НБУ обмежив валютні операції чотирьом українським банкам

11 Жовтня 2012, 20:37

За словами джерела видання, банкам відрізали доступ до системи «ВалКлі» (розшифровується як валютний клієнт) – програмі підтвердження валютних угод, яку адмініструє Нацбанк.

Тепер ці фінустанови можуть виконувати клієнтські заявки лише через інші банки і не можуть поповнювати власну валютну позицію на ринку. Крім того, вони не можуть проводити спекулятивні угоди й підкріплювати касу готівковою валютою за рахунок міжбанку.

"Рішення НБУ не було оформлено жодним документом. Банки просто відключили від програмного забезпечення без всяких попереджень", – зазначає видання.

Представник Брокбізнесбанку повідомив, що банк «не має в розпорядженні офіційних документів НБУ» щодо введених санкцій, але не заперечував, що вони введені.

«За порушення нормативів Нацбанк ввів санкції, тимчасово», – говорить голова правління Укрсоцбанку Борис Тимонькін.

"Цього разу «під роздачу» потрапив навіть державний Укргазбанк, який очолює виконавчий директор Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Сергій Мамедов. Саме після заступництва цієї асоціації Нацбанк скасував аналогічні санкції проти банку «Креді Агріколь», Platinum Bank, банку «Національні інвестиції», банку «Преміум» і Регіон банку, яких усунули від торгів у вересні", – зауважує видання.

На цей раз НАБУ також намагалася домовитися з Сергієм Арбузовим, але безуспішно.

«Ми вже виступали на захист, зустрічалися, просили Арбузова, щоб скоротили термін покарання з 1 місяця до 1 тижня. Але він сказав, що скасує рішення, тільки коли ситуація стабілізується », – розповідає Тимонькін, який також є головою ради НАБУ.

Обмеження, введені проти великих банків, вже відобразилися на ринку. За словами банкірів, багато фінустанов затримують платежі.

«Спочатку все виконують норматив резервування, а потім задовольняють заявки клієнтів», – говорить скарбник великого банку.

На думку колишнього заступника голови НБУ Сергія Яременка, дії регулятора призведуть до ще більшого ажіотажу на валютному ринку.

«Це б'є не по окремим покараним банкам, а по ринку в цілому. Клієнти ще більше будуть поспішати запастися валютою по будь-якій ціні », – прогнозує Яременко.

Нагадаємо, українці і надалі продовжують запасатися валютою. Так, у вересні банки купили у населення валюти на $1,108 млрд, продали – на $2,910 млрд.

Золотовалютні резерви НБУ у вересні скоротилися на 2,5% – до $29,255 млрд. За січень-вересень резерви знизилися на 8%, або на $2,540 млрд (з $31,795 млрд).