Насильство під ВР або об’єднає країну, або розірве її на шматки. Реакція світу на сутички під Радою

1 Вересня 2015, 12:29

Державний департамент США привітав голосування щодо децентралізації у Верховній Раді, як «важливий крок у напрямку ефективного управління». У повідомленні зазначили, що люди мають право на мирні акції протесту, і що правоохоронні органи повинні «проявляти стриманість».

У відомстві також висловили жаль з приводу насильства, однак відкинули порівняння з жорстокістю поліції щодо протестувальників на Майдані.

«Майдан був гідним, мирним протестом від імені українського народу», – зазначив речник Держдепу  Марк Тонер.

Разом з тим США закликали українців до законного врегулювання суперечок та повного розслідування випадків насильства. 

В ООН закликали українців вирішувати конфлікти мирним шляхом. Генеральний секретар організації Пан Гі Мун наголосив, що сторони конфлікту повинні проявляти стриманість, щоб «максимально вирішити всі розбіжності мирним шляхом, відповідно до законів України».

Очільниця зовнішньополітичного відомства ЄС Федеріка Могеріні заявила, що процес реформ в Україні не повинен йти у супроводі насильства.

«Нинішні події дуже тривожні», – зазначила вона.

«Вуличне насильство є неприйнятним ні за яких обставин, але насильство щодо рішень обраного парламенту тим паче», – наголосили в МЗС Німеччини.

Президент Парламентської асамблеї ОБСЄ Ілкка Канерва заявив, що «останнє, чого Україна потребує, то це більшого кровопролиття на своїй землі і більших руйнувань». За його словами, конституційні зміни є «жорсткими і емоційно забарвленими», однак «мають пряме відношення до війни, миру і зобов'язань за угодами Мінська».

«Потрібні широкий національний діалог і робота через демократичні канали, а не бомби», – наголосив Канерва.

Крім того, депутат Європарламенту Ребекка Хармс зазначила, що сутички під Радою могли бути сплановані в РФ.

«Для мене жахливо бурхливі протести вчора (31 серпня – Ред.) в Києві є результатом поки що слабкого верховенства права і розробленої Кремлем стратегії з дестабілізації», – зазначила вона.

Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкевічус у Twitter засудив насильство в Києві.

«Наші думки з пораненими і сім'єю загиблого військовослужбовця. Україна повинна бути єдиною», – зазначив він у повідомленні.

Американське видання The New York Times написало, що результати «жорстко обговорюваного» голосування у Верховній Раді рахували «частково кров’ю».

«Насильство підкреслило напруження навколо голосування, яке багато хто (в Україні – Ред.) розглядають як поступку Росії в обмін на мир», – йдеться в статті.

«Останнім часом в Європі зростають надії на мирне врегулювання кризи в Україні, ціни на нафту опустилися, збільшуючи фінансовий тиск на Путіна. З послабленням російської економіки, очікується, що  він буде більш схильним до компромісу щодо Східної Україні, яка є причиною руйнівних західних економічних санкцій. Але цю точку зору не надто поділяють в Україні», – резюмує видання.

«Протест організували націоналісти, які виступають проти запланованих конституційних змін, які дали б більше автономії регіонам на сході України, наразі контрольованих підтримуваними Росією сепаратистами», – пише видання The Washington Post.

Британське видання The Independent пише про те, що видовище з людьми в масках, коктейлями Молотова та палицями є «надто знайомим» для Києва.

«Запланований новий закон виявилося надзвичайно суперечливим, і його противники заявляють, що конституційні зміни проштовхують недемократично, через наполягання Заходу, і вони ефективно заморозять конфлікт на сході України, неявно віддавши управління проросійським заколотникам, які контролюють більшу частину Луганської і Донецької областей», – йдеться в статті.

Видання EUobserver пише про те, що «насильство в понеділок (31 серпня – Ред.) було найгіршим в українській столиці після революції на Майдані в лютому минулого року».

«На Майдані були активісти Свободи і Правого сектору – іншого націоналістичного руху – які в перших рядах виступали проти сил колишнього режиму. Але Правий сектор також створює проблеми для внутрішньої стабільності України», – стверджують у статті.

Видання The Daily Beast з посиланням на експертів зазначило, що законопроект президента Петра Порошенка щодо децентралізації «був далекий від ідеалу, але Україна не мала іншого вибору, окрім як змінити свою конституцію в  межах Мінських домовленостей».

«В іншому випадку нас (Україну – Ред.) би не підтримали на Заході. Думаю, що Порошенко продемонстрував західним партнерам, що більшість у парламенті перебуває під контролем. Але я дуже сумніваюся, що він зможе отримати більшість в 300 голосів наступного разу. Сьогодні (31 серпня – Ред.) було усього лише попереднє голосування», – цитують у статті медіа-експерта Карена Мадояна.

Крім того, The Daily Beast зазначає, що інцидент біля Верховної Ради продемонстрував, що «крайні праві добровольчі батальйони очікують політичних та економічних вигод за свою службу країні», і поки незрозуміло, наскільки зможе їх контролювати уряд, і наскільки може розраховувати на їхню підтримку.

«Однак, одне є очевидним. З часу, коли на вулицях Києва пролилася кров, Київ є центром всього, що відбувається в Україні. Ймовірно, до приходу зими стане ясно, чи сьогоднішнє насильство об’єднає країну, як це було 18 місяців тому, чи розірве її на частини», – резюмує видання.