Нацбанк ще на три місяці продовжив основні валютні обмеження в Україні

4 Грудня 2015, 21:17

Національний банк України продовжив основні валютні обмеження ще на три місяці. Відповідна постанова НБУ №863 від 4 грудня оприлюднена на веб-сайті НБУ.

«Національний банк України продовжує поступово послаблювати адміністративні обмеження із збереження ключових норм, необхідних для забезпечення стабільності банківської та фінансової системи країни. Це відображено у Постанові Правління НБУ № 863 від 04.12.2015 "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України". Постанова спрямована на збереження позитивних тенденцій, що відбуваються на грошово-кредитному та валютному ринках, а також запобігання відтоку капіталу за межі України. Відповідно, збережено такі вимоги як обов’язковий продаж надходжень в Україну в іноземній валюті на користь юридичних осіб у розмірі 75%, розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів до 90 днів, заборона дострокового погашення резидентами кредитів, позик в іноземній валюті за договорами з нерезидентами та інші», – йдеться у повідомленні.

Також повідомляється, що Національний банк продовжує поступово пом'якшувати адміністративні обмеження, реагуючи на прохання банків та бізнесу.

«Відтепер вимога обов’язкового продажу у розмірі 75% не розповсюджується на кредити, що надаються резиденту-позичальнику за участю іноземного експортно-кредитного агентства для виконання зобов’язань за імпортним контрактом перед нерезидентом. Це стосується лише тих випадків, коли іноземний кредитор перераховує кошти за імпортним контрактом позичальника безпосередньо на рахунок нерезидента-експортера, тобто без зарахування цих коштів на рахунок резидента-позичальника. Також вимога обов’язкового продажу більше не стосується грошового забезпечення (гарантії, застави, завдатку, депозиту), яке нерезидент надає для участі в конкурсних торгах при здійсненні державних закупівель. Це має полегшити доступ нерезидентів до державних закупівель», – йдеться у повідомленні.

Також повідомляється, що раніше банкам дозволялося не здійснювати обов’язковий продаж надходжень, які повертаються за ініціативою іноземного банку-отримувача протягом двох днів після дня їх перерахування. Новою Постановою регулятор подовжує цей строк з двох до семи днів.

«На прохання банків та Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем Національний банк лібералізує розрахунки фізичних осіб за межами України, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів. Досі діяла і продовжує діяти норма, яка дозволяла здійснювати перекази з поточного рахунку в іноземній валюті на суму, що не перевищує 150 000 грн. на місяць. Але відтепер це обмеження не поширюється на безготівкові розрахунки, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів для оплати продукції та послуг для власного споживання фізичних осіб», – додали в НБУ.

Крім того, послаблено заборону на купівлю іноземної валюти для подальшого перерахування за кордон коштів, отриманих іноземним інвестором від продажу цінних паперів українських емітентів. Відтепер ця заборона не розповсюджується на кошти, отримані від продажу державних облігацій України не лише на фондових біржах, як було раніше, а й поза їх межами.

«Постанова спрямована на посилення фінансової дисципліни банків та їх клієнтів. Перша дисциплінуюча вимога стосується права купувати іноземну валюту за дорученням клієнта-резидента, кошти якого обліковуються на рахунках в іноземній валюті. Досі уповноважений банк не мав права купувати іноземну валюту за дорученням клієнта-резидента (крім фізичної особи), який має валютні кошти на поточних та депозитних рахунках. Відтепер він не зможе купувати її і для клієнтів, кошти яких розміщенні і на балансових рахунках 2602 “Кошти в розрахунках суб’єктів господарювання”. Це стосується коштів, що обліковуються як грошове забезпечення (покриття) в іноземній валюті клієнта за гарантіями, контргарантіями або резервними акредитивами у цьому та/або інших уповноважених банках. Банк може купувати іноземну валюту лише для тих клієнтів-резидентів, у яких загальна сума валютних коштів, розміщених на поточних і депозитних рахунках та на балансових рахунках 2602, менша, ніж 25 000 дол. США. Цей крок має спонукати клієнтів банків використовувати власні кошти в іноземній валюті для виконання своїх валютних зобов’язань», – наголосили в банку.

Щодо іншої дисциплінуючої норми постанови, то вона дає Національному банку право не підтверджувати купівлю або переказ іноземної валюти, якщо виявлено ознаки здійснення банками ризикової діяльності. Також таке право надається у випадках, коли регулятор дійшов висновку, що характер або потенційні наслідки фінансових операцій свідчать про використання банку з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму або фінансування розповсюдження зброї масового знищення.

«Зміни набувають чинності 05 грудня 2015 року і діють до 04 березня 2016 року включно. Проте, незалежно від строків дії постанов, Національний банк планує й надалі продовжувати поступову лібералізацію валютного регулювання, якщо цьому буде сприяти стан валютного ринку та української економіки в цілому», – підсумували в НБУ.

Як повідомлялося, на початку вересня НБУ пом’якшив деякі валютні обмеження, введені під час кризи.

Крім того, в жовтні Нацбанк скасував багато обмежень на обіг валюти в Україні.