НБУ дозволив ввозити в Україну готівкову валюту сумнівного походження

27 Серпня 2012, 07:58

Документ зареєстрований в Мін'юсті 14 серпня, пише «КоммерсантЪ-Украина».

Ці зміни регулятор здійснив під виглядом боротьби з готівковим обігом коштів. "Враховуючи загальносвітову тенденцію швидкого розвитку безготівкових платежів, що характеризує рівень розвитку ринкових відносин, заходи Нацбанку сьогодні спрямовані на зростання безготівкових розрахунків в Україні. Тепер фізична особа-нерезидент має право вивозити з України готівку в сумі, що перевищує €10 тис., тільки у тій кількості, яка була ним раніше ввезена та письмово задекларована у митному органі», – заявила начальник управління методології валютного регулювання НБУ Людмила Чепінога.

Вимога письмового декларування фізичними особами, як резидентами, так і нерезидентами, ввезення/вивезення сум готівкових понад €10 тис. є з 2008 року. "Основне нововведення – необов'язковість пред'явлення джерела походження коштів нерезидентом при ввезенні валюти в Україну", – вважає голова правління Астра Банку Михайло Власенко. Таким чином, фізособа-нерезидент зможе ввезти в Україну навіть кошти, отримані за кордоном нелегально. Однак він не зможе вивезти більше, ніж ввіз. Тому вивіз валюти більшою мірою полегшується для представників підприємств.

Експерти звертають увагу на те, що нововведення не випадково впроваджуються під час виборчої кампанії.

"Всі знають, що на вибори завжди завозиться "чорний нал ". Тепер будь-який Іван Іванович провезе у валізі будь-яку суму. Наскільки це відіб'ється на обсязі тіньового ринку країни, на якому і так обертається десята частина світового обсягу готівки доларів, подивимося в найближчі місяці", – розповів один з юристів.

При цьому якщо ввезення валюти можуть здійснювати фізособи, то в подальшому її вивіз можуть здійснювати юрособи. Ці зміни здивували банкірів, оскільки зараз НБУ перевіряє банки щодо ввезення ними валюти в країну і обліку продажу її резидентам. У низку установ уже були направлені зауваження.

Водночас експерти вважають, що нові правила НБУ позитивно вплинуть на притік валюти в країну.

"Нацбанк, таким чином, говорить: запрошується валюта на територію України. Зміни також спростять привоз засобів гастарбатерами, які звернуться за допомогою до фізосіб-нерезидентів. В якому випадку відбувається стимулювання приватних осіб до того, щоб ввозити значні суми з країн СНД. Щоб заможні люди СНД привозили сюди більше валюти і витрачали її, а також залишали її тут на депозитах, ставки по яких вище, ніж у тій же Росії", – пояснив президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Нагадаємо, НБУ своєю постановою № 281 від 10 серпня ускладнив підприємцям умови купівлі валюти за зовнішньоторговельними договорами.

Позначки: