Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

НАТО напрацьовує нову стратегію, акцентуючи на протистоянні з Москвою

Світ
22 Жовтня 2021, 17:37

У Брюселі 21-22 жовтня відбулася зустріч міністрів оборони країн-членів НАТО. Представники 30 країн зібралися на дводенний саміт, щоб напрацювати новий стратегічний концепт організації, з урахуванням сучасних геополітичних викликів (вихід з Афганістану, взаємини з Росією та Китаєм). Французьке радіо RFI зазначає в репортажі з Брюсселю: “Впродовж 40 років сенс існування НАТО був СРСР, потім — то були Балкани і впродовж 20 років — Афганістан. Нині Трансатлантичний альянс, як і на початку 90-тих років, мусить сформулювати собі нову місію. Частково нею стане формулювання нового стратегічного концепту, що має бути представлений до затвердження на самміті в Мадриді у червні .” RFI наголошує, що нинішня міністерська нарада — перша після виводу американського контингенту з Афганістану. Радіо цитує Генерального Секретаря альянсу Єнса Столтенберга, який закликав членів організації “подолати внутрішні розбіжності та не сваритися.” Столтенберг заявив: “Так, між союзниками часом виникають розбіжності, але НАТО все ще здатне діяти спільно в конкурентному світі. Виклики, які ми бачимо в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, в зв”язку зі збільшенням потужності Китаю лиш зміцнюють упевненість у тому, що Північна Америка та Європа мусять бути поряд”.

Читайте також: Росія призупиняє роботу свого представництва у НАТО. Як це рішення вплине на Україну та міжнародну спільноту

Французьке телебачення France 24 поширило репортаж з саміту, в якому йдеться, зокрема, про тертя, що виникли через відмову Австралії від французьких субмаринів та необхідності краще узгоджувати дії між союзниками. “Ми побачили й в Афганістані, й в Австралії, що Сполучені Штати віддають перевагу насамперед своїм негайним інтересам, не завжди консультуючись з союзниками”, – зазначив кореспондент каналу.

Французька преса також коментує ситуацію, що склалася після висилки російських дипломатів, на вимогу НАТО, та відповіді Кремля у вигляді закриття російської місії при Трансатлантичному альянсі. “Росія стає більшим сенсом існування НАТО, ніж Китай, – зазначає  RFI. – Більшість присутніх на нараді міністрів висловилася за посилення механізмів стримування РФ у Чорному та Балтійському морях. Було ухвалено новий план генеральний оборони… Позицію по відношенню до Москви назвали на саміті “подвійним підходом”… Діалог дуже ускладнився після того, як НАТО вислало 10 російських дипломатів, звинувачених у шпигунстві.”

Читайте також: Підрозділ ССО України пройшов процедуру оцінювання НАТО і тепер може долучитися до Сил швидкого реагування Альянсу

Щоденний французький часопис La Tribune наголошує на тому, що новий оборонний план, що був ухвалений на захист від імовірної російської агресії, передбачає заходи відразу на декількох фронтах: “Стратегія полягає в тому, щоб підготуватися до імовірних атак у Балтійському та Чорноморському регіонах, з можливим залученням атомної зброї, кіберпіратажу та космічних диверсій.” Причина — конкретні недружні кроки РФ. “У травні Росія розмістила біля свого кордону з Україною близько 100 тисяч військовослужбовців, що є найзначнішою демонстрацією сили з часу анексії Криму в 2014 році, – зазначає La Tribune. – У вересні Росія використовувала нових бойових роботів у масштабних спільних військових навчаннях з Білорусією, що особливо насторожило країни Балтії. Москва також нещодавно тестувала гіперзвукову ракету, здатну нести ядерну боєголовку та заважати системам виявлення струму.”

Читайте також: Генерал-майор Григорій Галаган: Ми плануємо, щоб щороку принаймні один підрозділ ССпО України проходив сертифікацію НАТО

Німецьке видання Die Zeit звертає увагу на заклики міністрів оборони країн-членів НАТО щодо потреби більш жорстких підходів у взаємодії з Росією. Так міністерка оборони Німеччини Аннеґрет Крамп-Карренбауер вважає, що оборонний альянс має "чітко дати зрозуміти", що він також готовий вживати й військових заходів у разі потреби. Нікому й на думку не має спадати нападати на членів НАТО. "Це спосіб стримування", – пояснила Аннеґрет Крамп-Карренбауер свою позицію німецькому радіо Deutschlandfunk напередодні зустрічі.

Die Zeit також відзначає, що міністр оборони США Ллойд Остін напередодні зустрічі міністрів відбув турне Чорноморським регіоном, де пообіцяв підтримку Україні та Грузії проти можливої ашресії з боку Росії. 

Reuters також повідомило, що міністр оборони США Ллойд Остін у п'ятницю, 22 жовтня, висловив "рішучу" прихильність США до НАТО та широку підтримку як Тайваню, так і ЄС. Він також наголосив, що США хочуть "передбачуваності та стабільності" у відносинах з Росією.

Під час дводенної зустрічі в Брюсселі, міністри оборони країн НАТО здійснили консультації з Фінляндією та Швецією, а також — з керівництвом ЄС, щоб зрозуміти, що можна робити разом на зміцнення регіональної безпеки та підсилення механізмів стримування. У репортажі з саміту телеканал Euronews чітко назвав джерелами загроз Китай та Росію. “Фіаско в Афганістані мотивує членів альянсу зосередитися на обороні територій Північної Америки та Європи,” – зазначив кореспондент Euronews.

Коментуючи подію, французький часопис Les Échos зазначає: “Грузія та Україна чекають роками, щоб перейти від позиції партнера до статусу кандидата до членства в НАТО. Альянс не поспішає, через амбівалентність грузинського режиму, якого підозрюють у певних симпатіях до Кремля, та через те, що східна частина України більше зорієнтована на Росію, ніж на Захід. З іншого боку, вагання НАТО починають втомлювати прозахідні кола в Україні та в Грузії, особливо — в контексті зменшення американської зацікавленості в європейських справах.”