Згідно з проектом постанови Нацбанку, нове правило поширюватиметься на всі розрахунки між фізичними та юридичними особами, а також на операції між двома фізичними особами при укладанні договорів купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню. Це операції з землею, нерухомістю, транспортними засобами, а також оренда майна, пише «Коммерсант-Украина».
Заборона розрахунків готівкою на суму понад 150 тис. грн протягом дня застосовуватиметься до одного або кількох платіжних документів, а також до одного чи кількох товарів в одному чеку. Під безготівковими розрахунками мається на увазі переказ грошей з поточного рахунку покупця на поточний рахунок продавця, в тому числі за допомогою платіжної картки, або внесення готівкових коштів через касу банку на користь продавця. Розрахунки за участю нотаріуса можуть проводитися через його депозитний рахунок з подальшим перерахуванням на рахунок одержувача. Як відзначає видання, для громадян це означає необхідність сплати комісії банку за переказ між рахунками в розмірі 0,5-1,5% від суми платежу, тобто мінімум 750-2250 грн за трансакцію. При розрахунку картами комісія з покупця не стягується.
Контролювати виконання цієї норми будуть податківці. В основному понад 150 тис. грн коштує нерухомість, автомобілі, предмети розкоші та мистецтва. Тому в Нацбанку запевняють, що нововведення не вплине на масові розрахунки.
"Це дуже високий поріг, і ліміт не буде несподіванкою для більшості населення. Він торкнеться тільки окремих операцій. Безготівковий розрахунок дозволить підвищити безпеку платежів та вплине на детінізацію економіки", – вважає заступник голови НБУ Віра Ричаковська.
Видання відзначає, що головна мета Нацбанку – зниження обсягу готівки в економіці. На 1 березня в обігу перебувало 220,3 млрд грн готівки, з яких 201,7 млрд грн було на руках.
НБУ вирішив, що зараз найбільш вдалий час для введення ліміту, оскільки платіжна інфраструктура цілком розвинена. У країні більше 33 млн активних платіжних карт, мережа банкоматів досягла 36 тис. одиниць.
До 8 квітня НБУ прийматиме пропозиції до проекту рішення, який може набути чинності на початку літа.
Видання відзначає, що готівкові розрахунки громадян обмежують і в інших країнах. У США ліміт становить $ 5 тис., Франції – 3 тис. євро, Греції – 1,5 тис. євро, Італії та Іспанії – 1 тис. євро. У Росії операції на суму від 600 тис. руб. (155 тис. грн) будуть проходити тільки через платіжні картки. Через два роки цей ліміт можуть знизити вдвічі.