На фото: Василь Ломаченко (ліворуч) й Альбєрт Сєлімов
Ми говоримо «український бокс», і ось уже 12 років маємо на увазі «брати Клички». Але з них лише у Володимира є олімпійський титул. Планувалося, що до Атланти-1996 поїде старший брат. Проте внаслідок фатальної помилки лікаря, котрий увів Віталієві з уколом заборонений препарат, допінг-проба дала позитивний результат, і боксера було дискваліфіковано. Тоді Володимир, який виступав у категорії до 91 кг, перейшов у суперваговики та завоював олімпійську ліцензію.
Багато фахівців пророчили 20-річному киянинові поразку, але своїм виступом молодшенький на очно про демонстрував помилковість таких думок. Також на американському рингу відзначився бронзовою нагородою Олег Кірюхін із Маріуполя, який виступав у ваговій категорії до 48 кг. Усього ж в Атланті виходили на ринг лише шестеро українців.
У Сіднеї-2000 в активі наших співвітчизників було одинадцять олімпійських ліцензій (тоді ще в програмі було дванадцять вагових категорій) і п’ять медалей. Срібні нагороди завоювали Андрій Котельник і Сергій Доценко, бронзові – Володимир Сидоренко, Сергій Данильченко й Андрій Федчук. Нарешті, в Афінах-2004 невдача спіткала всіх наших боксерів: із сімох вітчизняних майстрів шкіряної рукавички жоден не зміг піднятися на п’єдестал пошани.
Тож Пекін мав стати реабілітаційним майданчиком для восьми українців. Але наразі наших бійців знову семеро. Після березневого кваліфікаційного турніру в Італії, де маріуполець Ісмаїл Сіллах завоював свою ліцензію, його допінг-проба виявилася невтішною. Проба В підтвердила перший діагноз, і Сіллах буде дискваліфікований, а олімпійська ліцензія одного з основних українських претендентів на медаль анульована. Честь українського прапора на рингах Китаю захищатимуть Георгій Чигаєв (до 48 кг), Ва- силь Ломаченко (до 57 кг), Олек- сандр Ключко (до 60 кг), Олександр Стрецький (до 69 г), Сергій Дерев’янченко (до 75 кг), Олександр Усик (до 91 кг) та В’ячеслав Глазков (понад 91 кг).
Головна надія нашої збірної – віце-чемпіон світу Василь Ломаченко. Першу поразку 20-річний боксер за- знав у фіналі торішнього чем піонату світу в Чикаго і сьогодні готовий узяти реванш у свого кривдника, росіянина Альбєрта Сєлімова. Серед претендентів на медалі – й В’ячеслав Глазков, який повернувся з Чикаго зі срібною нагородою, та бронзовий призер чем- піонату світу Сергій Дерев’янченко. Втім, зробити приємний сюрприз до снаги й усім Олександрам – Ключкові, Стрецькому та Усику.
У тому, що вони викладатимуться на повну, сумнівів немає. Для хлопців успішний виступ на Іграх – шанс бути поміченими європейськими та американськими промоутерами. Абсолютна більшість наших боксерів мріють стати професіоналами й гідно замінити сьогоднішніх чемпіонів – Володимира Кличка, Сергія Дзінзірука, Володимира Сидоренка та Андрія Котельника. Вітчизняні спортивні реалії суворі, й лише на професійному рингу наші майстри зможуть пристойно заробляти.