Банкомати та POS-термінали повинні бути відключені на неконтрольованих українською владою територіях в зоні проведення АТО в Донецькій і Луганській області. Про це повідомили в Нацбанку, роз'яснюючи позицію регулятора щодо поточного режиму проведення розрахунків на таких територіях.
"Обслуговування платіжних карток фізосіб при проведенні розрахунків у торговельних мережах населених пунктів, що не контролюються українською владою, не відбуватиметься (АТМ та POS-термінали будуть відключені)", – наголошується у повідомленні НБУ.
Водночас регулятор додав, що поточні вимоги не передбачають заборону на обслуговування платіжних карт, випущених банківськими установами для фізосіб, що проживають на непідконтрольних українській владі територіях при проведенні розрахунків на територіях підконтрольних Києву.
У НБУ нагадали, що відповідно до вимог пункту 1 постанови НБУ №466 банки України повинні призупинити здійснення всіх видів фінансових операцій в населених пунктах, що не контролюються українською владою.
"НБУ не встановлював жодних обмежень, які стосувалися порядку обслуговування громадян, зареєстрованих в Луганській та Донецькій областях, які проживають поза зоною проведення АТО, і не обмежував їх право розпоряджатися своїми доходами і заощадженнями", – підкреслили в Нацбанку.
У НБУ також зазначили, що банки відновлять фінансові операції після переходу району/міста обласного значення Донецької та/або Луганської областей під контроль української влади.
"Технічно банки можуть відключити всіх користувачів, зареєстрованих на неконтрольованих територіях. Але не думаю, що це станеться насправді", – прокоментував ситуацію голова комітету асоціації "Український кредитно-банківський союз" щодо розвитку ринку фінансових послуг Юрій Блащук.
При цьому він зазначив, що банки, ймовірно, мають вилучити свої термінали з роздрібних точок, що знаходяться на неконтрольованих територіях.
"Людина, що покинула зону АТО, може користуватися своїми картками та рахунками вільно, якщо банк організував обслуговування таких рахунків у своїх підрозділах на підконтрольній українській владі території", – додав координатор комітету банківських продуктів та правового забезпечення НАБУ Дмитро Глинський.
Як відомо, на початку листопада Нацбанк України прирівняв жителів Криму до нерезидентів України.