НАТО готує для України «антитрампівський» план

3 Липня 2024, 10:59

Дональд Трамп неодноразово погрожував вийти з НАТО, тому його критики зараз зосереджені на прогнозах, коли це може статися, якщо його переоберуть президентом у листопаді. Але навіть якщо США під керівництвом Трампа формально не покине Альянс, то це не означає, що на організацію не чекатимуть зміни.

План Трампа, у якому йдеться про його основні цілі щодо Альянсу,  оприлюднило видання Politico . Зокрема, кандидат у президенти США очікує, що європейські країни різко збільшать свої витрати на НАТО, і до них перейде основна частина піхоти, бронетехніки, матеріально-технічного забезпечення та артилерії від Штатів. Американці натомість збережуть свою «ядерну парасольку» над Європою, залишивши за собою авіацію та бази в Німеччині, Англії та Туреччині, а також свої військово-морські сили. Крім того, Трамп налаштований на «дворівневу систему НАТО», яка означає, що країни-члени, які ще не досягли цільового показника витрат на оборону в 2% ВВП, не будуть користуватися «оборонною щедрістю» і гарантіями безпеки Штатів.

Ключову роль у плані Трампа — як і в його численних заявах – відіграє швидке закінчення повномасштабної війни в Україні. «За словами двох експертів з питань національної безпеки, пов’язаних з Трампом, у межах плану щодо України, про який раніше не повідомляли, кандидат від Республіканської партії обмірковує угоду, згідно з якою НАТО зобов’язується не розширюватися на схід, зокрема в Україну і Грузію, і веде переговори з президентом Росії Путіним про те, скільки української території може залишити за собою Москва», — пише видання.

У відповідь на це НАТО готує для України «антитрампівський» план. Як пише медіа Newsweek, Альянс, серед іншого, планує відрядити високопоставленого цивільного чиновника до Києва та створити нове військове командування у німецькому Вісбадені для координації військової допомоги та тренувань українських військових.

Читайте також: Посттрампатичний синдром Вашингтона

«Нове командування називатиметься “Допомога НАТО з безпеки і тренування для України” і буде укомплектоване з близько 700 військових з США та 32 країн-членів Альянсу. Як повідомляють, організація візьме на себе більшу частину роботи з оснащення України, яку раніше виконував Пентагон у межах Рамштайнського формату», — йдеться у матеріалі.

Напередодні видання The Wall Street Journal з посиланням на офіційних представників США і Альянсу також повідомило, що деталі «антитрампівського» плану для України оголосять на саміті у Вашингтоні наступного тижня. Як пишуть журналісти, цю ініціативу напрацьовували впродовж кількох місяців, але вона набула актуальності після слабкого виступу президента Байдена під час дебатів з Трампом минулого тижня і скарг Трампа щодо витрат США на Україну.

Крім того, як йдеться у матеріалі, на тлі зростання впливу ультраправих партій у ЄС, інституціоналізація ролі НАТО може також зробити військову допомогу Україні менш вразливою до політичних коливань на рівні членів Альянсу. План, який реалізовує НАТО, також має на меті зробити українські збройні сили більш схожими на власні.

«Нові кроки також свідчать про важливі зміни у позиції НАТО. Спершу Альянс тримався на відстані від військової кампанії в Україні, щоб уникнути звинувачень у тому, що він є стороною конфлікту. Організаційні зміни означають, що тепер він готовий взяти на себе більш суттєву роль у допомозі Києву в боротьбі з Росією», — підсумовує The Wall Street Journal.