НАЗК розпочало публікацію імен чиновників, які уникнуть відповідальності через рішення КСУ

30 Жовтня 2020, 14:03

Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) розпочало публікацію переліку осіб – як чинних, так і колишніх посадовців, – які уникнуть відповідальності за декларування недостовірних відомостей внаслідок резонансного рішення Конституційного Суду від 27 жовтня. Про це у п'ятницю, 30 жовтня, повідомляється на сторінці НАЗК у фейсбуці.

 

"Сьогодні ми публікуємо імена осіб, яким через рішення Конституційного Суду пощастить уникнути відповідальності за декларування недостовірних відомостей. Це лише початок. Ми продовжимо публікувати імена осіб, яким Конституційний Суд допоміг уникнути покарання. Це будуть ексміністр, депутати міських рад та районних рад, судді, директори державних підприємств, урядовці — всі ті, кого платники податків найняли на роботу", – відзначили в НАЗК.

 

Серед перших оприлюднених імен у НАЗК назвали:

  • ексміністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Насалика, який не вказав позику на 1,2 млн дол. США від фізичної особи у щорічній декларації;
  • депутата Ужгородської міської ради Михайла Чурила, який лідирує у списку декларантів, у яких виявлено найбільшу суму недостовірних відомостей, “забувши” вказати кошти, позичені іншій фізичній особі, у розмірі 95,3 млн грн;
  • заступника Шевченківської РДА у місті Києві Віктора Андрєєва, який не вказав у декларації більше 60 млн грн, отримані як позику від приватної компанії, що займається «діяльністю із забезпечення фізичного комфорту»;
  • депутата Одеської міської ради Олега Етнаровича, який занизив вартість нерухомості, якою володіє на 4,7 млн грн, та не вказав корпоративні права на 2,1 млн грн, а також "забув" про те, що позичив і розмістив на банківських рахунках більше 1 млн грн;
  • депутата Володимир-Волинської міськради Руслана Мороза, який занизив вартість нерухомості на майже 400 тис. грн, а ще «забув» про те, як позичив третім особам 21,5 млн грн.

 

Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд України  – за поданням 47 народних депутатів – визнав неконституційною кримінальну відповідальність за неправдиві дані в деклараціях та скасував низку повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції. Внаслідок цього рішення НАЗК закрило реєстр е-декларацій. Також, тепер неможливо призначити обраних осіб на посади в органах місцевого самоврядування після місцевих виборів – оскільки НАЗК не може провести необхідної спеціальної перевірки.

Згодом Кабмін ухвалив розпорядження, яким зобов'язав НАЗК відновити доступ громадянам до реєстру декларацій чиновників та забезпечити механізм їхньої спецперевірки.

 

29 жовтня президент Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт №4288 "Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства", згідно з яким припиняються повноваження складу КСУ. Своєю чергою, голова Конституційного суду Олександр Тупицький заявив, що у президентському законопроєкті є ознаки конституційного перевороту в Україні.