоналізації не було ресурсів для повернення вкладів. Приватбанк був фінансовою пірамідою.

5)    Із 178,4 млрд грн кредитів юридичним особам та 15,3 млрд. грн. фінансового лізингу заставами забезпечено лише на 23,7 млрд. грн. Через відсутність застав позичальники не зацікавлені у погашені кредитів, а стягнення заборгованості в судовому порядку є надважким.

Нагадаємо, 18 грудня 2016 року Кабмін підтримав пропозицію Національного банку та Ради фінансової стабільності про перехід Приватбанк у стовідсоткову державну власність. Міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що після повної стабілізації Приватбанк буде проданий.

Колишня глава Національного банку України Валерія Гонтарєва заявила, що у Приватбанку перед націоналізацією провели шахрайські операції на понад 16 млрд грн

Генеральна прокуратура України відкрила кримінальне провадження щодо колишніх власників Приватбанку за доведення фінустанови до неплатоспроможності.