Вчора представники профспілки НАНУ звинуватили Кабмін у порушенні домовленостей про збільшення фінансування в 2013 році, пише "Коммерсант-Украина".
За словами вчених, відповідну угоду між НАНУ та урядом було досягнуто в жовтні. Між тим у проекті держбюджету, за який депутати мають проголосувати сьогодні, на потреби академії планується виділити лише 65% від необхідної суми, що змусить НАНУ скоротити штат.
"НАНУ виділили з бюджету 50,8 млн грн на зарплати в IV кварталі цього року. Крім того, прем'єр-міністр Микола Азаров доручив міністру фінансів Юрію Колобову врахувати потреби академії в бюджеті на 2013 рік. В понеділок ми побачили проект бюджету, і в ньому замість 3,7 млрд грн, які ми просили, передбачено лише 2,5 млрд грн. Це всього 65% від необхідної суми, цього не вистачить навіть на виплату зарплат у повному обсязі", – розповів голова профспілки НАНУ Анатолій Широков.
Зараз у структурі академії налічується 174 інститути, в роботі яких зайнято близько 42 тис. співробітників. За даними профспілки НАНУ, їх середня зарплата становить 3 тис. 111 грн.
"Недофінансування призведе до скорочення штату, – попереджає Широков. – Доведеться звільнити близько 8 тис. осіб, можливо, деякі інститути перейдуть на неповний робочий день або відправлять людей у відпустку за свій рахунок".
За його словами, у вівторок президент НАНУ Борис Патон направив звернення до комітетів Верховної ради з питань бюджету та з питань науки і освіти з проханням виділити академії ще 600 млн грн. "Близько 400 млн грн з них піде на зарплату, решту – на обладнання. Якщо наші вимоги не будуть почуті, ми будемо продовжувати тиснути на владу. Без науки немає майбутнього країни!" – додав Широков.
У комітеті Верховної ради з питань бюджету визнають, що в 2013 році ситуація з фінансуванням науки не покращиться.
"Фінансування НАНУ не збільшили, тому що ситуація з бюджетом по-справжньому важка. Навіть соціально захищені статті збільшили лише на рівень інфляції. Уряд не бачить інших шляхів виходу з кризи, як затягнути пояси тугіше і не фінансувати науку. Ситуація навряд чи зміниться – в бюджет закладено нереалістичне зростання ВВП в 3,6%, дай Бог хоча б вийти в нуль", – зазначив голова підкомітету з питань видатків державного бюджету Павло Жебрівський (НУНС).
Нагадаємо, у травні цього року науковці Національної академії наук України пікетували Кабінет міністрів з вимогою забезпечити гідну зарплату в науковій галузі. Аналогічні акції пройшли цієї осені у Києві, Львові та Харкові.