Укази про це російський президент Дмітрій Мєдвєдєв підписав 26 серпня. В них він доручив міністерству закордонних справ Росії встановити з Південною Осетією та Абхазією дипломатичні відносини, а міністерству оборони – забезпечити на їх території підтримання миру. Того ж дня у телезверненні Мєдвєдєв звинуватив Грузію в геноциді осетинів та абхазів і закликав інші держа – ви наслідувати приклад Росії. «Прості» осетини зустріли новину багатогодинною стріляниною в повітря з АКМів.
«Незалежні країни повинні мати можливість входити в угоди з іншими країнами, без втручання з боку третьої сторони», – ці слова Ангели Меркель, які вона проголосила 26 серпня на спільній із прем’єр-міністром Швеції Фредеріком Рейнфельдтом прес-конференції, відбивають загальну внутрішню еволюцію німецького канцлера. Особливо щодо питання вступу України та Грузії до НАТО.
Нагадаємо, на квітневому саміті країн-членів НАТО в Бухаресті її позиція, разом із позицією президента Франції Ніколя Саркозі, була дещо іншою. Лідери двох найбільших європейських країн виступали проти приєднання Грузії та України до Плану дій щодо членства в цій організації (ПДЧ), хоч і не заперечували їх входження в НАТО в невизначеному майбутньому.
У кінці згаданої прес-конференції, у відповідь на запитання, чи збирається Швеція, так само як зараз це робить Фінляндія, переглянути своє ставлення до НАТО й почати рух до повноцінного членства в організації, прем’єр-міністр цієї країни дав зрозуміти, що так і буде. «В цих питаннях дві наші країни звикли дивитись одна на одну», – сказав Рейнфельдт.
Що стосується нас, то схоже, що тепер ми маємо більше шансів отримати ПДЧ в НАТО, ніж це було до початку бойових дій у Грузії. І все це виключно завдяки Росії, особливо після того, як остання визнала незалежність Південної Осетії та Абхазії.
На початку вересня до Києва приїде віце-президент США Дік Чейні, за попередніми даними, для того, щоб обговорити з Президентом України Віктором Ющенком питання швидкого вступу до Північно-атлан тичного альянсу.
До Києва також приїздить Девід Мілібенд, державний секретар Великої Британії. Пояснюючи мету свого візиту, він зробив різку заяву, аналогів якої не було з часів Другої світової війни – про те, що їде в Україну створювати якомога ширшу коаліцію, спрямовану проти агресії Росії. Ще декілька днів тому він, навпаки, закликав не допустити ізоляції РФ. Наприклад, не позбавляти її місця у Великій вісімці, клубі восьми найвпливовіших країн світу, членством у якому Росія дуже пишалася.
В Україні отримання ПДЧ наштовхується на низку проблем, пов’язаних із протилежним ставленням до НАТО головних політичних сил та загальною слабкістю державних органів, не здатних провести підготовку до вступу в цю систему колективної безпеки. Без здатності країни виконати таку підготовчу роботу жодна сприятлива зовнішня ситуація не допоможе досягти мети.