Наступниця Дональда Туска має нагоду оживити «Громадянську платформу»

Світ
18 Вересня 2014, 15:23

Вона має два тижні, щоб зібрати новий склад кабміну й дістати схвалення парламенту, це не повинно стати проблемою. А ще має нагоду провести «оксамитову революцію»: перетасувати урядову колоду, каже Войцех Шацький із аналітичного центру Polityka Insight. Це дає їй шанс покласти край негараздам у «Громадянській платформі», через які ця політсила почала відставати від правої партії Ярослава Качинського «Право і справедливість».

«Громадянську платформу» штормить уже кілька місяців. По ній ударив недавній «касетний скандал», коли було опубліковано незаконно зроблені записи розмов кількох міністрів у ресторанах Варшави й газети почали смакувати їхні необережні висловлювання. Нова посада Туска вже позитивно позначилася на позиціях «Громадянської платформи»: в одному з опитувань вона вперше за довгий час різко вирвалась уперед і обійшла ПіС на 10 пунктів.

Читайте також: Лібор Дворжак: «Путін – це російська національна трагедія»

Але в уряді є серйозні прогалини, які треба закрити. Із Туском до Брюсселя вирушить його здібна заступниця Ельжбета Беньковська. Чудово упоравшись із управлінням мільярдами євро, отриманих Польщею від ЄС, вона стане єврокомісаром з питань внутрішнього ринку. Поки що очевидної кандидатури на зміну Беньковській в уряді країни немає. Зміни можуть відбутись і в Міністерстві закордонних справ, яке від 2007 року очолює Радек Сікорський. Кажуть, що він балотуватиметься на спікера парламенту, але міняти авторитетного шефа МЗС у розпал української кризи не дуже розумно. Ймовірніше, з посади піде Бартоломей Сенкевич, міністр внутрішніх справ, чиї застільні балачки стали через «касетний скандал» мало не бульварним чтивом (як і розмови Сікорського).
Еві Копач доведеться тримати «Громадянську платформу» на плаву за відсутності Туска, одного із засновників партії, який стримував суперників, поєднуючи в собі харизму й безжальність. У партії є кілька заможних магнатів, а ще ідеологічні розбіжності між консерваторами й лібералами. У Копач немає шарму Туска, але вона була ефективним міністром охорони здоров’я (а ця посада часто ставала останньою для амбітних політиків).

Читайте також: Саміт НАТО: оборонна стурбованість

І ще в неї є принаймні одна короткочасна перевага. Підвищення Туска захопило зненацька Ярослава Качинського, який, схоже, не знає, вітати його чи зіпсувати йому тріумф. Качинському з його старосвітським шляхетським ставленням до жінок і цілуванням рук ніколи не вдавалось ефективно нападати на суперниць. Зараз у «Громадянської платформи» з’явилася надія виграти на місцевих виборах у листопаді. Президентські, що відбудуться наступної весни, є справою майже вирішеною: нинішній глава держави із «Громадянської платформи» Броніслав Коморовський, очевидно, без проблем посяде найвище крісло повторно. Це дає Копач трохи більш як рік на зміцнення партії, перш ніж та спробує безпрецедентно втретє перемогти на наступних парламентських перегонах.

© 2014 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved

Автор:
The Economist
Позначки: